simptomele prezentei unei sarcini

13-01-2009
ella_s_69
Nu este medic/terapeut
ella_s_69
buna ziua.intrebarea mea este una destul de simpla dar raspunsul se pare ca nu vrea sa apara.de ceva timp am unele simptome cum ar fi: pofta de mancare variaza in unele zile fiind exagerat de mare alteori deloc, iar atunci cand mananc simt ca nu ma mai pot opri( as manca o data la ora), sanii si-au schimbat marimea destul de vizibil iar mameloanele au crescut pe ele aparand niste vene, uneori am greturi si destul de des stari de tremur si lesin, obosesc repede si adorm seara devreme deoarece imi apare o stare de somn profunda, prezint labilitate emotionala ( trec usor de la o stare de bine la o stare de depresie chiar), menstruatia intarzie sa apara dar acum 2-3 saptamani am luat postinor deci posibil sa fie dereglare; am avut insa contact sexual neprotejat de atunci de mai multe ori.deci intrebarea este: as putea sa fiu insarcinata sau din cauza ca trebuie sa apara menstruatia am aceste simptome?multumesc mult
154 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
0
13-01-2009, ora 20:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Multe dintre simptomele descrise nu au legatura cu sarcina. Pentru a sti daca sunteti sau nu insarcinata, faceti un test de sarcina, care este de incredere cand au trecut 20 de zile de la contactul considerat suspect.
Pentru a trata simptomele enumerate, mergeti la medicul dv la consult.
0
14-01-2009, ora 21:28
iulianaf
Nu este medic/terapeut
iulianaf
Buna ziua,
O intrebare... mi a intarziat menstruatia deja 17 zile, lucru care nu s-a mai intamplat, desi sunt cu sotul meu inca la faza de contact sexual protejat, insa din punctul asta de vedere nu bag mana in foc.. deoarece s a intamplat de cateva ori sa facem dragoste, dar sa termine afara... insa, pe langa intarzierea menstruatiei am niste ameteli ingrozitore, pofta de mancare.. asa si asa... insa dupa orice as manca imi este teribil de rau cu o greata insuportabila, si nici nu pot vomita..
Mi am facut de 2 ori testul de sarcina si a iesit negativ... ce alte motive ar putea exista presupunand ca rezultatul testelor de sarcina ar fi gresit?
Mentionez ca am o groaza teribila de doctori, si mai ales de cei din galati (mometan locuind in galati), de aceea dak spuneti ca ar fi grav, voi consulta un doctor... dar tot sper ca nu este necesar... de aceea am apelat la dvs ca doctor online.
V as fi recunoscatoare pt un raspuns!
0
22-01-2009, ora 20:47
daphne
Nu este medic/terapeut
daphne
Buna seara,
problema sta in felul urmator...am avut contact sexual neprotejat in ultima zi a perioadei fertile(fara ejaculare interna, mai avea destul pana la moment)..si apoi la 2 zile de atunci la fel (nu mai eram in perioada fertila)..cu toate acestea, de panica, am luat ptr prima data in viata Postinor 2, menstra a venit la data la care trebuia cu toata durerea. De la contactul cu risc din ultima zi a perioadei fertile s-au implinit 3 saptamani si am facut un teste de sarcina care a iesit negativ, cu toate astea insa..mameloanele sunt mai moi si retrase si areolele sanilor sunt umflate de ceva timp(nu erau asa), sanii sunt moi si am observat de abia acum (dupa ce tot am citit despre simptomele de sarcina) aparitia unei retele venoase pe piept care duce spre sani si pe brate(este drept ca am pielea foarte alba si nu am dat importanta pana acum, plus de asta am si slabit destul in ultima perioada). Ceea ce ma ingrijoreaza sunt asa zisele simptome ? credeti ca este posibil sa fie sarcina? desi testul a iesit negativ(am citit si despre menstra peste sarcina, dar a mea zic eu, a fost una normala)?
as aprecia un raspuns la intrebarile astea care ma framanta!
multumesc anticipat
programarea la doctor e facuta de abia ptr saptamana viitoare si pana atunci.e muult
0
08-06-2009, ora 14:48
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
Buna ziua,
Am avut prima zi de menstruatie in data de 16 mai, contactele sexuale neprotejate au fot in data de 29 si 30 mai. Teoretic ar trebui sa imi vina urmatoarea menstruatie pe 12 iunie. ce sanse am sa fi ramas insarcinata. de simtome ar fi prematur sa vorbesc, cel putin dupa ce am citit pe internet.Ce simt este o durere mica de spate si la ovarul drept din cand in cand de vreo 2 zile cate o durere care tine maxim 2 minute. test de sarcina este prea devreme sa fac?
0
09-06-2009, ora 20:16
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
testu de sarcina poti sa il faci cu doua zile inainte sa iti vina menstruatia!! data ovulatiei a fost pe 30 mai si cele mai ferile zile sunt in (cazul tau) pe 28 i 29 deci DA ai foarte mari sanse de a ramane gravida :) simptome nu cred ca ai putea avea de pe acuma//// dar daca esti gravida ai fi in 3sapt si 3zile :)
te pup
0
09-06-2009, ora 21:47
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
multumesc de raspuns...astept cu nerabdare a vina momentul sa fac testul, cred ca am luat-o deja razna, vad in parc toate femeile insarcinate, astazi m-am trezit ca stateam la birou cu mana pe burtica:)...si ce am observat e ca simt foarte tare parfumurile dulci, ceeaq ce pana acum nu ma deranjau... poate e doar in imaginatia mea...
0
09-06-2009, ora 21:57
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
mai poate poate :) sper sa fii si eu vreau sa fiu dar la mine nu prea vrea sa se "prinda" dar stii "speranta moare ultima" si maine va fi o zi nu ma las batuta va veni si ingerasul meu :) mult noroc si sa ai parte de un inger frumos si sanatos sa ne zici daca apar cele 2 liniute maine daca nu ma insel poti sa faci testul. eu nu sunt din romania si aici sunt teste care se pot face cu 2 zile inainte de menstruatie deci intreaba la farmacie. succes si nu uita intra pe forum si spune vestea cea mare :)
muuuuuult muuuult succes
0
09-06-2009, ora 22:33
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
sincer si eu sper cu toate ca nu a fost ceva programat, insa in ultimul timp tot am avut discutii pe seama bebeului:)... la noi nu sunt teste de genul acesta cel mai devreme poti sa faci la 5 zile dupa data de menstruatie, insa faza cu parfumurile in seara asta am simtit, m-am intalnit cu o prietena in parc si am luat-o la intrebari cu cat parfum s-a dat si de ce e asa de tare si replica ei a fost ca acelasi parfum la folosit si saptamana trecuta...iar astazi am fost si eu surprinsa de gestul meu... Iti doresc din tot sufletul sa ai un bebe si sa fii fericita, in viata noastra este cea mai mare realizare si iti da putere sa mergi mai departe indiferent de ce se poate intampla. multa bafta si abia astept sa pot sa dau vestea:))..
Asa ca nu renunta, mergi mai departe, cand te astepti mai putin atunci se intampla:)))... cam asta am patit eu acum nu am programat nimica, avantajul e ca iubitul meu e plecat mult in dlegatii si nu am constientizat decat zilele trecute ca se poate intampla minunea.
te pup si mai vb.
0
10-06-2009, ora 00:02
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
da dar chestia ii ca eu incerc de 9luni si nimic :( deci in fiecare luna cand tre sa vina astept cu nerabdare si de 9 luni sunt dezamagita dar asa cum spui cand nu te astepti va veni sper ca tu sa fii si sa nu apara menstruatia asta. abia astept vestea ta
ai grija de tine si de bb pupici
0
12-06-2009, ora 12:40
Florina21
Nu este medic/terapeut
Florina21
Buna, am si eu o nelamurire, din martie am fost la medic ginecolog din cauza unor probleme mai vechi, anexita, trompa dreapta inflamata si lipsa mentrustiei, mentionez ca am un ciclu neregulat de 38-45 de zile...care poate lipsi chiar si 2, 3 luni.in fine, sa trec la subiect.medicul mi-a recomandata eficef 15 zile din prime zi a ciclului si duphaston10 zile cate 2 pe zi, am facut acest tratamen la recomandarea medicului 3 luni, in primele 2 luni am avut un ciclu perfect pot zice imi venea din a8-9 zi de duphaston, a fost ok.acum insa in a 3 luna.nimic, mentionez ca toata luna mai nu m-am protejat de loc aveam cu sotul meu cate 2, 3 contacte pe zi, fara protecti si ejacula in mine.cand s-a apropiat data sa imi vina, nimic, au inceput sa ma doara sanii tot mai tare sa creasca, burta m-a durut 3 zile continuu iar in a 2 am simtit ca innebunesc, scurgeri vaginale abundente deschise la culoare si fara miros, acum ast ciclul si nimic, e posibila o sarcina, am facut 2 teste si au iesit negative.
0
12-06-2009, ora 19:07
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
buna, iti recomand sa mergi la medicul ginecolog si sa ii prezinti simtomele si sa faci o ecografie intravaginala. Exista riscul sa fie o sarcina extrauterina care la test de sarcina nu iese sau sa fie in continuare o dereglare hormonala. Dufastonul stimuleaza sarcina, deci ar fi posibila si o sarcina numai ca trebuie sa te duci de urgenta la medicul ginecolog sa te consulte. bafta si sa ne spui si noua daca astepti bebe:)
0
12-06-2009, ora 21:05
Florina21
Nu este medic/terapeut
Florina21
asa voi face, dar de luni incolo ca acu nu mai am timp, sincer, mi-as dori sa fie sarcina, motiv pt care nu m-am protejat, dar de asemenea imi este foarte frica de o extrauterina.m-ar terimina.multumesc pt raspuns, am sa va dau miercuri vesti...despre ce este.oricare ar fi ele.
0
13-06-2009, ora 01:27
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
buna bubu3 si mai ai ceva noutati??? esti insarcinata sau nu??? :) nu uita sa ne dai vestea :)
succes
0
13-06-2009, ora 01:29
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
florina21 d si eu iti recomand sa mergi la ginecolog ai fffff mari sanse sa fii insarcinata si orice ar fii sa ne dai vestea cea mare
va pup
0
13-06-2009, ora 10:26
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
buna claudia, nu mi-a venit nici ieri, de dimineata am stat cu sufletul la gura ca nu cumva sa apara si nu a aparut, mai astept doua zile si erg la medic... iti dai seama ca am niste emotii sa nu vina, sincer as fi atat de dezamagita pentru ca eu chiar sper sa fie bebe..as fi foarte norocoasa sa se prinda din prima incercare fara protectie:)))... adevarul e ca nu am nici o senzatie ca ar veni, inainte aveam dureri de burta, dureri de spate ngrozitoare, singura chestie e ca sanii ii simt un pic mai umflatei si ieri mi-a fost un pic rau la amiaza:)))... iti dai seama ca dau de vete cum aflu ceva indiferent ce ar fi pentru ca sunteti singurii care stiti ca eu sper sa vina un ingeras si bineinteles prietenul meu, care i el are niste emotii ingrozitoare, ma suna de cel putin 10 ori pe zi sa ma intrebe daca mi-i rau, daca am simtomele de mamica:))). Va puuup si tinem aproape;)
0
13-06-2009, ora 22:07
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
Bubu3
aaaaaa ce super sper sa nu iti vina pai si eu am ceva in mine ce imi zice ca poate poate si la mine sa prins de data asta :) am niste dureri ffff mari de sani si la ovare si o durere de ca si cum ar trebui sa imi vina menstruatia dar mai este o saptamana pana ar trebui sa imi vina. am citit pe un forum ca sunt simtome de sarcina si sa nu iti spun ca si mie imi este rau din cand in cand, dar nu vreau sa imi fac sanse ca sa nu fiu dezamagita saptamana viitoare sa speram ca devenim amandoua mamici.:):)
tu de unde esti din tara?? eu sunt plecata de 9 ani
te pup si mai vb.
0
13-06-2009, ora 22:35
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
ce fain, paote poate norocul e de partea noastra... sper ca mane dimineata sa nu am o surpriza neplacuta... daca pana acum cateva luni asteptam cu sufletul la gura acest moment, acum imi odresc a nu mai vina... Astazi m-a durut un pic burtica si ma gandesc sa nu fie pe drum. Daa vrei poti sa imi daiun Id de mess si mai vb acolo. te pup si ai grija de tine
0
15-06-2009, ora 20:08
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
buna claudia, am o veste n tocmai buna... astazi am fost la medic si am facut ecografie si mi-a spus ca pana seara o sa imi vina menstruataia si numai bine cand am ajuns la birou de la ecografie a venit nenorocita;(( sunt atat de trita... prietenul meu saracul a inceput s aplanga ca deja se vede tatic, ir eu ici nu am mai fost in stare sa fac nimica astazi la birou:((((((((. nu ne lasam batutu, incercam, bine ca ne-am obisnuit cu ideea de parinti si ca n dorim cu adevarat... sper din tot sufletul ca macar tu sa fii acum mamica:))... te rog sa dai de veste
0
15-06-2009, ora 20:44
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
offffffffffffff :( nenorocita asta de menstruatie.nu pierde speranta exista si o luna viitoare, eu incerc de 8 luni 9 luni nici eu nu mai stiu, dar acum ma simt cum nu m-am simtit niciodata pana acum. sper sper din suflet ca ffff mult imi doresc!!!!
iar tu draga mea nu fii dezamagita e doar prima luna de cand incerci deci cine stie luna viitoare;;;;;;;; asa poti profita de vacanta fara greturi :) :) dar treci la treaba si se va "prinde"
mult succes si mai vb
te pup dulce
0
15-06-2009, ora 21:32
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
am dat add... :)pai dupa calcule in perioada fertila vom fi in vacanta :) cu siguranta vom fi lipsiti de stresul de care nu ducem lipsa acum si pote poate...e mai dificil ca daca nu suntem tot timpul impreuna, cu plecat in delegatii lungi, etc...
uffff job-ul asta ne manaca toata viata...
vb pe mess de acum ca te-am daugat in lista pe ambele Id-uri. te pup.
0
15-06-2009, ora 21:40
Florina21
Nu este medic/terapeut
Florina21
Offff, am sperat degeaba, poate luna viitoare, doar o dereglare hormonala...din cauza stresului.ce dezamagita am fost cand am iesit de la cabinet.picase cerul pe mine.mi-a zis doctorita ca tre sa vina, cand nu stiu, zilele astea.
0
15-06-2009, ora 21:52
bubu3
Nu este medic/terapeut
bubu3
astazi a fost ziu neagra :(( sa speram ca n va da Clauddia o veste mai buna... mai incearca nu te lasa batuta, stresul o sa ne copleseasca daca nu il coplesim noi pe el)
0
15-06-2009, ora 23:48
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
offff florina21 si pt o zi neagra asa cum zice bubu3. offf pai asta este nici eu nu stiu ce sa mai zic ce sa mai fac.ca si la mine dureaza cam mult. si doctorii zic ca totul e ok!!!!
sa speram in continuare ca va veni, va veni fara nici o indoiala.dar durezaaaaa.ze zice ca daca o zi "exersezi" si una nu, se "prinde" mai repede sa incercam si asta. :) ;)
mai vb noi si sa speram ca nu dureza prea mult pana vom zice cuvintele magice : "sunt insarcinata!!!!"
eu trebuie sa astept pana sambata.
am dureri sub burtica ca si cum ar trebui sa imi vina, insa e prea devreme...sanii imi sunt tari, ma dor si parca parca putin mai mari, imi este somn dar nu ma simt rau.offff nu sriu ce sa cred.azi am avut putin maroniu pe slip si mie asa imi vine inainte sa imi vina CM
oricum va dau vestea oricare ar fi

pupici dulci
0
16-06-2009, ora 21:00
cofi
Nu este medic/terapeut
cofi
Salut, am o mica problema...poate aveti cum sa ma ajutati...cu o parere...
Mi-a venit CM pe 22 mai.si m-a chinuit cam pana pe 27...dupa data de 27 "ne-am facut de cap " neprotejati..nu a ejaculat in mine dar, au fost doua "sesiuni" una dupa alta.a doua la max 2 min dupa prima.+altele de la inceputul lui iunie...problema este acum ca...mi s-au marit sanii si ma dor...am dureri si de burtica.mi se face rau daca de ex. ma dau cu parfum sau daca dau cu spray de camera.
(deobicei durerile diverse de sani, spate, cap etc incepeau cu cateva zile inainte de CM). am facut 2 teste de sarcina, unu a iesit pozitiv si unul negativ.as putea fi insarcinata ? cand sa mai repet testul ?
Mersi
0
16-06-2009, ora 21:09
cofi
Nu este medic/terapeut
cofi
ps: uitasem sa mentionez prezenta recenta a unor scurgeri vaginale albicioase si inodore care nu se manifesta in mod obisnuit inainte de aparitia CM :|
ms incaodata
0
16-06-2009, ora 21:30
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
buna cofi,
daca cm ti-a venit pe 22mai zilele fertile au fost din 5junie pana pe 9junie normal nu ai putea fii insarcinata... dupa calculele normale... dar fiecare femeie e diferita daca esti foarte fertila ai putea ramane insarcinata oricand.sanii mari si durerosi, cap, spate sunt simptome de sarcina. mai fa un test sau mergi la ginecolog si vei sti cu sigur un raspuns corect

sper sa fie ce vrei tu sa fie
succes
0
16-06-2009, ora 22:42
cofi
Nu este medic/terapeut
cofi
se poate vedea o sarcina atat de devreme ?am citit de forum ca abia dupa 6 sapt se vede la eco.f.fertila nu am cum sa fiu pt ca e prima data in 8 ani cand se intampla.au mai fost inarzieri la ciclu datorate unor chisti ovarieni..acum insa nu mai am problema asta...ovarele sunt curate.dureri de cap am mai avut insa sunt diferite acum..si ma simt in general altfel...nu pot explica cum...maine dimineata am zis ca repet testul.e prea devreme ?
0
17-06-2009, ora 14:55
Florina21
Nu este medic/terapeut
Florina21
Buna, se pare ca nu imi va veni cm si ca nu e nici o dereglare hormonala, eu cred totusi ca doctorita s-a inselat, oricum nu a fost nici ea sigura de ce vede la eco, sanii sunt tot mai mari, eu tot mai obosita si ma dor picioarele de mor, poate am fost prea devreme la ea.cred ca pana la urma e o sarcina.mai ast o sapt si imi fac iar test.hmmmmmm, ma omoara incertitudinea asta.sper sa fie bebe
0
17-06-2009, ora 16:10
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
sper sa fie asa florina sa de Domnul sa fie bebe si eu astept cm vineri-sambata si sper sa nu vina nici la mine :) si sa fie bb
sa ne dai vestea daca e bb si sper din tot sufletel sa nu iti vina cm si testul sa iese pozitiv :)
pupici
0
17-06-2009, ora 16:16
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
pt cofi
buna, ai facut testul? la ginecolog poti sa mergi el va vedea ce este poate fi o dereglare hormonala sau poate e bebe
pupici
Adaugă un comentariu / răspuns
154 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Pofte si etape de sarcina
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  •