simptome orl foarte vechi la care nu gasim adevarata cauza

19-03-2016
Andreea-Raluca
Nu este medic/terapeut
Andreea-Raluca
Buna ziua domnule doctor, ar insemna foarte mult pentru mine daca ati putea sa imi raspundeti la acest mesaj.
Este vorba de mama mea in varsta de 42 de ani, ale carei dureri de cap, ochi, gat au inceput in urma cu 14 ani. In urma unor consultatii orl s-a stabilit ca ar avea deviatie de sept, i s-a facut aceasta operatie, dar din cate am inteles nu foarte reusita si ar avea o perforatie de sept si o creasta in spatele nasului. I s-au facut de asemenea operatii de amigdalite, de polipi si cauterizare la cornetele nazale si in continuare are dureri de cap, de ochi, de ureche, fata, gat si probleme cu respiratia si durere de maxilar. La exudatul nazal a iesit si stafilococ auriu, tin sa va spun ca a fost la multi medici orl si de asemena la neurolog, dar pana in prezent niciun tratament pentru toate aceste simptome nu a functionat, continuand sa se manifeste durerile pana in prezent, antibioticul fiind singurul care amelioreaza aceste dureri pe moment. Mi-ati putea spune va rog pararea dumneavoastra despre aceasta situatie ?
Va multumesc
15 comentarii
0
19-03-2016, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue data vina doar pe sept pentru toate simptomele
Durerea..este o problema ampla
trebuie investigata coloana cervicala, Dantura... care pot da dureri cronice a fetii
durerile de cap.. pot sa aiba lagatura cu rinichii, ficatul, constipatia, stilul alimentar...
cu Kg pacinetei si tensiunea arteriala
e mult de vorbit si practic imposibil de spus ceva concret.. fara sa cunosc pacientul
0
05-04-2016, ora 09:58
violeta1966
Nu este medic/terapeut
violeta1966
Mama mea in varsta de 72 ani a fost diagnosticta cu o ciuperca in gat. A primit un tratament cu nistatin, flucomazol, gargara fara nici un rezultat. Simptomele sunt de nod in gat, senzatie de a inghiti mereu si uneori dificultate la inghitit.Daca ne puteti ajuta va multumim.Mentionez ca nu are probleme gastrice, a facut control recent cu ocazia operatiei de bila efectuata in ianuarie 2016.
0
05-04-2016, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faptul ca NU dore stomacul.. inca nu inseamna ca nu face si aciditate gastrica
2 simptomelșe sunt caracteristice unei faringite atyrofice.. cu mucoasa Uscata.. prost hidratata
34 ajuta sa excluda complet din alimenattie tot ce tine de acru, otet, lamai, citrice, acidulat
si sa foloseasca ulei de catina, vit A uleioasa, dezinflan gat..s.a care ung si hidrateaza mucoasa faringelui
si conumat apa plata si ceaiur cat trebuie
0
06-04-2016, ora 10:58
violeta1966
Nu este medic/terapeut
violeta1966
Multumesc pentru raspuns. Mama mea locuieste in Tg. Frumos, va rog dl doctor daca puteti sa-i faceti o programare la Pascani la cabinetul dvs.
0
06-04-2016, ora 13:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
luni...marti..joi, vineri 8.00-11.00
0
07-04-2016, ora 10:18
violeta1966
Nu este medic/terapeut
violeta1966
am ales ca programare ziua de luni, 11 aprilie, ora 8:30. Multumesc.Astept o confirmare daca se poate.
Pe numele ENE DORINA
0
07-04-2016, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este bine
0
11-04-2016, ora 08:33
violeta1966
Nu este medic/terapeut
violeta1966
Va rog sa ne scuzati, dar din motive de deplasare mama nu a putut ajunje astazi la consultatie.Cand va fi mai bine voi face o alta programare. Multumesc!
0
14-04-2016, ora 18:42
violeta1966
Nu este medic/terapeut
violeta1966
Buna seara,
revin cu rugamintea de a face mamei mele ENE DORINA o programare pentru luni, 18 aprilie ora 8:30.
Multumesc si va rog sa-mi spuneti daca se poate.
0
14-04-2016, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da..
0
22-04-2016, ora 18:11
violeta1966
Nu este medic/terapeut
violeta1966
Buna ziua,
Am fost cu mama luni 18 aprilie la dvs., (ENE DORINA) in urma tratamentului au mai scazut mucozitatile din nas dar acea flegma din gat tot nu ii da voie sa inghita, dar saterminam tratamentul si poate se imbunatateste situatia.
Va rog sa-mi confirmati mie ca nu ati vazut ceva grav in gat.Multumesc.
0
22-04-2016, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doamna are probleme vechi cu dgestia.. care au afectat mucoasa faringiana
pentru a vindeca mucoasa faringelui si sa dispara acele secretii din gat..e nevoie de foarte mult timp, tratament intens local si regim foarte corect alimentar
nimic nu se rezolva peste noapte daca a fost neglijat ani de zile
0
23-04-2016, ora 16:12
violeta1966
Nu este medic/terapeut
violeta1966
Multumesc, sa-mi spuneti cand trebuie sa vina la control.
0
23-04-2016, ora 17:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10...11 mai..
0
05-05-2016, ora 09:25
violeta1966
Nu este medic/terapeut
violeta1966
Am fost cu mama la dvs.(ENE DORINA) CU PROBLEME de rinita si o mucoasa faringiana afectata.Ar trebui sa vina la control pe 10 mai, Luni o data cu secretia care incearca sa o scoata cand ii vine mereu sa inghita a scuipat si putin sange.Cat de grav este si ce ar trebui sa facem?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.