sfaturi dupa operatie de colon

26-08-2009
moiseanu
Nu este medic/terapeut
moiseanu
Buna ziua,
As dori un sfat pentru tatal meu de 64 ani care in luna februarie a.c. a fost operat de tumora de cec.In urma biopsiei a rezultat adenocarcinom grad IIA T3 N0M0 bine diferentiat sub seroasa.A facut 18 sedinte de citostatice cu 5 FU si dupa 6 luni a facut la recomandarea oncologului o tomografie si o radiografie pulmonara.Rezultatele tomografiei au fost:Hipertrofie de prostata (despre care stia si inainte si lua tamsol) si Modificari degenerative osoase.La radiografia pulmonara rezultatul a fost:opacifiere neomogena difuz conturata paracardiac dreapta.intrebarile mele sunt:
-ce ar putea fi acea opacifiere? (dr.oncolog este inca in concediu si n-am reusit sa discutam desprea aceasta), in luna febr inainte de operatie i s-a facut un alt film unde era specificat cord usor marit si desen interstitial mai accentuat dreapta (a lucrat mult timp intr-o f-ca de ciment)
-ce ar trebui sa facem sa prevenim o eventuala recidiva (doamne fereste-ne)
-medicul oncolog i-a spus sa umble cu haine cu maneca lunga, aceasta recomandare e valabila doar cat a facut citostaticele sau pt toata viata?
-la cat timp se recomanda examinarea tomografica pentru a nu produce iradiere excesiva?poate afecta pacientul expunerea la un interval de 6 luni?
Ma i exista o problema pe care o are de multi ani-transpiratie excesiva mai ales noaptea.Exista vreun tratament pentru asta?(chiar si naturist)

In asteptarea raspunsurilor dvs va multumesc anticipat.
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.