de un an sunt la menopauza si am inceput sa sforai

26-12-2008
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
as vrea sa stiu ce sa fac sa scap de sforait, nu am gasit in forum o cauza asemanatoare; am 45 de ani am intrat la menopauza de 1 an si aproape de atunci am inceput sa sforai, caile nazale nu imi sant infundate, nu respir pe gura in timpu somnului, SFORAI CU GURA INCHISA, imediat ce adorm iar daca incerc sa tin gura deschisa ma ustura in gat, am 98 de kg si cateodata ma innec in somn, as vrea sa stiu ce medicament as putea lua sa scap de acest lucru sau unde ma pot adresa? va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
02-01-2009, ora 10:56
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Daca boala nu a ajuns inca intr-o faza grava, exista si tratamente nechirurgicale (schimbarea regimului, renuntarea la fumat, reducerea consumului de bauturi alcoolice, controlul refluxului gastroesofagian, controlul greutatii corporale sunt primele masuri care se impun). Exista si sprayuri antisforait sau creme lubrifiante pentru gat, dar cred ca eficienta lor e destul de redusa. Referitor la tratamentul chirurgical, se poate face uvuloplastie (indepartarea tesutului in exces de la nivelul palatului moale sau al omusorului cu laser). Mai exista si tub de oxigen, dar este incomod, pentru ca ar trebui sa dormiti cu o masca pe fata la care e atasat tubul. Cred ca e bine, pentru inceput, sa va adresati unui medic ORL. Multa sanatate si, , La multi ani!", un An nou fericit, plin de bucurii si impliniri.
0
02-01-2009, ora 21:46
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
despre ce boala vorbiti ????????
0
02-01-2009, ora 21:48
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
as vrea sa spuneti de fiecare data cand intrati pe acest forum daca santeti medic sau va dati doar cu parerea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Sforăitul și apneea în somn, corelate cu un declin cognitiv prematur
  • Silent Partner - dispozitivul care reduce volumul sforăitului
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Sleepbud - dispozitivul pentru reducerea sforăitului
  •