seretide 50 500 si bolile cardiace- puls scazut si neregulat ?

23-12-2012
laurus
Nu este medic/terapeut
laurus
Am 68 ani, greutate 80, inaltime 1, 68. Acum 1luna {stiind ca am brosectazie inca de 35 ani, confirmat bronhoscopic, dar nu am avut probleme mari de mult timp ) medicul pneumolog in urma radiografiei, spirometriei, si tuseI persistente
umede
mi-a instituit ca tratament pentru rinita alergica, broc, bronsectazii supurate, disfunctie ventilat. mixta cu vems redus cu 62%, ventolin negativ, Sa O2-93, Av-90.:aerius, seretide 50/500 si 2 saptam. ventolin la nevoie plus 10 zile augmentin. Tusea a incetat ( siropuri expectorante, prospan, miere ) wizingul era putin, dar dupa 4 zile am intrerupt seretide, observand ca noaptea in inactivitate pulsul ajunsese la 41-45, si bataile erau neregulate. ventolin nu am mai luat nefiind nevoie. Dupa 3 zile pulsul a revanit la normal si noaptea Ziua pulsul era normal: 60-75 ca si acum..Aritmia la tratam. initiat acum 3 ani a raspuns bine la metropr. Probleme cardiace sunt :aritmii, modific. degenerative de valva mitr. cu regurcitare mitrala usoara As dilatat usor, dilatatie de aorta ascendenta si crosa stabile in timp, hipertens. pulm. usoara siv, sia integre la ex. transtoracic. Medicul pneumog a vazut ecocard.Medicul cardiolog mi-a prescris inca de acum 2 ani si acum
(2 preductal, metroprolol 2x 1/2, enap o, 5de 2 ori) Specific ca metropololul si enap le-am luat la 5 oredistanta fata de seretaide. ) Ce voi face pe viitor stiind ca bronhodilatatoarele pot agrava problemele de aritmie, curios ca nu am facut tahicardie ci invers.Nu as dori sa ajung la insuf. respiratorie sau cord pulmonar nefacand nici un tratament;. teofilinul la doze mici nu prea este eficace. radiografia arata si o marire de cord ( cea de acum 2 ani cord ventricul stg marit plus hipertransparenta- probabil emfizem pulmonar.Multumesc mult

0
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.