sindrom vertiginos

16-01-2008
mariano
Nu este medic/terapeut
mariano
Totul a inceput acum un an cand mi-a intrat un shpan (o aschie metalica micuta care sa infipt an timpan fara sa-l penetreze ) in urechea stanga, dupa doua zile a inceput o stare de ameteli cu tulburari de echilibru imi fugeau ochi am fost la spitalul de urgente (mentionez caci locuiesc in barcelona si am varsta de 38 de ani)mi-au pus diagnosticul de sindrom vertiginos, mi-au administrat torecan cu serc, peste doua zile am avut programare la ORL-ist mi sa scos shpanul din ureche zicandu-mi ca nu are nimic de aface cu urechea interna deci cu sindromul vertiginos, am urmat tratamentul cu torecan si serc, dupa doua saptamani totul a reintrat in normal. Dupa 11 luni mai exact acum o luna mi-a reaparut sindromul de aceasta data mai rau cu voma, puternica pierdere a echilibrului, ameteli totul se invirtea in jurul meu, ochii fugeu de la dreapta spre stanga fara oprire, dar total constient ca si data trecuta de alt fel, din nou am fost la urgente mi-au dat acelasi tratament, intro saptamana a scazut din intensitate dar de trei saptamani ma aflu intr-o stare cu tulburari de echilibru pot merge dar nu pot mentine o linie dreapta daca inchid ochi si incerc sa merg am o usoara dezechilibrare pe partea stanga, rotind capul de la dreapta la stanga imaginile sunt sacadate, rotind capul de la stanga la dreapta imaginile sunt clare.daca vorbesc, pasesc s-au mestec am o usoara tulburare a vederi pe parcursul activitati descrise, cu aceste stari am ramas de 3 saptamani fara nici o modificare in bine sau rau.
Puteti sa-mi spuneti daca voi ramane asa toata viata, imi va trece dar va reveni cand sau de ce, ce e ste de facut aveti ideie daca mai pot deveni eu. Multumesc pentru rabdare.
10 comentarii
0
17-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Intradevar simptomele care le descrii sun caracteristice pentru Sdr. Vertiginos Periferic si apartin urechii interne!
Nu ai specificat cum a intrat metalul in ureche.a fost pulverizat de ceva? a fost si altfel de traumatizm local?(presiune, impuscatura?)
Cel mai indicat tratament este ci BETASERC (betahistinum)8mg.
Incepi cu 2 la 8 ore.pe masura ce te simti mai bine scazi doza pana la 1 pe zi...cam 1 luna de zile. Repeti tratamentul de 2-3 ori pe an.
0
17-01-2008, ora 00:00
mariano
Nu este medic/terapeut
mariano
Buna fvaleriu, pentru inceput tin sa iti multumesc pentru ca ai avut rabdare in ami citi istoricul.
Sa lamurim lucrurile: Shpanul mi-a intrat in ureche in timp ce taiam cu polizorul de mana un metal, s-a proiectat in umarul meu si de acolo in ureche, (fara altfel de traumatisme) am simtit ceva cald, o mica durere, am scuturat de 2 ori din cap si mi-am reluat activitatea.
La O.R.L. mi-au extras corpul strain care nu mi-a penetrat timpanul, era de dimensiune mica; mi-au dat niste picaturi care nu imi amintesc cum se numesc, Serc (Betaserc) 16mg, o saptamana dupa aceea in coborare la 8mg, Atunci a trecut repede am ramas doar cu un tiuit in ureche de un an de zile m-am obisnuit cu el dar acum la reaparitie totul e diferit durata bolii e prea lunga ma regasesc de 3 saptamani in aceeasi faza tulburari de echilibru mai accentuate la miscari bruste si rotiri ale capului.
De o luna iau Serc de 16mg si nu se observa nici o schimbare.De ieri am inceput sa iau GinkoBiloba 2 la 8/h , silimarina 2 la 8/h, Vitamina B Complex sirop 10 ml de 3 ori pe zi, fac o injectie pe zi de Gluconolactat de calciu si magneziu (timp de 10 zile), pun in ureche 2 picaturi de Gentadexa de 3 ori pe zi. Nu stiu: e bine. e rau... imi voi reveni vreodata la normal... se va repeta... ?
0
18-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Parerea mea este ca traumatizmul urechii este evident.direct sau indirect a fost afectata urechea interna(labirintul).
Tratamentul care il faci acum este corect.
cand se mai linistesc lucrurile.peste 2-3-saptamani mai vorbim.
Riscul ca sa mai apara este mare.deaceia ti.asi recomanda sa te internezi in clinica ORL pentru investigatii vestibulare.
Din tratamente alternative.acupunctura sau homeopatia au rezultate.
Multa rabdae !
0
18-01-2008, ora 00:00
mariano
Nu este medic/terapeut
mariano
Buna fvaleriu.
Iti multumesc inca o data si vreau sa iti marturisesc caci in timp ce citeam raspunsul de la tine, m-am simtit de parca mi-a trecut boala iar viitorul s-a luminat. Ma bucur ca exista sperante.
Iti voi urma sfatul ne auzim peste 2 sau 3 saptamani.
0
05-08-2009, ora 19:35
nicollealexa
Nu este medic/terapeut
nicollealexa
M-am confruntat cu o problema asemanatoare : am avut ameteli cu urechi infundate cu voma si ameteli, am fost la orl si am facut o serie de investigatii ;analize, audiograma diagnosticul a fost disfunctie tubara bilaterala, de 7 zile iau bestaserc 24mg la 12 ore, axycef 250mg la 12 ore, eurovitaminerale, simptomele de ameteala au mai trecut dar am ramas in urechea dreapta cu un zgomot permanent care mai dispare uneori dar revine si nu am nici o alta imbunatatire a starii. Ce ma sfatuiti sa fac?
0
06-08-2009, ora 12:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa termini tratamentul administrat.
sa mergi la control la acelas medic
sa continui tratamentul care o sa.l prescrie...
in 2-3 luni va fi rezultat pozitiv
0
06-08-2009, ora 15:54
nicollealexa
Nu este medic/terapeut
nicollealexa
Multumesc mult pentru raspuns. O sa va contactez dupa primul control.
0
19-08-2009, ora 23:57
mariano
Nu este medic/terapeut
mariano
buna fvaleriu.
este o vorba "doreste si vei reusi", am continuat tratamentul si dupa trei luni am inceput sa muncesc, dar cu mici probleme de ameteala in diverse pozitii si o problema de vedere de aproape nu pot focaliza bine imaginea.
M-am apucat de sport imediat dupa ce am inceput sa lucrez, la recomandarea medicului facand o serie de ex. speciale specifice boli si in paralel de sport cu greutati pentru a putea inbunatati circulatia sanguina.Am lasat tigara si bautura din prima clipa, in prezent ma aflu la un an si opt luni de la incident si totul decurge normal
Multa sanatate.
0
20-08-2009, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multa rabdare si insistenta... si totul va fi bine!
0
21-06-2011, ora 20:20
danadan
Nu este medic/terapeut
danadan
Am cumparat un medicament homeopat fara prescriptie care trata durera de gat care radiaza pana la ureche avand ca si compozitie phytolacca decandra. Din greseala in loc de 5 granule am luat 6. La 15-20 de minute mi s-a facut rau am inceput sa ametesc, situatia s-a stabilizat pentru ca dupa 20 min mi s-a facut foarte rau si nu am mai putut sa ma ridic de jos dat fiind faptul ca ameteam foarte tare ochii tb sa-i tin inchisi pt ca se invartea totul cu mine si imi venea sa vomit. A venit salvarea si m-a dus la spital. La spital medicul mi-a spus ca am vertigo(sindrom vertiginos) si ca nu este fan al homeopaticelor. Intrebarea mea este acum: puteau aceste pastile sa-mi afecteze urechea interna? Credeti ca este ceva iremediabil? Cat dureaza in mod normal acest sindrom? Poate fi el indus?

Multumesc mult,
Danadan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Problemele cognitive ar putea fi prezise în funcție de echilibrul fizic
  •