sindrom sufebril urticaria si sindrom de malabsortie

23-05-2008
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
Buna ziua Am 30 ani si sunt din Iasi De cativa ani am episoade diareice cu temperatura peste 38 grade, frisoane, greata, varsaturi alimentare si bilioase, dureri abdominale, scadere in greutate : 5 kg intr-o saptamana. Intre aceste crize fac sufebrilitate pana 37 cu 5, dureri musculare, greata, dureri abdominale mai intense in hipocondrul drept, urticarie. Analizele la scaun si urina sunt normale iar in sange mi-a iesit anemie si spasmofilie.Tiroida este in limite normale. Ginecologic este bine. Biopsia de intestin subtire releva sindrom de malabsortie. Anticorpii pt boala celiaca in sange sunt negativi. Ce diagnostic se poate pune la aceste simtome? Ce se poate face ? Sanatate tuturor.
5 comentarii
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Suspiciune de Boala Crohn.
Nu ati spus nimic de irigografie, nu ati facut? Depinde si biopsia de unde s-a luat, poate a nimerit o zona unde nu sunt leziuni tipice de Crohn.
Asadar- Salazopirina+ tratament simptomatic.
0
26-05-2008, ora 00:00
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
Irigografia este normala. De mic copil sunt predispusa la afte bucale. Biopsia intestinala sustine din punct de vedere clinic boala celiaca, deocamdata. Crizele au caracter de enterolite acute si se menifesta zgomotos.
0
15-07-2012, ora 12:39
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
BUNA ZIUA. BOALA CELIACA POATE DA SINDROM SUFEBRIL PRELUNGIT CU SINDROM INFLAMATOR, CRIZE DE GASTROENTEROCOLITE ACUTA CU DURERI INSUPORTABILE SI RECTORAGII ? MA REFER LA MINE CARE AM 34 ANI SI AM BOALA CELIACA.MI S-A COMPLICAT CU ASTM BRONSIC SI AM AVUT SI UN SINDOM SUBOCLUZIV. BOALA CELIACA SE POATE ASOCIA CU BOALA CROHN ? AM DURERI PERMANENETE IN PARTEA DREAPTA A ABDOMENULUI SI IN EPIGASTRU.. CE SE INTAMPLA ?
0
21-07-2012, ora 00:59
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Draga Marta,

eu nu am inteles de cat timp ai fost diagnosticata cu Boala celiaca...de curand sau din copilarie?
Pentru ca desi ti s-a pus diagnostic de sdr de malbasorbtie pe biopsie( mai probabil s-a pus diagnosticul de atrofie vilozitara pe biopsie, dg de sdr de malabsorbtie e pus pe mai multe criterii), anticorpii pt boala celiaca sunt negativi ceea ce este putin probabil in momentul in care se pune un nou diagnostic ; daca diagnosticul este pus de mai mult timp exista si posibilitatea negativarii anticorpilor, iar mucoasa sa-si revina la normal mai greu in prezenta unui regim fara gluten strict. Faptul ca prezinti rectoragi imi spune ca e mai mult decat o boala celiaca simpla, deoarece de obicei pacientii cu b celiaca nu au rectoragii si se complica cu sdr subocluziv mai rar dupa o evolutie lunga cand poate aparea un limfom intestinal(apoi nu sunt sigur ca chiar faci cu adevarat un sdr subocluziv- cum s-a pus diagnosticul? clinic?- asta insemna ca s-a oprit tranzitul atat pt materii fecale cat si pt gaze; sau pe o radigrafie abdominala pe gol cu nivele hidroaerice( uneori chiar si intr-o banala enterocolita pot aparea nivele insa evident trazitul nu se opreste) ; rectoragii pot aparea chiar si intr-o enterocolita acuta "simpla"
O suspiciune de B Crohn exista( atrofia vilozitara putand aparea si in B Crohn) dar este absolut necesara o colonoscopie cu ileoscopie(vizualizarea ultimei parti a intestinului subtire) si o eventuala prelevare de biopsii. Daca acesta nu este concludenta o examinare cu videocapsula este necesara pt vizualizarea in totalitate a intestinului subtire.
Eu m-as contra asupra acestei atrofie vilozitare care pe langa boala celiaca sau B Crohn poate aparea si intr-o serie de alte entitati.B Whiplle, gastroenterocolita eozinofilica, infectie HIV(enteropatia din SIDA), tuberculoza dar si in lambliaza. Din simptomele descrise de tine este mai probabila o B Crohn (ce se complica frecvent cu sdr subocluzic sau ocluziv) dar diagnosticul trebuie obiectivat.
Sper ca ti-am fost de ajutor!
0
19-11-2012, ora 20:41
marta_bejan2000
Nu este medic/terapeut
marta_bejan2000
Buna seara. Diagnosticul de boala celiaca il am de 3 ani. Primele simptome au aparut in anul 2000. Analizele pentru tuberculoza, lambliaza, infectia HIV, si gastroenterocolita sunt normale. Multumesc pentru raspuns.ALBASTRU44a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea bebelușului
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •