senzatie usturime penis

02-02-2009
alexandru_bv
Nu este medic/terapeut
alexandru_bv
Buna ziua domnule doctor,

Va cer ajutorul intrucat nu stiu cum sa mai procedez.In septembrie 2005 am inceput sa simt usturimi la urinare si nu numai.Constant aveam o senzatie de iritare a penisului.Fiind in strainatate am contactat un medic generalist care mi-a administrat crema pt.fungi dar care nu a rezolvat problema.Am contactat un al doilea medic care in urma unor analize de urina si sange am spus ca as avea virusul herpes desi nu aveam nimic iesit pe exterior.La 3 luni venind in tara am contactat un medic dermato-venerolog care in urma unei analize microscopice a secretiei uretrale a pus diagnosticul de infectie uretrala negonococica.In urma tratamentului simptomele nu s-au ameriolat asa ca am apelat si la un urolog care mi-a administrat anti-inflamatorii.A urmat din nou un alt medic venerolog care a spus ca as putea avea acele senzatii de usturime din cauza unui nerv localizat la nivelul spatelui care ar apasa alti nervi iar un altul ca nu am nimic si totul e in capul meu.Totusi am primit un tratament pentru balanita.Am mai contactat un alt medic urolog care in urma unor analize mi-a spus ca am doar un rinichi si ca as avea nisip.Am urmat un simplu tratament dar combinat cu ceai diuretic a avt un mic efect in sensul ca pentru o perioada de timp nu am mai avut acele senzatii de usturime.Vreau sa precizez ca au trecut mai muti ani de atunci iar scurgeri uretrale sau alte simptome nu am avut decat o senzatie de usturime cand urinam care s-a mai ameriolat cat de cat si o senzatie de caldura la nivelul pielii.Este posibil ca acea crema pt fungi(cred ca era antibiotic)sa imi fi creat o senzatie de sensibilitate la nivelul penisului?Nu simt durere in momentul actului sexual.Puteti sa ma ajutati cu vreun sfat sau tratament pe care sa il procur eu avand in vedere ca nr.de medici contactati imi spun lucruri diferite.In momentul de fata ma preocupa acea senzatie de disconfort(usturime-daca ar fi sa o calific pe o scara de la 1 la 10 ar fi de 4 care o simt?
Va multumesc pt.timpul acordat.

Alex
4 comentarii
0
03-02-2009, ora 17:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Crema pentru fungi nu ti- a facut nimic rau, unicul inconvenient este ca nu a avut nici un efect.Problemele tale vin de la un singur lucru, dupa parerea mea, de la faptul ca nu ai decat un singur rinichi, la care mai ai si nisip.Dovada ca tratamentul dat dupa ce ti-a fost descoperit asta ti-a ameliorat simptomatologia.Tine legatura cu acel urolog caci periodic trebuie sa-ti faci analize pentru a urmari functionarea rinichiului unic care e nevoit sa lucreze norma dubla; trebuie eliminat si nisipul, daca-l mai ai.Numai bine!
0
04-02-2009, ora 10:05
alexandru_bv
Nu este medic/terapeut
alexandru_bv
Multumesc pentru sfat dar totusi ramane problema acelei senzatii de caldura si uneori de iritare a organului.Cum pot sa o rezolv?
0
22-07-2012, ora 16:52
Guy
Nu este medic/terapeut
Guy
Buna ziua domnule doctor'nu stiu daca scriu exact unde trebuie dar poate ma puteti ajuta, in urmatoarea actului sexual cara l am avut cu sotia mea a doua zi am avut mancarimi pe penis si la vreo 2-3 zile dupa ce am folosit o crema bio-fem, actigel am observat ca pielea de pe penis imi este c am uscata si mi sa crapat si ma c am ustura am luat o alta crema canesten si sper sa ma lase usturimea sotia mea a avut si ea ceva usturimi dar folosind canesten is trecut, ea urmand si un tratament pt un Chist pe un ovar care cica ea disparut, nu stiu ce sa fac e prima oara cand mi se intampla asa ceva si sunt putin panicat vrem sa facem bebe, vreau sa mi da ti un sfat si sa mi spuneti ce sa fac sau ce sa folosesc, va multumesc pt timpul acordat Mishu
0
23-07-2012, ora 13:37
florin02
Nu este medic/terapeut
florin02
Buna ziua am si eu o problema... de 2-3 luni mi-a aparut in zona testiculelor o pata de culoare alba care imi provoaca mancarimi puternice, plus imi apar niste urme albe, ceva care seamana cu matreata. Va rog ajutor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •