singerari in timpul actului sexual

22-11-2011
LEOVEANU ANI
Nu este medic/terapeut
LEOVEANU ANI
In urma cu cateva luni in timpul actului sexual am observat ca am anumite sangerari desii nu eram in perioada de menstra.In urma controlului ginecologic mi s-a comunicat ca am o rana pe col si mi s-a recomandat sa fac analiza de HPV - ADN. Am urmat un tratament cu Cervugid, in urma unei recomandari medicale, si la o luna dupa tratament mi-am facut cel de al doilea control la care nu a mai aparut nici o rana.Sau se observa ca si cum ar fii cauterizata desii nu am facut nimic. Am facut analiza de HPV care a iesit negativa si am urmat un tratament de o luna cu ovule preparate in farmacie. Problema este ca inainte de menstra cu o saptamana sangerez ceva maroniu si foarte putin.Precizez ca la contactul sexual nu am dureri dar in aceasta saptamana premenstruala sangerarea reapare ca si prima data. Asi dorii sa stiu ce analize mai trebuie sa fac sau ce se intampla cu aceasta sangerare daca nu am HPV.
1 comentarii
0
24-11-2011, ora 21:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ai PAP si analiza secretiei recent facute, poti incerca sa-ti faci o ecografie transvaginala si colposcopie, vei stii daca e sangerarea de la uter, ovare sau col. E clar ca ceva "cedeaza" la efort, daca e numai in timpul actului sexual. Poti eventual, intreaba si ginecologul, sa ai contact sexual protejat cu prezervativ cat mai inaintea unui consult, sa se depisteze mai usor de unde provine sangerarea. Ai grija, de asemenea, ca, colul sa fie vindecat, fa colposcopie sa fii sigura.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.