sinechie uterina

12-02-2014
aurora barbu
Nu este medic/terapeut
aurora barbu
buna seara, in 2012 am ramasa inasarcinata si din pacate nu am tinut sarcina..(asa am gindit atunci ) am facut in august avort la cerere, totul a decurs bine dupa chiuretaj dar din pacate nu am avut ciclu 3 lunii, am fost la ginecolog si am fost diagnosticata cu sinechie uterina, dupa inerventie dr mi-a pus sterilet care trebuia sa-l tin cel putin 3 luni l-am pus la sf luni noiembrie 2012 si l-am tinut pina in august 2013, totul a fost bn pina atunci, cind am tot avut durerii de burta, am fost la control si o zis ca so miscat steriletul si trbuia scos, totul afost bn am avut ciclu norma.in urmatoarele luni adica septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie dar acum in ianuarie si feb am avut ciclu mai putin (eu de obicei nu am ciclu mai mult de 3 zile si foarte putin )acum luna acesta februarie nu am avut numai o zi ciclu si numa niste pete maronii, am avut ciclu la 1 feb de atunci am durerii de burta zilnic, ametelii, si citeodat durerii de cap, nu stiu ce poate fi oare de la sinechia uterina. tot timpul ma gindesc daca mai pot avea copii, pt ca imi doresc ffff mult copii si mi frica ca nu o sa mai am (am fost la medic pt dureriile astea si am prog la ginecoloc pste 2 sapt si o zis ca ca nu stie sigur ce am pina nu-mi face un consult ) ma rog zi si noapte sa pot sa am copii de cind am scos steriletu din august nu am folosit nimic... si nu am ramas gravida..mai pot avea copii in urma sinechiei..VA ROG CINE STIE CEVA..SAU DACA A TRECUT PRIN CEVA ASEMANATOR SA MA JUTE.multumesc
2 comentarii
0
15-02-2014, ora 18:47
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Buna seara!

Sinechia uterina se caracterizeaza prin formarea unor aderente si/sau fibroza in cavitatea uterina, frecvent ca urmare a cicatricilor post-avort. Ciclul menstrual mai putin si durerile de care aminteai pot fi in cazul tau semne ale blocarii sangelui menstrual in uter, lucru care se intampla adesea in cadrul acestei boli. Daca este lasata netratata, poate duce la endometrioza si alte complicatii, inclusiv infertilitate.

Sansele de a ramane din nou insarcinata depind in mare masura de cat de extinse sunt aderentele/fibroza de la nivelul uterului, pentru ca viitorul embrion trebuie sa se nideze pe peretele uterin, ori daca acest perete este ocupat de formatiunile respective, acest lucru este mai dificil de realizat. Deci, un raspuns mai exact va putea da medicul ginecolog dupa ce va evalua gradul sinechiei prin investigatii specifice. La varste sub 35 de ani sansele sunt totusi mai bune ca dupa rezolvarea aderentelor sa se produca o sarcina.
0
07-01-2015, ora 12:27
aurora barbu
Nu este medic/terapeut
aurora barbu
Buna ziua, din pacate a mai trecut un an si tot nu am ramas insarcinata, sint tare necajita ba chiar cred ca o sa ajung la o depresie...daca ginecologul a m-a sfatuit sa pun sterilet si ca tot o sa se rezolve ( atunci dupa ce s-a intimplat ) dar parca nu mai am nici o speranta... simt ca nu mai am pt ce trai... sotul i-a de un an antidepresive poate fi si asta cauza ??? Am citit undeva ca antidepresivle omara din spermatozoizi..Oare sa fie adevarat ??? As da orice sa am si eu un puiut in brate... dar sinechia asta cred ca mi-a luat ce i-mi doresc mai mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul