a fost diagnosticat cu sindrom vertiginos ca mai apoi sa fie de sindrom meniere

21-01-2009
eraducan
Nu este medic/terapeut
eraducan
Buna! Numele meu este Elena iar tatal meu a fost diagnosticat cu sindrom vertiginos ca mai apoi sa fie de sindrom meniere.
Totul a inceput acum vreo 8 luni cu urechea stanga infundata, cu un zgomot permanent. A urmat un episod de sindrom vertiginos, a fost internat in spital cateva zile. In timpul crizei a avut ameteli foarte mari, a vomat.
A tratat urechea cu aerosol, betaserc, tanakan si multivitamine.
La inceputul anului, a mai avut doua episoade, cu aceleeasi sintome, mai puternice. A intrat in fibrilatii si dupa ce l-au stabilizat i-au zis sa isi trateze urechea pentru ca nu ar fi nici o problema neurologica. Pe un RMN facut in august un medic i-a zis ca nu are nici o modificare si ca ar fi un creier tanar.
Acum e internat la spitalul Militar, la sectia de ORL, si-a facut o audiograma si totul este perfect.
Cu toate astea, el tot ametit, urechea tot ii fasaie, ameteli are tot timpul.
Am ajuns aproape in pragul disperarii pentru ca toate analize ies bine dar el nu se simte deloc bine.
Va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati!
3 comentarii
0
22-01-2009, ora 07:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Daca ai citit ceva despre sdr. Meniere.. ti.ai dat seama. ca problema este la nivelul lichidului din urechea interna, ( echilibrul ionic.. si microcirculatia sangvina).. asa gen de modificari.. microscopice.. NU au cum sa se vada la RMN.
Trebue foarte amanuntit sa investigati Inima si tot ce tine de circulatia sangvina.. deasemenea ex. de laborator.. colesterolul, trigliceride, calciu, magneziu s.a, radiografie coloana vertebrala.. in regiune cervicala.
Urechea este doar un simptom.. problema este alta( ateroscleroza, insuficienta cardiaca, cervicoartroza s.a)
0
26-01-2009, ora 23:10
eraducan
Nu este medic/terapeut
eraducan
Buna!
Dupa o noua serie de investigatii la una dintre cele mai scumpe clinici din Bucuresti, i-a putut spune ca are 1. vertij central 2. hipoacuzie stanga.
Cand am cerut explicatii pe intelesul meu, de om fara medicina mi s-a spus ca el crede ca este o arteroscreloza si ca ar trebui sa faca o investigatie (si acum nu stiu daca spun corect) coronara si ca investigatia presupune injectarea unei sonde si ca este riscanta.
Medicamentele de baza au ramas betaserc si arlevert.
Ce ma nedumereste este alceva..la investigatiile cardiologie nu prezinta nici o modificare, la ekg, doppler la gat, ecograf.dar cu toate astea la ultimile doua crize a intrat in fibrilatii.
Intrebarea este daca fibrilatiile apar inainte de criza "sindromului" ?
Te rog sa ma sfatuiesti ce ar mai trebui sa facem daca pana acum am ajuns la concluzia ca ce diagnostic ai dat tu( din ce ti-am povestit )a fost corect.
Iti multumesc mult!
0
27-01-2009, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pai din ce am scris.. ati investigat numai jumate..
faceti analizele pentru ficat, ecografie la ficat si totul o sa fie clar.
dac este vorba de ateroscleroza si metabolizm dat peste cap.. cu grasimi.. o sa faceti un tratament specific si un regim alimentar strict.
TRebue tinut ala control si tensiunea arteriala. !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • EQUIVert - soluția high-tech pentru tratarea sindromului vertiginos
  •