sindromul adrenogenital

30-10-2010
Laura_Z
Nu este medic/terapeut
Laura_Z
Buna seara. As dori va rog frumos sa ma lamuriti in legatura cu problema ficei mele. Fetita mea are o luna si a fost diagnosticata cu sindromul adrenogenital la nastere. La 7 zile de la nastere i s-a facut o analiza 17 hidroxiprogesteron si valorile sunt 8, 28 ng/ml. Sincer nu inteleg nimic, medicul pediatru nu mi-a explicat nimic, a spus ca ramane sub observatie desi la maternitate mi s-a spus ca este foarte grav, ca fetita poate chiar sa moara. Dr ginecolog a spus ca nu crede ca ar fi niciun sindrom, ca ar fi semn al prematuritatii ( am nascut la 37 de saptamani). Tin sa specific ca sotul meu a vazut fetita la nastere si a spus ca intradevar fetita avea deasupra labiilor ceva ca aspect de testicule si penis, dar in a 5-a zi de nastere fetita nu avea nimic din ce a spus sotul si doamna pediatra. Are ceva ca si o umflatura chiar si acum, dar care se retrage pe zi ce trece. Fetita pare sanatoasa, mananca bine, doarme, pune in greutate, are scaune bune, nu a vomitat niciodata. La maternitate pediatra a spus ca o sa se deshidrateze si ca o sa moara. Pana acum nu am avut probleme. As dori sa stiu ce parere aveti si ce imi recomandati.

Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.