sindrom vertiginos

27-08-2008
Ecaterina Fueru
Nu este medic/terapeut
Ecaterina Fueru
imi puteti explica va rog ce inseamna sindrom vertiginos? acesta este diagnosticul pus de doctor in urma ametelilor foarte puternice si a starilor de lesin.multumesc.
15 comentarii
0
08-09-2008, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Sindromul vertiginos este o stare de boala grea. Nu am vrut sa o numesc altfel, pentru ca cei care trec prin asta, pot sa spun ca sunt niste ghinionisti. Iti schimba foarte mult existenta pina gasesti o solutie de a ajunge pe linia de plutire. De aceea (fara a incerca sa fiu dura) o sugestie pentru cine se ascunde in spatele avatarului C&O, nu mai vindeti iluzii la oameni ca, cu acest gen de preparate, pacientii se vor vindeca. Dumneavoastra vindeti pentru comisioane, nu pentru a rezolva cu adevarat problemele oamenilor disperati. Cred si eu cu tarie ca anumite preparate ajuta, amelioreaza, dar nu mai incercati cu orice pret sa vindeti aceste produse, numindu-le asa zisele produse care se vind prin farmaciile cu ciercuit inchis, ca asta nu ar trebui sa impresioneze intr-atiti lumea. Am tras acest semnal de alarma pentru ca eu am cheltuit milioane pe Rhodiolin si Noni samd si nu s-a produs nicio schimbare in bine. Cu alte cuvinte fiti realisti, sa incercati sa aveti un bun simt in tot ceea ce faceti si incercati sa va puneti in pantofii celor in suferinta. SA AVETI PARTE NUMAI DE SANATATE!!!!!!!
0
01-03-2010, ora 21:23
neluro
Nu este medic/terapeut
neluro
pt sindromul vertiginos acut ce tratament se poate administra la 69 ani pers feminina? Va multumesc anticipat
0
05-04-2010, ora 12:49
viorelus
Nu este medic/terapeut
viorelus
Pana acum cateva minute, credeam ca sunt singura care se lupta cu acesta boala, , sindrom vertiginos"dar citind articolele de mai sus, am vazut ca sunt multe persoana in aceeasi oala cu mine. E groaznic, de vreo 3 ani nu mai am o viata normala.Aproape ca m-am izolat;traiesc intr-o lume a mea, lume plina de o ceata totala, cu ameteli puternice, si tulburari de vedere, o stare de oboseala continua.in concluzie un calvar.Am fost la un medic neurolog, si mi-a dat, , BETASERC" pe care l-am luat si ameteala puternica a mai trecut, dar tot nu sunt eu cea dinainte.VREU SA AM VIATA CARE AM AVUT-O.
POATE MA AJUTATI, ASTEPT.

VIORICA, 35 ANI PITESTI.
0
13-04-2010, ora 11:23
babyandreeaa
Nu este medic/terapeut
babyandreeaa
buna domnule dr am 32 de ani si din luna ianuarie a acestui an am fost diagnostigata cu sindrom vertiginos spondiolatroza fac tratament cu tanakan si milgama dimineata si seara.Tensiunea mea e normala 120 cu 60.Mananc si dorm regulat...si totusi nu inteleg ce anume e aceasta boala si ce o declanseaza..stiu doar ca mi a schimbat viata, ametelile sunt puternice, ca si cum as cadea intr o groapa adanca si totul se invarte in jurul meu.Credeti ca tratamentul indicat e cel mai potrivit? Va multumesc!!
0
26-04-2010, ora 18:57
odumi
Nu este medic/terapeut
odumi
Buna tuturor! si eu am avut 2 manifestari ale acestui sindrom. prima data am stat o saptamana in spital, a doua oara am stiut ce sa iau ca sa imi treaca: Betaserc 24 mg, Bilobil (sau Tanakan-numai ca e mai scump), Neuromultivitamine, Metoclopramid (daca mi-e greata rau). Umblu cu aceste medicamente dupa mine tot timpul, pentru ca sindromul poate aparea oricand, dar mie una mi se declanseaza de la stres. Multa sanatate!
0
12-10-2010, ora 20:37
julianalaura
Nu este medic/terapeut
julianalaura
mie mi sa pus acest diagnostic de 4 ani.am luat betaserc si tanakan, apoi am inceput cu ceaiuri pt circulatie dar cel mai mult ma ajutat tratamentul hemeopat.am fost la masloc daca ati auzit.deci vrea sa zic ca eu personal nu mam vindecat dar ma simt foarte bine.mentionez ca daca ma enervez ma doare f rau dupa cap si am unele mici ameteli.dar am facut tratament doar 3 luni.mia zis sa ma mai duc dar nu vreau sa depind de medicamente nici macar hemeopate.oricum ma deranjeaza anumite mirosuri, anumite zcomote si citeodata lumina, sanatate multa tuturor
0
22-10-2010, ora 10:16
blagadorel
Nu este medic/terapeut
blagadorel
Buna tuturor ! si eu sufar de aceeasi bola sindrom vertiginos periferic, mai nou, pe fond de cerviartroza de aproape 10 luni dar la mine sa declansat de la Vacinul ala idiot AH1N1 (porcin) pe care l-am facut in Ianuarie anul asta si de atunci ametesc continuu stari de greata, trenapiratii reci etc.Am facut RMN cerebral, audiograma, control neurologic.ORL, inima etc. Toate analizele sunt ok.Acum am inceput de 2 saptamani sa iau iar Betaserc 24 mg 2 pe zi, Lucetam 800 mg 1 pe zi, milgama n 2 pe zi si Oxibral 2 pe zi.Nu fumez nu beau cafea. M-am saturat de medicamente si vreau sa va intreb stiti pe cineva care si-a revenit la stare aceea buna de normalitate , fara ameteli si stari de beatitudine? Astept un raspuns de la voi inbucurator.
0
18-12-2010, ora 16:41
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
As dori sa stiu daca s-a vindecat cineva de aceasta boala.Eu am fost diagnosticata cu Sindrom vertiginos anul trecut pe fondul unei circulatii cerebrale deficitare Dupa o saptamana de stat in spital cu perfuzii mi-am mai revenit cat de cat. Am urmat in continuare tratament cu Betaserc, Multivitamine, Bilobil dar recuperarea nu numai ca nu s-a produs dar a mai luat si alta intorsatura. Am capatat agorafobie, atacuri de panica si am facut recent si un atac de glaucom la ambii ochi de era sa-mi pierd complet si vederea.
Mi-i s-a schombat complet viata.
1
19-12-2010, ora 13:52
blagadorel
Nu este medic/terapeut
blagadorel
Alexandrina si eu am avut atacuri de panica si stari de rau dar am fost la un psiholog si e mai bine acum dar i-au in continuare Betaserc de 24 mg 2 pe zi si Bilubil de 40 mg 2 pe zi.Sa sti ca ma simt bine si ametelile au incetat si mai am asa ceva dezorientari foarte mici dar mi sa spus de catre psiholog ca sunt de la depresia in care intrasem.Oricum am ajuns la concluzia ca la mine era pe sistem nervos declansat de sperietura de dupa ce mi-a fost rau de la vaccinul ala porcin pa care l-am facut in ianuarie anul acesta.Multumesc lui Dumnezeu ca ma ajutat si ma simt bine.Ar fi bine sa consulti un psiholog te ajuta mult sa nu mai faci atacuri de panica si sa te linistesti.Multa sanatate iti urez.
0
06-03-2011, ora 09:34
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Stie cineva daca exista legatura intre Sindromul vertiginos si durerile musculare la membrele inferioare. Pe langa faptul ca sunt toata ziua ametita, nu pot sa ies singura din casa fiindca nu pot sa-mi tin echilibru, intru in panica, de ceva vreme am inceput sa am dureri musculare la membrele inferioare. Sunt dureri sfasietoare. Medicul neurolog mi-a prescris Vitalin, Bilobil si Xanax la nevoie fara prea mari rezultate
0
06-03-2011, ora 10:16
viorelus
Nu este medic/terapeut
viorelus
pentru Alexandra,

Din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi suferinta. Dupa multe incercari cu diferite medicamente, care nu dadeau rezultate, am descoperit (bineinteles nu singura), de fapt medicul meu de familie mi-a recomandat, , STUGERON de 25 mg, cate 3 compr./ zi si BETASERC de 8 mg, cate 2 compr./ zi. Imediat ce am luat aceste medicamente, am simtit o usurare, de parca as fi zburat. Inainte eram parca o bucata de carne, fara functii, si fara putere. Iti recomand sa incerci, nu costa nici mult, si sunt tare curioasa sa vad daca functioneaza si la tine.

Sanatate multa !
0
13-03-2011, ora 11:24
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
As vrea sa stiu daca a mai folosit cineva urmatoarea combinatie de medicamente pentru Sindromul vertiginos : Cavinton, Midocalm deoarece am mai fost la un alt neurolog si mi-a prescris acest tratament.
0
10-06-2011, ora 17:05
AndreeaCatalina
Nu este medic/terapeut
AndreeaCatalina
Am 26 ani si am fost diagnosticata cu acest sindrom acum 2 zile, dupa 2 saptamani de cosmar in care am facut diferite analize si proceduri (analize la sange, RMN cerebral, consult ORL, consult neurologic etc). Mi-au fost recomandate medicamentele: Betaserc, Stugeron si Millgama N. Inca nu simt nici un efect, dar neurologul mi-a spus ca acest tratament are efect in timp, ca nu exista un medicament-minune care sa ma scape de cosmar. De asemenea, chiar si medicul meu sufera de acest sindrom inca de cand avea 24 ani (acum are in jur de 60) si mi-a zis ca episoadele vertiginoase i s-a repetat la intervale diferite (de cateva luni sau chiar 10 ani).
Mi-a zis ca exista muulte cauze declansatoare, ca nu imi poate spune exact ce sa fac pentru a scapa de sindrom sau de alte "atacuri". Mi-a recomandat sa fac sport in special pt coloana (am o pozitie nefireasca si e un posibil factor declasator), sa iau calciu 3 luni de zile = cate 15 zile pe luna (am hipocalcemie) si sa nu ma enervez (ca si cum ar fi posibil).
Am vazut la TV o emisiune despre vertij iar medicii invitati au zis ca au metode fizice (anumite miscari) prin care scapa pacientul de vertij pe loc (dar nu definitiv de boala) si ca exista recuperare vertiginoasa care poate fi facuta de neurologi. Nu stiu ce sa zic, eu ma interesez, pt ca ar fi mana cereasca sa fac 2 miscari si sa nu mai simt ca imi fuge pamantul de sub picioare si nu mai sunt in stare sa merg pe strada.
Sper ca v-am fost de ajutor. Daca am facut greseli gramaticale, imi cer scuze, dar parca mi se invart si ochii in cap.
0
10-01-2012, ora 17:42
flory18
Nu este medic/terapeut
flory18
buna. mama mea a fost diagnosticata cu acest sindrom si i-a fost recomandat urmatorul tratamen: tanakan(3/zi dar sa nu fie luata niciuna dupa ora17); metoclopramid(1/zi) ;milgamma(2/zi) si 5 zile injecti dexamethasone(1/zi)
la ea se manifesta prin durere de cap( mai exact sentimentul de cadere in gol si spune ca nu trebuie sa miste capul)
acum asteptam 10 zile si apoi mergem la control. sper sa va ajute si pe voi si o sa revin cu alte informatii.
acum 3 ani i-a fos recomandat si betaserc24 si quarelin.
1
30-01-2012, ora 23:31
AndreeaCatalina
Nu este medic/terapeut
AndreeaCatalina
Buna seara tuturor! Pe 10.06.2011 am scris un comentariu pe acest topic, descriind situatia disperata in care ma aflam datorita sindromului vertiginos. Dupa luni intregi de mers la medici, testat medicamente etc etc, am inceput un tratament cu Bilobil si Betaserc, pe care l-am facut 3 luni fara intrerupere. In paralel, am luat calciu si magneziu (cate 15 zile pe luna). Vreau sa va spun ca dupa aceste prime 3 luni de tratament, parca am renascut. Am fost capabila sa merg singura pe strada fara sa simt ca ma invart in sens invers fata de terra. Daca inainte credeam ca viata mea va fi un etern cosmar, acum stiu ca exista si solutii. Boala nu a trecut de tot, nici nu va trece. Dupa prima luna in care am intrerupt tratamentul, am inceput sa simt din nou primele ameteli. Am reluat medicatia, dar numai cu bilobil si e ok. Dupa cateva zile, m-am simtit perfect. Acum fac tratamentul o luna da, o luna nu. Singura problema care ma mai apasa este faptul ca tiuitul din urechi nu mi-a disparut sub nici o forma, cu nici un medicament. Va doresc din suflet multa sanatate si sa aveti vietile fericite si ferite de boli!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  •