sfat lentile de contact si durere de ochi

22-01-2008
robertisimy_lorena
Nu este medic/terapeut
robertisimy_lorena
buna, port lentile de contac de ceva timp, nu le port zilnic si nu am avut probleme cu ele, de ceva timp am o durere de ochii (ma ustura, inteapa, simt k sunt uscati cateodata), ce pot sa fac, sa fie oare de la lentile?
8 comentarii
0
22-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Simptomele descrise corespund uscaciunii oculare sau unei conjunctivite; Mergi la un medic oftalmolog; poate este necesar un tratament local antibiotic pentru 7-10 zile;in timpul acesta nu trebuie sa porti lentile de contact;ce fel de lentile ai? Ar fi bine sa porti lentile cu continut mare de apa, pe care sa le schimbi frecvent( la 1 luna sau 2 saptamani); Lentilele ar fi bine sa le porti 12 -14 ore, pastreaza o igiena locala riguroasa; foloseste o solutie pentru lentile de contact recomandata ochilor sensibili: Opti-Free Express; In cursul zilei poti folosi si lacrimi artificiale fara conservanti( Eyestil unidoze sau Hyabak fara conservant), cand ai senzatie de uscaciune, mai ales daca lucrezi mult la calculator; Daca lucrezi mai multe ore in fata calculatorului ai nevoie si de ochelari speciali pentru protectie;
0
25-01-2008, ora 00:00
robertisimy_lorena
Nu este medic/terapeut
robertisimy_lorena
Multumesc din suflet pt rasp, lentilele le port cam 4-5 ore pe zi, in rest port ochelari cu protectie, solutia pt lentile pe care o folosesc cooper vision- options multi, din pacate nu am ajuns la doctor in schimb am fost la farmacie si am cumparat proculin si (de o zi il fol) parca incepe sa se simta imbunatatiri, urmez tratamentul 3 zile (asa mi-a zis farmacista si asa scrie si in prospect) dupa care cred k am sa folosesc o solutie cu extract de albastrele (mi-a zis k e pt limpezirea ochilor si pt impuritati), ce parere ai? multumesc inca odata
0
26-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu-ti recomand Proculin, este vasoconstrictor, o sa-ti usuce mai mult ochii si nu trateaza o conjunctivita; foloseste Nettacin 1 picatura de 5 ori pe zi, 7 zile si lacrimi artificiale cu acid hialuronic( vezi mai sus);Timp de 7 zile nu porti lentile si ar fi bine sa cumperi o noua pereche; Numai bine
0
27-04-2010, ora 18:10
1Q-D3XT3R
Nu este medic/terapeut
1Q-D3XT3R
Port Lentile de contact Bausch Lomb Pure Vision (miopie - 3.00) de o saptamana si cateva zile. Le port doar ziua, noaptea le bag in solutia Renu.La ambi ochii am aceasi miopie si folosesc picaturi pentru hidratarea ochiului.De cateva zile cand imi pun lentila la ochiul stang simt o iritare, am incercat sa o intorc pe dos crezand ca nu am pus-o bine era si mai nasol. Am incercat sa schimb lentielele intre ele, cea care am purtato la dreptul sa o pun la stangul si invers.Aceleasi senzatii aveam, acum a trecut la stangu mi-a aparut la dreptul...Apoi a aparut l;a amdoi ochi aceasi enzatie, ochi nu sunt rosi deloc ! Din momentul in care dau lentilele jos senzatia dispare complet !si app cat timp a trbui purtate lentilele am vazut in unele locuri ca 1 luna se poarta daca se doarme noaptea cu ele sau 2 daca se dau jos noaptea. De unde le-am cumparat mi s-a spus ca e garantat 1 saptamana daca le port noaptea sau 2 saptamani daca le dau jos noaptea. Va multumesc !
0
29-04-2010, ora 12:21
solutions
Nu este medic/terapeut
solutions
raspunde-ti-mi si mie va rog: am purtat niste lentile de contact zeiss cu o miopie - 5.25 ambii ochi timp de 1 an jumate am folosit numai zeiss si n-am avut probleme. am fst la control si mi-au crescut dioptriile...- 5.50 la stangul -5.75 dreptul dar medicul mi-a spus ca daca nu imi permit sa imi cumpar 2 cutii diferite in conditile in care pana acum imi cumparam numai cate o cutie avand aceiasi dioptrie la ambii ochi. imi prescrie -5.50 pt amundoi ca 0.25 nu-i cine stie ce...si nu afecteaza...dvstra ce ziceti?? si mi-a recomandat sa imi cumpar lentile bausch and Lomb pure vision...ca sunt f bune, ca permit ochiului sa respire etc etc...asa am facut...acum le-am pus.si ma asteptam sa vad mult mai bine dar nu e asa...mai bine vedeam cu cele zeiss care aveau si nr mai mic...ciudat ! bausch and lomb, astea... contin apa nu sh cum da culmea ca eu le simt uscate...le port de 3 zile, m-a durut si capul...tare aseara iar acum mi-am adus aminte ca am mai avut bausch and lomb pure vision acum 3 ani...si tot asa la inceput le simteam incomode si ziceam ca nu-s bune ca mai bune erau cele de inainte...s.a.m.d. dar dupa 3 zile ma acomodasem cu ele si n-am mai avut probleme.acum asta e a treia zi...si nu vad nici o diferenta clara...ca as vedea mai bine...poate un pic fata de priam zi.da nu sufficient incat sa am un confrot vizual bun...cand imi strang ochii si ma fortez vad mai clar...acum nu sh ce sa fac sa mai astept sau sa ma duc la medic? la conjunctiva asa se intampla??nu mai vezi bine cu lentilele?.poate am conjunctivita astept un raspuns
0
01-05-2010, ora 13:00
ada.gr
Nu este medic/terapeut
ada.gr
Buna z iua, am si eu o problema si caut un raspuns pt ca nu mai stiu ce sa cred, port ochelari cu dioptrie -0, 75 la ambii ochi ( ambele lentile au cilindru ) , acum o luna de zile m-am hotarat sa imi pun lentile de contact si am mers la oftalmolog.
Totul bine pana aici foarte entuziasmata am facut un consult mi-am comandat lentile de la johnson johnson de doua saptamani , am crezut ca sunt ok cel putin prima zi au si fost apoi am inceput sa nu mai vad bine trebuie sa clipesc foarte des si daca l-e tin mai mult de 8 ore nu mai vad absolut nimic este ca si cum as avea o perdea de fum pe ochi , am mers iar la oftalmolog care mi-a spus ca poate le pun pe dos am incercat iar asa cum s-a recomandat dar degeaba nu vad cu ele , nu m-a deranjeaza nimic altceva . M-am hotarat sa schimb lentilele am crezut ca poate nus ok pt mine astea si am comandat altele de la baush lomb care sunt si colorate, le-am purtat o zi , nu am avut absolut nimic discomfort sau altceva dar cand le-am dat jos seara am simtit ca si cum as avea un corp strain in ochi , m-am culcat gandindu-ma ca pana dimineata totul va fi ok dar din pacate nui asa, senzatia o am in continuare plus ca ma doare si ochiul, nu stiu ce sa fac pana luni cand sper sa ajung la oftalmolog .

va multumesc .
0
02-09-2010, ora 11:34
maruu23
Nu este medic/terapeut
maruu23
pe mine ma deranjeaza lentilele cand la pun...simt o usturime...dar in rest nu mai sint nimik...aseara...cand le'am dat jos simteam ca un punctulet in ochii mei cv...dar nu era nimik...mai inainte mi'le'am pus si ma simt normal...se intampla ceva cu ochiul acela...ar trebui sa nu mai port lentilele si sa fac un consult oftalmologic...sau poate e din cauza solutiei(usturimea aceea) please help me:((:((
0
21-05-2011, ora 17:25
anca1307
Nu este medic/terapeut
anca1307
Imi puteti spune unde pot comanda lentile de contact mediterranee de la firma Zeiss?
Am purtat pina acum Air optix individual produse de Ciba vision, dar acestea nu se mai produc.
Alta varianta in acest moment nu am, de aceea mi s-au recomandat cele de la Zeiss, dar nu stie nimeni unde le pot comanda.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lentilele inteligente care determină riscul evoluției glaucomului
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Igiena şi folosirea corectă a lentilelor de contact
  • FDA a aprobat lentilele de contact cu efect de protecție solară
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •