sifilis- este posibil ca...?

11-08-2008
radasca
Nu este medic/terapeut
radasca
La niste analize de rutina am depistat ca am RBW pozitiv!!! Eram impreuna cu prietenul meu (!actualul sot!) de 2 ani si in acest timp nu am avut relatii sexuale cu altcineva. In urma unor noi analize, mai amanuntite, a reiesit faptul ca la el e mai veche treaba decat la mine, deci era evident ca de la el m-am contaminat. Am urmat un tratament cu moldamin injectabil in 2 serii a cate 3 injectii, 1 pe saptamana, dupa care am repetat analizele si au iesit tot pozitive, si iar am repetat tratamentul si apoi analizele de 4 ori timp de 4 ani. Dna doctor care ne-a tinut sub observatie in tot acest timp ne-a spus de la bun inceput ca e posibil sa se nagativizeze mai greu sangele, dar microbul este distrus dupa tratament si nu mai exista pericolul de a infecta si pe altcineva, dar noi mai putem fi infectati din nou.
Intrebarea mea este: daca dupa primele 2 serii de tratament (cate 3 injectii de moldamin, 1 pe saptamana) am avut contact sexual cu alt partener exista posibilitatea sa-i fi transmis si lui boala?pentru ca analizele mele au iesit pozitive si ulterior, abia dupa 4 ani am reusit sa scap!
2 comentarii
0
10-09-2008, ora 00:00
emanuelas
Nu este medic/terapeut
emanuelas
m-am speriat cand am citit cat de greu ti s-a tratat aceasta boala.abia dupa 4 ani ti-a iesit negativ vdrl-ul?dar cealalta analiza tpha nu se mai negativeaza niciodata, asa mi s-a spus.Si eu sunt disperata ca am facut 3 cure de moldamin si nu s-a trecut.
0
25-09-2008, ora 00:00
Incurabil
Nu este medic/terapeut
Incurabil
Deci.in trei ani si cateva miliarde de moldamine... spun ca niciodata nu trece aceasta boala...daca exista cineva sa ma contrazica sa o faca.eventual un medic care intr-adevar cunoaste tratamentul corect si nu cel oferit de standardele U.E. sau mai stiu eu ce aberatii...Acest tratament de moldamine 3x2.400.000 in 3 saptamani este o mare greseala...nu va doresc marele spital militar unde lumea are nasul prea sus ca sa mai ofere un tratament pe masura celor 3 tipuri de sifilis...Avand in vedere ca pe vremuri ( si sa nu ziceti ca in ziua de azi medicamentul moldamin a evoluat ) boala era atacata zi de zi din 6 in 6 ore cu acele injectii dureroase pana la exterminare in ziua de azi nu vorbim decat de o calitate proasta a medicamentelor minune injectate fara rost.Repet... cine poate corecta asta sa o faca!!!Mileniul 3 mileniul prostiei!!!Apropo...nu uitati ANALIZA IGM ( asta decide daca va ramane vdrl pozitiv toata viata )TPHA este cicatricea ce justifica ca ati avut boala candva este o amprenta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: