singulair pentru astm

25-03-2010
b.elena2010
Nu este medic/terapeut
b.elena2010
pot lua singular pentru posibil astm? am fost la alergolgie si mi l a recomandat fara sa fac nici un test pentru ca am o tuse care dureaza de un an aproape. mi a dat pentru cateva zile si mi a spus ca daca imi trece tusea inseamna ca am stm daca nu mi trece inseamna ca nu am astm. As dori totusi un sfat sa-l iau tinand cont ca nu stiu sigur daca am si ca din cate am cititieste un tratament de durata? Un alt medic mi a zis ca as avea bronsita nu stiu ce sa mai cred. In plus doresc si un copil si nu stiu in ce masura m-ar afecta daca va trebui sa iau perioada indelungata.
3 comentarii
0
26-03-2010, ora 11:08
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
puteti sa il luaţi, este un antialergic puternic cu efect asupra astmului alergic- astfel de tuse poate fi într-adevăr astm, aşa se manifestă la unii oameni. Uneori nici nu este nevoie de tratament de prea lungă durată- dacă răspundeţi cu bine la singulair- e posibil să vă reechilibreze în timp mai scurt decât vă aşteptaţi- mai ales dacă îndepărtaţi toţi alergenii din jur- lână, mucegai, puteţi să vă luaţi perne hipoalergice, pături la fel, o curăţenie generalizată.
Eu de exemplu am luat câteva luni cândva şi nu am mai făcut crize de astm, nici de tuse.
e o inovaţie în domeniu acest tratament, eu am fost mulţumită
0
26-03-2010, ora 13:06
b.elena2010
Nu este medic/terapeut
b.elena2010
As incerca insa as dori sa stiu daca se poate lua si in perioada sarcinii daca va fi nevoie? Aveti cumva idee? Ma gandesc ca trebuie sa existe medicamente pentru astm si pentru gravide.
0
26-03-2010, ora 13:52
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
singulair e de evitat în sarcină dar există multe variante, sigur puteţî vorbi cu medicul dvs şi veţi afla.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  •