sforaitul la copil

04-01-2014
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Buna seara!Fetitei mele de 3ani i se infunda nasucul, cand o nara cand alta, nu este racita, suntem la a doua serie de Protargol, am facut pauza doar 10zile, si urmam si un tratam.homeopat cu Sulfur CH15 pt.drenarea secretiilor din rinofaringe.DE CE credeti ca i se infunda nasucul asa, alternativ, si din aceasta cauza are si o respiratie mai zgomotoasa in somn, sforaie.Multumesc!
2 comentarii
0
05-01-2014, ora 20:08
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Respiratia zgomotoasa in timpul somnului (sforait) precum si obstructia nazala (nas infundat) pot fi cauzate de adenoidita hipertrofica ("polipi"), sau de rinita. Este necesar un consult ORL. Multa sanatate!
0
09-01-2014, ora 14:11
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
A fost diagnosticata cu rino-adenoidita, am facut tratament si acum suntem la a 2-a serie de Protargol, cu 10zile pauza, dar DE CE i se mai infunda nasul????Nici cu Sulfur CH 15nu mai dreneaza nimic si la suflat nu vine nimic din nas.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •