sept vaginal transversal

07-01-2015
iordache roxana
Nu este medic/terapeut
iordache roxana
buna ziua!am 25 ani si sunt casatorita de 5 ani, timp in care am tot incercat sa fac un copil! merg la medici inca din anul 2011 si pana anul trecut nu mi-a gasit nimeni nimic.anul trecut am mers la iasi la un medic care mi-a pus un diagnostic ciudat:sept vaginal transversal.nu am pus prea multe intrebari in legatura cu anomalia aceasta si as dori sa stiu mai multe despre...mi s-a spus doar ca se poate rezolva doar pe cale chirurgicala dar m-am speriat la gandul unei operatii si nu am mai fost la medic de atunci.poate cineva sa imi dea mai multe detalii despre anomalia aceasta? va multumesc si astept raspunsuri!
3 comentarii
0
11-01-2015, ora 07:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, este vorba despre o anomalie anatomica congenitala rara utero-vaginala ce consta in existenta unui sept longitudinal sau transversal in interiorul vaginului...Vaginul este un conduct, un canal care, in mod obisnuit, este liber; in situatia de mai sus el nu mai este gol, cum e normal, ci strabatut de la un perete la altul de o banda ca o coarda, un sept ce ingusteaza vaginul si poate chiar sa-l obstrueze, sa-l reduca in dimensiuni si astfel apare infertilitatea.Tu nu trebuie sa te sperii, vino din nou la control la medicul care te-a depistat cu acesta problema si opereaza-te, caci nu e cine stie ce.Operatia e simpla, se merita daca vrei un copilas...Timpul trece, nu mai astepta...
0
11-01-2015, ora 11:17
iordache roxana
Nu este medic/terapeut
iordache roxana
va multumesc ca ati raspuns la intrebarile mele, o sa va ascult sfaturile!
0
27-11-2018, ora 13:30
Ard. Mdlina
Nu este medic/terapeut
Ard. Mdlina
Bună! Și eu am aceeași problema. Ai reușit sa o rezolvi, deoarece eu ma chinui de câțiva ani și reapare din nou septul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  •