sindrom ochi uscat

17-07-2010
Trasmision
Nu este medic/terapeut
Trasmision
pobleme mele au inceput acum o luna de zile, cand timp de trei-patru zile seara imi lacrimau ochii abundent si ma usturau dupa trei zile, intr-o dupa-amiaza, in care am dormit 2 ore m-am trezit cu o arsura si senzatia ca asi avea ceva in ochi; am fost la medicul de familie si mi-a zis ca este o conjunctivita si mi-a dat sa iau o saptamana tobradex, insa dupa aceea saptamana nu s-a rezolvat nimic; asa ca am mers la un consult oftalmologic care mi-a spus ca nu mi-a trecut conjunctivita si ca s-ar utea sa am si sindromul de ochi uscat, mi-a masurar si po care era 10, si mi-a dat sa iau systene si floxal, am luat o saptamana aceste picaturi dar fara rezultat, tot aveam acea senzatie de durere, arsura si ca si cum asi avea nisip in ochi, am mers urmatoarea saptamana la oftalmolog la spital, am facut si un camp vizual care a iesit bun dar a spus ca trebuie sa il repet peste trei luni, mi-a spus ca nu mai am conjunctivita, dar ca am am ochi uscat, : mi-a schimbat picaturile si mi-a dat optive, care nu au nici un efect,
am citit cateva recomandari pe care le-ati facut pe site pentru cei care aveau sindromul de ochi uscat, si am luat eystil picaturi si seara eystil gel, sunt la a doua zi cu acest tratament, nu am constatat o ameliorare in schimb simt o arsura mult mai mare la ochi de cand pun picaturi eystil, : precizez ca aceasta senzatie o am doar la ochiul stang
laviniu feraru: ce ma sfatuiti?
l acel test Schirmer pot sa il cumpar din farmacie sau se face numai la cabinet medical, este necesar sa il fac?
va multumesc!!!
3 comentarii
0
18-07-2010, ora 16:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Testul Schirmer se face la cabinetul oftalmologic. Ce varsta aveti? Poate aveti nevoie si de o prescriptie de ochelari. Daca aveti sub 40 de ani, va recomand determinarea refractiei dupa cicloplegie. Cate ore stati la calculator? Daca stati mai mult de 4 ore, va recomand lentile cu filtru pentru calculator, ideal, filtru verde. Ati facut si examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, test de evidentiere a Ag Chlamydial, Ig G antiVHS? Va recomand si aceste investigatii. Pana obtinem un rezultat, va recomand sa puneti in continuare lacrimi artificiale sau daca nu se amelioreaza simptomatologia, Corneregel-1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, de 2 ori pe zi; numai bine
0
18-07-2010, ora 17:22
Trasmision
Nu este medic/terapeut
Trasmision
am 35 de ani si oftalmologul mi-a spus ca nu am nevoie de ochelari, stau apoximativ 10 ore la calculator, am sa imi fac analizele recomandate de dvs, va multumesc si am sa va informez cu privire la rezultat.
inca o data va multumesc, aici se face diferent intre un oftalmolog bun cum sunteti dvs, care imi spuneti sa fac analiza si cel care decat imi da niste picaturi. va doresc numai bine.
0
08-08-2010, ora 12:31
Trasmision
Nu este medic/terapeut
Trasmision
am facut analizele specificate de dvs si am fost depistat cu chlamydia, ce tratament ar trebui sa urmez?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul de neurostimulare pentru persoanele cu sindromul ochilor uscați
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Ochii uscați afectează nu doar vederea, ci și calitatea vieții
  • Exercițiile aerobice, un potențial remediu pentru ameliorarea ochilor uscați
  •