sfat de nutritie: pot sa mananc usturoi si sa iau aspenter si plavix?

20-01-2010
gri dorian
Nu este medic/terapeut
gri dorian
buna ziua,

vreau sa stiu si eu daca am voie sa mananc usturoi in conditiile in care iau aspenter si plavix.

multumesc
5 comentarii
0
20-01-2010, ora 15:29
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Toate medicamente prezinta o multitudine de efecte secundare, dar nu trebuie sa uitam si de efectul pt care sunt date, probabil ca Dl Dorian are afectiuni cardiace destul de grave si sunt suficiente studii care demonstreaza utilitatea plavixului si al aspirinei.
Nu cred ca exista o posibila interactiune intre usturoi si aceste medicamente, deci poti consuma acest aliment despre care se spune ca are si el un efect benefic asupra sistemului cardiovascular.

Multa sanatate!
0
20-01-2010, ora 15:37
gri dorian
Nu este medic/terapeut
gri dorian
medicamentele astea le iau cu recomandare de la medic. nu vad de ce ar fi inutil aspenter, cat despre plavix, este cel mai indicat in problema mea. am intrebat despre usturoi, bun pt cardiaci de altfel, pt ca auzisem undeva ca ar fi daunator in combinatie cu diverse medicamente.

multumesc
0
20-01-2010, ora 15:45
gri dorian
Nu este medic/terapeut
gri dorian
multumesc mult, dna cristina

intr-adevar, afectiunea este foate grava. m-am ales cu un anevrism in urma unui infarct suferit acum un an.
0
20-01-2010, ora 17:43
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Sau ncercati sa-l consumati la 2-3 ore dupa administrarea medicamentelor, astfel sigur nu va mai exista o posibila intereactiune intre cele doua.
Si grefele par sa influenteze absortia multor medicamente, daca le consumati sa tineti cont de sfatul anterior.

Multa sanatate!
0
24-01-2010, ora 12:29
gri dorian
Nu este medic/terapeut
gri dorian
am inteles. sunt mai multe nelamuriri la care as vrea un raspuns... cunoasteti cumva un medic nutritionist bun? sau dumneavoastra lucrati tot in domeniu? orice data de contact (tel, mail, adresa) mi-ar fi de folos...

medicul care ma supravegheaza pe mine este dl dr marian butusina, de la spit militar. totusi, in privinta alimentelor, nu a fost foarte clar. mi s-ar fi parut normal ca, la iesirea din spital, pe langa reteta kilometrica de medicamente, sa-mi recomande si niste alimente. nu mi-a zis decat sa nu mananc sarat, sa beau multa apa si lucruri mult prea generale...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: usturoiul

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: