Care poate fii cauza pentru care simt asa de tare bataile inimii?

28-12-2014
daddy44
Nu este medic/terapeut
daddy44
Buna ziua!Am aproximativ 3 ani de cand imi simt pulsul, adica simt inima cum bate.O simt in tot corpul si am si acufene pulsatile.Mi am facut audiometru si intr adevar mi e scazut auzul in urechea dreapta de la ele.Am si tahicardie sinusala posturala.Am cautat raspunsuri peste tot, nu am gasit nimic, nicaieri.Care poate fii cauza pentru care simt asa de tare bataile inimii?(Nu e cva doar in capul meu, ci se vede si pe haine...cum se misca...)Va multumesc
14 comentarii
0
29-12-2014, ora 21:17
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
O examinare doppler facuta de un cardiolog cu experienta ar putea ajuta foarte mult.
Va recomand sa faceti acest lucru.
dr Petre Muresan
0
29-12-2014, ora 21:46
btenn94
Nu este medic/terapeut
btenn94
Buna!

Sunt mai multe cauze posibile de bataile puternice ale inimii, dar fara mai multe informatii, cred ca are legatura cu tahicardia posturala ortostatica, care este o afectiune de sistemul nervos autonom. Sunt mai multe simptome de acest sindrom: tahicardie sinusala, palpitatii, dureri abdominale, oboseala, ameteala.

Bineinteles, sunt mai multe cauze de bataile puternice ale inimii: anxietate, surmenaj, emotii imbalanta de electroliti, afectiunile tiroidieni, consumul de cafea, etc. Dar eu cred ca ai senzatia asta din cauza ca inima bate mai tare cand volumul de sange scade cand esti in picioare.

Daca poti, sa incerci sa faci mai des miscare sau un sport usor. Uneori, lipsa de miscare poate cauza tahicardie posturala ortostatica si multi spun ca au simtit ameliorare de simptome dupa exercitii fizice.

Numai bine si multa sanatate!
0
04-01-2015, ora 20:18
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va rog sa-mi spuneti daca ati facut examinarea doppler.
Imi mentin recomandarea de a o face.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
16-01-2015, ora 15:50
sinc
Nu este medic/terapeut
sinc
Uneori simt ca o falfaiala la inima dar nu ca senzatie de palpitatie.
Am facut ecodoppler unde nu s-a evidentiat nimic anormal.
In schimb am durere de coloana intre omoplati si radiaza cel mai mult pe partea stanga.
Credeti ca acesta falfaiala poate da fie din cauza inimii?
0
16-01-2015, ora 16:58
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a va raspunde cat mai exact am nevoie de mai multe date: varsta, ocupatie, grad de efort, antecedente patologice. greutate. Problema poate fi simpla sau foarte complexa. Depinde de mai multi factori.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
16-01-2015, ora 18:56
sinc
Nu este medic/terapeut
sinc
Multumesc in primul rand pt.promptitudinea raspunsului.
Am 46 ani.un serviciu f static fara efort fizic, 62 kg/ 1.62.
Dureri de coloana am de foarte multi ani inclusiv spondiloza cervicala, refulx gastroesofagian si in plus din cand in cand ma confrunt cu atacuri de panica.
Mai am o intrebare, daca la examenul ecodoppler nu s-a evidentiat nimic pot sa stau linistita ca la inima totul este ok.?
Am uitat sa specific ca nu am o pozitie corecta adica stau mai mult cocosata si cu picioarele sub mine asa simt ca mi se relaxeaza spatele.
0
17-01-2015, ora 10:25
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In ceea ce priveste inima, trebuie sa mergeti pe ceea ce v-a spus medicul cardiolog si sa-i urmati recomandarile.
De asemenea trebuie sa acordati o mare importanta coloanei vertebrale, deoarece multe simptome pot avea ca punct de plecare coloana.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
17-01-2015, ora 10:37
sinc
Nu este medic/terapeut
sinc
Va multumesc pt raspuns
Cardiologul nu mi-a facut nicio recomandare.
Deci parerea d-voasra este ca aceea falfaiala poate sa fie tot de la coloana?
Va multumesc inca o data
0
04-12-2018, ora 07:07
LadyDy
Nu este medic/terapeut
LadyDy
Buna ziua, am 50 de ani, am o tiroida autoimuna diagnosticata Anil acesta in martie, sunt in premenopauza si voiam sa va intreb:
1. ce pot sa fac sa dorm noaptea, pentru ca ma trezesc de foarte multe ori (nu mai am somnul ca pana acum)
2. iar a doua intrebare, de cate ori ma asez sa ma culc simt pulsul sau bataile inimii foarte puternic. Nu mai pot dormi pe o parte caci simt asta in ureche. Daca ma culc pe spate simt la fel. Parca imi svacneste tot corpul.

Multumesc mult
0
04-12-2018, ora 11:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie sa va tratati cu mare atentie tiroida si sa consultati si un cardiolog.

dr Petre Muresan
0
04-12-2018, ora 12:19
LadyDy
Nu este medic/terapeut
LadyDy
Ce inseamna sa tratez cu mare atentie tiroida? Iau eutirox se 25 mg. Am fost la cardiolog. Urmeaza sa monitorizez tensiunea. Multumesc
0
19-01-2019, ora 23:00
george333
Nu este medic/terapeut
george333
Salut acelessi probleme le am de 9 ani adica de la18 ani. un contact nr de tel ceva sau facebok sa discutam despre asta
0
20-01-2019, ora 15:18
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru Lady Dy

Din punctul meu de vedere, a va trata cu atentie tiroida inseamna sa o faceti sub coordonarea unui medic endocrinolog si in functie de evolutia analizelor

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
0
20-01-2019, ora 15:20
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru George333

Imi puteti scrie pe privat pe acest site daca nu doriti in public

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici