simptome ciudate postpoeratorii

09-04-2011
svejk
Nu este medic/terapeut
svejk
Buna seara. Va scriu in legatura cu situatia mea. Sptamana trecuta am fost operat la gamba stanga. In urma cu doi ani am suferit o fractura la tibie si peroneu, nu s-au consolidat corect oasele, iar sapt. trecuta s-a intervenit prin scoaterea tijelor, refracturare, pozitionarea corecta a oaselor gambei si imbolizarea osului tibiei prin tija fixa.
Dureriile la nivelul fracturii, au trecut neasteptat de repede, dar acum simt niste arsuri ingrozitoare la nivelul talpii si degetelor, mai mult, sint intepaturi puternite de durere la nivelul degetului mare. calmantele pur si simplu nu isi mai fac efectul. nu stiu ce e de facut. va rog sa ma ajutati. cu respect. Valentin.
2 comentarii
0
10-04-2011, ora 03:33
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. In primul rand, ar fi mai bine sa va vada inca o data ortopedul. Pana atunci, verificati piciorul daca nu este umflat, daca nu si-a schimbat culoarea (palid sau albastru), daca nu este rece, daca ungiile sunt normale, roz si daca se recoloreaza in timp normal dupa ce le apasati - comparati cu piciorul celalalt).
Dupa cum descrieti durerea (arsuri si intepaturi), poate sa fie durere neuropata (cand este comprimat nervul, de exemplu). Pe acest tip de durere nu prea ajuta, de obicei, calmante obisnuite. Tineti piciorul mai sus, ca sa se dezumfle si sa scada compresia pe nerv. Pana mergeti la medic, luati Milgamma, 3 pe zi, si Gabapentin 100 mg 3 pe zi (daca nu sunteti femeie in sarcina sau alaptare si nu aveti alte boli cronice). Puteti continua si cu calmantele pe care le luati inainte, dar mai puternic este Tador, 2, maxim 3 pe zi, dupa mancare (tot in conditiile de mai sus).
Dupa chirurgia ortopedica o problema este ca se pot forma cheaguri de sange in vene (tromboflebita), este un motiv in plus sa va vada doctorul. Multa sanatate!
0
11-04-2011, ora 00:21
svejk
Nu este medic/terapeut
svejk
multumesc pt. raspuns. am primit parerea unui ortoped azi, dar care nu ma prea linisteste. a spus ca dupa 7 zile de la operatie asa numitul "calus" incepe sa se umfle foarte tare in zona fracturii si ar fi posibil ca acele arsuri si intepaturi de durere sa le simt din cauza ca acel calus preseaza nervul.
la fel mi-a recomandat milgamma. spre surprinderea mea, laba piciorului nu este ummflata deloc, iar cand pun piciorul jos, se invineteste, dar nu foarte tare.
in ceea ce privesc cheagurile, m-as indoi, din moment ce fac tratament cu anticoagulant.
mi-am luat o crema mentolata, bengay, pentru senzatia de arsura, dar nu are niciun efect (o folosesc de o zi, sper sa obtin ceva rezultate dupa 2/3 zile de la prima folosire).
in contiunare ma ustura si doare ingrozitor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.