si totusi...nu mi-a venit menstruatia...de ce?????

08-06-2007
gyiulia
Nu este medic/terapeut
gyiulia
iau de o luna de zile jeanine pentru prima data, la recomandarea medicului, mentionez ca inainte de a incepe anticonceptionalele aveam un ciclu regulat luna de luna la 28 de zile.Am trecut de pauza de 7 zile si nu mi-a venit menstruatia.
Am inceput cea dea doua folie, mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Credeti ca trebuiesc schimbate pastilele?ce sa fac?
6 comentarii
0
08-06-2007, ora 00:00
gyiulia
Nu este medic/terapeut
gyiulia
mentionez ca nici spotting nu am avut aceasta prima luna de jeanine.Astept raspuns.Multumesc
0
09-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tulburările de ciclu (în cazul Jeanine, mai ales în direcţia diminuării până la dispariţie a fluxului menstrual), reprezintă un efect secundar foarte frecvent al tratamentului contraceptiv. De regulă, problema se rezolvă spontan după 3 luni.
0
09-06-2007, ora 00:00
gyiulia
Nu este medic/terapeut
gyiulia
va multumesc din suflet, m-ati linistit.eram tare panicata.inca o data multumesc
0
12-06-2007, ora 00:00
gyiulia
Nu este medic/terapeut
gyiulia
inca o intrebare va rog multttt: In situatia de mai sus mentionata, cu lipsa menstruatiei.pot ramane insarcinata dk nu am avut ciclu prima luna de jeanine?sunt protejata luna asta?(bineinteles dk le iau corect)multumesc mult
0
22-04-2010, ora 02:53
adaina
Nu este medic/terapeut
adaina
buna ziua,
Ma numesc Adaina si am si eu cateva intrebari.Am inceput sa iau anticonceptionale Microgynon 30 acum 2 luni la recomandarea medicului, insa fara sa stiu pe la jumatatea celui de al doilea blister am avut ceva probleme cu fierea si am baut fara sa stiu ceai de sunatoare si am avut si contact sexual.Din ceea ce am citit pe prospect, sunatoarea poate diminua sau chiar anula efectul pilulelor...asadar m-am speriat si am luat la 36 ore dupa contactul sexual postinor 2.acum ma aflu in pauza de 7 zile si inca nu mi-a venit ciclu.
Ce sa fac?sa incep al treilea blister dupa pauza de 7 zile chiar daca ciclul nu a venit?sau sa astept sa-mi vina si apoi sa o iau de la capat cu anticonceptionalele (adica sa incep sa iau pastilele din prima zi de menstruatie?)
va rog ajutati-ma cu un raspuns...nu stiu ce sa fac.
va multumesc
0
19-05-2014, ora 12:25
anamaria21111
Nu este medic/terapeut
anamaria21111
Buna..am si eu o intrebare...martea trecuta am terminat primul blister logest..ultima pastila am luat-o martea trecuta..au trecut 6 zile de pauza si menstruatia nu a aparut...am facut si test si rezultatul a fost negativ...este ceva in neregula..va rog un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •