sfatul unui medic homeopat

20-12-2013
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Buna seara, am o fetita de 3 ani care, in urma cu 2 sapt.a fost diagn.cu Rino-Adenoidita din cauza careia a facut o otita congestiva ureche stg., pe care am tratat-o doar cu pic.Otocalm si antiinflamator, apoi i-a curs si ochisorul si am pus Tobrex 5 zile.Am mers la homeopat pt.un tratam.de intretinere, sa zic asa, si ne-a prescris Sulfur CH15, o doza la 2 zile timp de o luna si Polygemma Imunitate 1ml de 3ori/zi o luna.PROBLEMA e ca de azi dim.ochisorul zamuie din nou, tot stangul, si as vrea sa-mi recomandati ceva sa nu influentez remediul pe care il urmam.Si va rog sa-mi dati o explicatie, DE CE mai curge acum ochisorul avand in vedere k nasucul nu mai e asa infundat??.
Vreau sa va mai spun ca in coltul ochiului se aduna o secretie alb-galbuie si conturul pleoapelor este rosu.Multumesc!
2 comentarii
0
25-12-2013, ora 09:07
oanaioana
Nu este medic/terapeut
oanaioana
Un raspuns, va rog.Dl.dr.Ciprian-Laurentiu
0
10-01-2014, ora 11:03
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Daca starea generala si cea neuropsihica a fetitei sunt ameliorate sau cel putin stationare,
inseamna ca evolutia sub tratament homeopat se afla pe drumul cel bun; in aceasta situatie, secretia/
"zemuirea" oculara, reprezentand un drenaj, o detoxifiere a organismului, este un semn pozitiv. Foarte
probabil de aceea ochiul (mai) are secretie, mai "curge": sub actiunea medicamentului homeopat, or-
ganismul incepe sa se curete, sa se detoxifice, sa elimine la exterior substante toxice, daunatoare, rezi-
duuri nefolositoare; este un proces fiziologic, natural, care NU trebuie nicidecum impiedicat, oprit sau
influentat prin tratamente locale (picaturi, creme, unguente etc.).
Va rog sa ma tineti la curent cu evolutia,
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
03-11-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Carbunele vieții
Carbon Elixir
Conține molecula C60 - Premiul Nobel. Superantioxidant este de 172 de ori mai puternic comparativ cu vitamina C, antiaging, protecția împotriva radicalilor liberi și radiațiilor 5G, booster imunitar, îmbunătățirea funcției creierului, accelerarea creșterii părului, îmbunătățirea performanțelor sportive, crește semnificativ rezistența generală a organismului.
Vezi detalii
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •