sforait si apnee

22-06-2013
ramona brulea
Nu este medic/terapeut
ramona brulea
buna seara, am o fetita de 4 ani care de prin luna martie(dupa o raceala mai puternica)are nasul infundat, sforaie si are unele momente cand nu inspira(cateva secunde).am mers la dr.Chioasca care ne.a spus ca trebuiesc scosi atat polipi cat si amigdalele, un alt medic ne.a dat tratament;cexil, aerius, betabioptal +analizele de sange.astazi am mers cu rezultatele (analizele au iesit bine) si ne.a schimbat si tratamentul;aerius, zynal, biorinil si eurespal.
spuneti.mi va rog daca ii pot da ceva pentru a putea respira bine, nu as vrea sa ajungem la operatie, dar sunt si foarte speriata de acele episoade de apnee si de faptul ca din martie a tot luat tot felul de medicamente si incontinuare are o respiratie f greoaia si zgomotoasa.
vreau sa va mentionez faptul ca prezent nu are secreti nazale. va multumesc!
3 comentarii
0
22-06-2013, ora 08:55
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Prezenta sforaitului si a perioadelor de apnee este ingrijoratoare, fiind vorba de sindrom de apnee in somn. Datorita oxigenarii deficitare a organismului in timpul apneei, consecintele pot fi foarte serioase. Va sfatuiesc sa va adresati de urgenta unui cabinet de Pneumologie pentru evaluare de specialitate si efectuarea unei polisomnografii. Decizia de indepartare chirurgicala a vegetatiilor adenoide +- amigdalelor se ia in urma evaluarii multidusciplinare: pediatrica + pneumologie + ORL. Personal, am experienta cu astfel de cazuri si va pot ajuta cu informatii, sfaturi, etc. Multa sanatate!
0
22-06-2013, ora 12:51
ramona brulea
Nu este medic/terapeut
ramona brulea
va multumesc foarte mult pt raspuns!
o sa ma interesez de un cabinet de pneumologie in ploiesti pt a face o programare, pana atunci pot face ceva pt a o ajuta cu respiratia, am vazut ca dl.dr.Flueraru recomanda in majoritatea cazurilor copiilor cu nas infundat folosirea colargolului 1%, il pot folosi, o poate ajuta?
precizez faptul ca nu are secreti nazale, dar de obicei noaptea are 1, 2 episoade de tuse
va multumesc!
0
22-06-2013, ora 15:41
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Obstructia nazala fiind datorata polipilor, nu cred ca ajuta instilatiile nazale cu Colargol,. Hidratarea corespunzatoare (ceai, apa plata, sucuri naturale, etc), eventual instilarea nazala de ser fiziologic (2-3 pic/nara, de 2x3 ori/zi) sunt recomandate. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.