sexul neprotejat dupa menstruatie

15-05-2007
adi90210
Nu este medic/terapeut
adi90210
Acum 2 zile am facut sex cu prietena mea si mi s-a rupt prezervativul fara sa-mi dau seama si am ejaculat in ea (cel mai mare ghinion de pe pamant) dar era la a 2 zi de la terminarea menstruatiei si am inteles ca riscul de a ramane insarcinata este foarte mic, totusi as dori sa aflu parerea unui doctor.
117 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
16-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Riscul este cu totul neglijabil (adică zero) dacă ciclul prietenei este normal. Dacă insă ciclul ei este de 25 de zile sau mai scurt, atunci riscul nu mai e chiar aşa de mic. Dacă ciclul ei este neregulat, iar in ultimul an a existat chiar şi un singur ciclu mai scurt de 26 de zile, atunci iar nu e bine.
Ar fi, poate, bine (dacă sunteţi un cuplu stabil) să mergeţi impreună la consiliere la doctor: acolo veţi afla mai exact cum să faceţi atit calcule, cit şi ce măsuri să luaţi ca să nu mai aveţi neplăceri cu prezervativele.
1
16-11-2009, ora 23:16
slanto
Nu este medic/terapeut
slanto
buna.am si eu o nelamurire.iau rigevidon de cateva luni..cam din data de 06.11. le-am intrerupt.in data de 08.11 mi-a venit menstruatia, (menstruatia vine neregula de obicei)t_. in data de 10 sau 11(nu mai stiu sigur) am facut sex neprotejat si a lasat in mine desi eu nu, , am terminat".de obicei menstruatia ma tine cam 4 zile, deci in 11-12 trebuia sa se termine, insa si azi in 16 inca mai curge putin..si am de 2 zile o pofta de dulce destul de ciudata si greturi mici.
ce probabilitate este sa fii ramas si daca da, cand apar primele simtome de sarcina si ce risc ar aduce fatului daca nu de mult am intrerupt pastilele?
va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns,
anto
0
17-11-2009, ora 10:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Din momentul in care ati intrerupt administrarea pilulelor, nu mai sunteti sub protectie. Deci, o sarcina nu este de loc exclusa.
2. Primele simptome de sarcina apar cam la 10 zile de le fecundare. Un diagnostic cert se poate pune la doua saptamani dupa fecundare. Deci, dupa trecerea acestui interval puteti face un test de sarcina si va puteti baza pe rezultat.
3. Anticonceptionalele pot dauna sarcinilor in curs, dar nu sarcinilor viitoare. Prin urmare, daca dupa fecundare nu mai luati anticonceptioanale, nu exista risc fetal.
0
21-11-2009, ora 13:42
bora_bora
Nu este medic/terapeut
bora_bora
buna ziua!
Am dori si eu o parere din partea dvs in legatura cu o problema. Am o menstruatie neregulata in sensul ca imi vine la un interval de mai mult de 30 de zile si dureaza in medie 5 zile S-a intamplat ca a doua zi si a treia dupa ce am terminat perioada de menstruatie sa fac sex neprotejat. Ce risc de a ramane insarcinata exista ???
0
21-11-2009, ora 15:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Neglijabil, erati inainte de perioada fertila.
0
24-11-2009, ora 09:12
Alinasaume
Nu este medic/terapeut
Alinasaume
buna dimineatza! am si eu un stres... de fapt mai mult o intrebare: este posibil sa intarzie ciclul menstrual in prima luna dupa intreruperea pastilelor anticonceptionale? mentionez ca am luat Marvelon, prescris de medic o perioada indelungata (3-4 ani) si in luna cand am intrerupt am folosit prezervativul in mod corect si fara sa se fi rupt vreodata am facut 4 teste de sarcina, toate negative si totusi menstruatia trebuia sa-mi vina de trei saptamani. as vrea sa stiu daca exista riscul de a fi insarcinata si daca nu, care ar fi motivul acestei intarzieri? inainte de a lua anticonceptionalele ciclul meu era regulat la 30 zile. multumesc anticipat pt raspuns.
0
15-12-2009, ora 18:15
cristinat10
Nu este medic/terapeut
cristinat10
Am si eu o problema:am facut sex neprotejat si a ejaculat afara dupa 3 zile de la ultima zi de dupa menstruatie.Am un ciclu regulat de 31 de zile si menstruatia dureaza 7 zile.Ultima data a venit pe 6.Exista vreun risc sa raman insarcinata?

Multumesc anticipat!
0
18-01-2010, ora 22:54
Joshua
Nu este medic/terapeut
Joshua
Buna!am si eu o problema si sper sa ma puteti ajuta.in data de 3 ianuarie mi a venit ciclul iar in data de 17 ianuarie mi a venit ciclul din nou.mentionez ca in data de 9 am facut sex neportejat cu prietenul meu dar nu si a dat drumul in mine.exista riscul sa fiu insarcinata?nu inteleg de ce mi a venit ciclul de 2 ori pe luna la un interval atat de mic de timp unul fata de celalalt..astept raspunsul dvs.va multumesc anticipat!
0
07-03-2010, ora 23:14
Miaunitza
Nu este medic/terapeut
Miaunitza
As avea si eu o intrebare va rog! Si daca puteti sa imi raspundeti cat mai curand..
.Si din cate am inteles exista o perioasa de cateva zile dupa menstruatie in care se poate face sex neprotejat.. Problema mea este urmatoarea..sau problemele..1.nu am un ciclu regulat 1.nu stiu numarul aproximativ de zile sigure in care se poate face sex neprotejat.. Am cautat peste tot info si nimic concret ca sa pot intelege..
Va multumesc..Si va rog sami raspundeti cat mai curand
0
12-04-2010, ora 17:02
cro_maria
Nu este medic/terapeut
cro_maria
Buna!Am si eu o intrebare, cum este cu sexul neprotejat inainte si dupa menstruatie, se zice ca 7 zile inaite si dupa esti protejata.As dori mai multe detalii, eu am un ciclu menstrual de 31 de zile, adica mestruatia imi vine pe 01, ale fiecarei luni.Ce riscuri sunt?
Multumesc.
0
19-04-2010, ora 13:16
Titi0307
Nu este medic/terapeut
Titi0307
buna! as vrea si eu foarte mult sa aflu:daca nu poate fata ramine insarcinata daca faci dragoste neprotejat de 3-4 ori intr-un timp scurt? va rog ajutati-ma! mersi
0
19-04-2010, ora 20:55
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
cro_maria, eu zic sa nu te bazezi pe cele 7 zile, toate, cele mai sigure sunt primele 3, inainte de menstra[in caz ca e soto regulata] si 3 dupa menstra, si nu e nici o problema..
0
19-04-2010, ora 20:58
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Titi.. crezi ca daca e scurt, si repede, si des, nu se poate ramane insarcinaata ?te inseli.. si daca va atingeti si tu ti dai drumu si ea poate sa puna mana apoi pe la ea pe jos si posibil sa aibe sperma de la tine, este poooooooosibil sa ramana, a face dragoste /sex nu e chiar asa usor, se poate ramane insarcinata foarte repede sa sti, repet.. chiar daca e scurt sau lung actul[ eu asta am inteles din ce ai zis tu acolo..nu ai fost prea explicit] chiar daca nu iti dai drumu in ea si crezi ca nu este o problema, poate fi inainte de la acel lichid seminal care poate contine spermatozoizi ce pot duce la o sarcina.. sau sa te "scapi" tu si sa nu iti dai seama.. atentie mare ! sa auzim de bine.
0
19-04-2010, ora 21:00
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Miaunitza, daca nu ai menstra regulata, atunci ca sa nu fie problema, poti face DUPA menstra doar urmatoarele 3 zile, si nu ramai, astea sunt cele mai sigure, in care sigur nu se poate ramane, restu zilelor.. nu bag mana in foc nici eu !
0
21-04-2010, ora 22:00
Titi0307
Nu este medic/terapeut
Titi0307
mersi mult de tot crissa! o sa am grija caci o fac cu capul limpede + la toate fac bodybuilding si stiu sa ma opresc la timp, doar ca intre aceste contacte sexuale la scurt timp sunt cam ingrijorat ca sa nu patruns ceva lichid seminal ca sa fie insarcinata! dar daca va avea ciclu la timp cred ca nu este nici o problema de ingrijorarea! AM DREPTATE?
0
22-04-2010, ora 15:31
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Da, daca il va avea la timp.. impropriu spus pt ca ciclul daca nu este regulat mai poate intarzia nitel, cateva zile, iar daca este soto regulat, de mult timp, si stie sigur, nu este nici o problema, deci mna, nesosirea menstrei in general anunta o. neplacere sa zic, sau o fericire, depinde de situatie:)). te pup !
0
22-04-2010, ora 21:10
Titi0307
Nu este medic/terapeut
Titi0307
ms, mult de sfaturi, voi tine cont! te pup, sper sa nu se intimple ceea ce mii frica cel mai mult!
0
25-04-2010, ora 11:07
Titi0307
Nu este medic/terapeut
Titi0307
crissa salut! iarasi eu te deranjez, dar stau ingrijorat caci deacum a 3-a zi intirzie ciclu, poate fi acea luna din an care am inteles eu ca nu are ciclu, nu a avut nici un simptom, deacum e o saptamina decind am facuto si nici un semn! cit poate intirzia ciclu?sint foarte ingrijorat! sint posibilitati de a fi insarcinata daca nu sa manifestat semne ce ar putea crea dubii? ms mult, astept raspunsul tau!!!te pup
0
25-04-2010, ora 13:59
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Aaa. 1 la mana, acea perioada din an care nu are ciclu ? este o tampenie asta, nu exista asa ceva, o "perioada dasta" exista la varsta de 12-13-14 ani, atunci cand abia apare ciclul, si e dereglat, nu ii poate venii 2-3 luni, dar numai in perioada aceea, cand inceepe sa apara ciclul la femei... nicidecum la o varsta mai maricica.
2. ciclul uneori poate sa apara "din senin" si sa o doara burta rau in momentu cand ii vine, mai este si posibilitatea asta..
3. ciclul poate intarzia sau poate veni mai repede, in cazul in care nu este menstra regulata, dupa cum am mai zis, poate intarzia de la stres..raceli.. de la luna[adica ca nu toate lunile sunt de 28-30-31..] si in fiecare luna poate intarzia 1-2-3-5 zile, sau nu.. depinde, femeile sunt sensibile oricum, si mai ales daca o fi si ea plapanda, firava, gen..
4. daca i a trecut de "propriu-zisa data de ciclu" care credea ea.. si tot nu vine, mai asteapta nitel, si fa un test de sarcina, cel mai bine ca sa se vada, tre sa aibe 2 saptamani- 2 saptamani jumate-sau chiar 3 saptamani.. si atunci se va vedea sigur pe test daca este sarcina instalata, sau nu.. sau doar o dereglare..ceva..
0
02-05-2010, ora 17:18
daniela1106
Nu este medic/terapeut
daniela1106
buna ziua!
am si eu o problema...am ciclul neregulat imi vine la 25 de zile, la 30 cateodata si mai mult de 30 de zile.am facut sex neprotejat in ultima zi a menstruatiei si a ejaculat in mine foarte putin, este posibil sa raman insarcinata?au trecut vreo 20 de ore de la actul sexual imi recomandati sa iau pastila de a doua zi sau nu?...un raspuns cat mai repede va rog!!! multumesc
0
03-05-2010, ora 13:24
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Nu esti gravida, nu exista riscul de sarcina dupa menstra[dupa 3 zile mai exact, astea sunt sigure] si in timpul menstrei iar nu este risc..deci stai linistita, nu este nevoie de postinor..
0
03-05-2010, ora 16:04
daniela1106
Nu este medic/terapeut
daniela1106
multumesc mult de tot! chiar nu stiam ce sa fac.:*
0
03-05-2010, ora 16:11
romania2
Nu este medic/terapeut
romania2
Buna, in data de 1 mai seara am incercat sa o fac cu prietena mea.neam jucat la inceput dupa care mam dus la baie, am ejaculat mam spalat dupa care am incercat sa facem sex.a intrat penisul doar de cateva ori.nu am facut sex mai mult de 1 min.dupa care neam oprit si gata.a2a zi tot asa ne jucam si noi mai intim dupa care am introdus 1 deget la ea in vagin, era cam uscat nu era foarte umed iar dupa cateva secunde am scos degetul si am vazut pe deget ceva ca gelatina.sunt f speriat se poate sa fie cumva sperma?mentionez ca am facut sex neprotejat maxim 1 min iar in acel timp eu nu miam dat drumul.poate sa fie insarcinata?are un ciclu neregulat, de la ultimul ciclu a trecut 1 luna si o saptamana pana astazi, luna trecuta tot asa ia venit ciclul dupa 1 luna si 1 saptamana sau 2.asptept pareri va rog frumos.
0
03-05-2010, ora 16:34
daniela1106
Nu este medic/terapeut
daniela1106
romania2
dupa parerea mea nu are cum sa ramana insarcinata daca sp ca nu ai ejaculat in ea.ceea ce ai vazut tu este un lichid gelatinos pe care il are orice fata cand vaginul este lubrifiat., , Din momentul excitatiei sexuale, peretii vaginali secreta un lichid lubrifiant in scopul usurarii penetrarii.nu mai fi asa speriat
0
03-05-2010, ora 16:39
romania2
Nu este medic/terapeut
romania2
da dar problema este ca lichidul acela care lam vazut eu pe deget seamana mult cu sperma dupa parerea mea.nu este acel lichid ce il are orice femeie.dupa ce am scos degetul am vazut si ca niste bilute.ce poate fi oare?si mai am o intrebare:saptamana asta trebuie sa ii vina ciclul...a trecut deja 1 luna si o saptamana, chiar daca am ejaculat in ea exista riscul unei sarcini?nu stiu ce sa fac...in seara asta vor fi 48 de ore de la contacul sexual asa ca inca ma gandesc ce sa fac sa ia pastila postinor 2 care se poate lua pana in 72 de ore sa sa nu o ia.ajutatima va rog
0
03-05-2010, ora 16:50
daniela1106
Nu este medic/terapeut
daniela1106
din cate stiu eu acest lichid seamana dar nu este sperma...deodata ce nu ai ejaculat.avea un aspect alb baranzos?daca da poate are o infectie ceva...in caz ca ai ejaculat in ea daca a fost in perioada fertila e cam rau..sa faca un test de sarcina cu toate ca e prea devreme sau sa mai astepte poate ii vine ciclul, ea stie mai bine cum se simte inainte sa ii vina.testul de sarcina stiu ca se face dupa 2-3 saptamani sa fie sigur...
0
03-05-2010, ora 16:57
romania2
Nu este medic/terapeut
romania2
Cum sa iti explic eu.deci era alb, trasparent, si gelatinos, se intindea...lichidul acela de care vb tu sigur nu e.pai ieri imi spunea ca are simptomele cum ca trebe sa ii vina menstruatie...oboseala, dureri de burta.etc.dar totusi sunt speriat ca ceea ce am vazut eu sa nu fie cumva sperma...astazi la fel dupa ce am scos degetul din vagin am vazut iarasi ceva f mic si rotund putin mai mare ca varful unui pix pe langa acel lichid de care vorbeai tu ca ajuta la alunecarea penisului.menstruatia ei sa terminat acum o luna si 1 saptamana cam asa.nu are un ciclu f regulat.de obicei cam la o luna si o saptamana/2 saptamani...totusi nush ce sa fac sa ia postinor 2 sau sa nu ia.astept un sfat.poate fi in perioada fertila?eu am citit ca acea perioada e cam dupa 14 zile de la ultima zi a ciclului si dureaza undeva intra 24 si 48 de ore.si inca o intrebare poate sa ramana insarcinata chiar daca am ejaculat in ea si ea nu este in perioda fertila?
0
03-05-2010, ora 17:13
daniela1106
Nu este medic/terapeut
daniela1106
daca nu era in perioada fertila sansele sa ramana insarcinata sunt mici.intra aici sa afle perioda fertila
-*
ti-am sp poate are o infectie ceva si de aceea sunt bilutele acelea, depinde de la femeie la femeie acel lichid nu este la fel.nu stiu sa iti spun daca sa ia sau nu postinor, pastilele astea stiu ca deregleaza menstruatia cik sunt o bomba de hormoni, , sa mai astepte poate vine daca are acele simptome inainte de menstruatie.. sper ca ti-am putut fi de folos...ma cauta info pe net...


(*modificat de administrator)
0
03-05-2010, ora 17:19
daniela1106
Nu este medic/terapeut
daniela1106
si eu am un ciclu neregulat si dupa menstruatie am avut contact sexual si s-a intamplat sa ejaculeze in mine...dar nu am luat postinor sau alte pastile...akm sa vedem ce se inampla:(:D..sper sa nu am o surpriza...:(
mi-a sp aici pe forum ca dupa menstruatie nu am cum sa raman insarcinata..acum fie ce o fi...soarta si destinul..:D
daca nu ii vine prietenei tale sa faca test sau sa mearga la doctor mai sigur.de pastile chiar nu stiu ce sa iti spun.(eu am luat acum vreo 3 ani niste pastile deastea nush cum se numeau dar cand a venit ciclul zici ca aveam asprensor:))))))))) si a tinut si mult + ca mi s-a dereglat de atunci:((((
0
03-05-2010, ora 17:39
romania2
Nu este medic/terapeut
romania2
Mda.dar totusi pe deget am avut si acel lichid de care zici tu si am avut si ceea ce am exprimat mai sus ce pe mine ma sperie ca este sperma.peste cateva zile normal trebuie sa ii vina ciclu si nush ce sa fac...oare era sperma?daca da ce sa fac sa ia pastila sa e risc minim si sa nu o mai ia?
Adaugă un comentariu / răspuns
117 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •