simt o scartaitura sub plamanul stang

30-01-2009
balasa.gina.florentina
Nu este medic/terapeut
balasa.gina.florentina
joi am fost diagnosticata cu pneumonie acuta viro-bacteriana, in urma consultului si a radiografiei pulmonare facute, dar vineri a aparut un nou simptom: scartaitura sub plamanul stang la inspir profund. Harai, nu fac febra si nu am frison, tusesc si ca sa tusesc ma bine trebuie sa ma aplec in fata. Iau Augmentin 1 gr la 12 ore si Eurespal 1tb la 12 ore. Ce parere aveti de noul simptom aparut si credeti ca tratamentul pe care il am acum este suficient? Multumesc f mult pt raspuns!
3 comentarii
0
01-02-2009, ora 08:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sa faci 10 zile de tratament si sa mergi la control.Tratamentul e bun, numai ca azi, cu acesti microbi tot mai rezistenti la antibiotice nici nu poti sti sigur daca va merge bine sau nu.In orice caz, nu mai iesi in frig, bea numai lichide calde si sa speram ca te vei face bine.Numai bine!
0
02-02-2009, ora 10:50
balasa.gina.florentina
Nu este medic/terapeut
balasa.gina.florentina
Multzumesc f. mult ca mi-ati raspuns asa de repede. Medicul mi-a dat tratament pt 1 saptamana (7 zile ) deci va trebui sa suplimentez cu inca 3. Pe internet am vazut ca unele tratamente pt pneumonie dureaza si 2 saptamanai. Am adaugat, oricum, la tratamentul alopat un supliment cu echinaceea si un sirop Caughend de la plafar. Multzumesc inca o data! Gina
0
06-03-2010, ora 14:56
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
Buna Gina aceleasi simptome le am si eu, cam de o luna, (Harai, nu fac febra si nu am frison, tusesc si ca sa tusesc ma bine tre sa ma aplec in fata)am luat augmentin 10 zile apoi am facut radiografie fata si lateral si mi sa spus ca am pneumonie interstitiala am luat axetil intravenos, gentamicina intramuscular 7 zile si tot nimic, apoi am facut bronhoscopie nu se vede nimic si mi s-au facut analize din sputa extrasa cu bronhoscopia si tot nimic si rezultatele sunt negative, analizele de sange sunt ok, acum am terminat 10 zile de tratament cu avelox si acea scartaitura tot nu dispare. Am lucrat in trecut in mediu cu praf 1996-1998 si 2000-2004 Nu mai fumez de 1 an, nu stiu ce sa mai fac.Am 35 ani si 87 kg.Gina daca te-ai facut bine spune-mi si mie reteta te rog mult! -*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.