senzatie nervanta: nas infundat

24-04-2009
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
In urma racelii, am ramas cu o senzatie de nas infundat...o tensiune care imi da senzatia de urechi infundate...simt ca un fel de apasare deranjanta ca si cum undeva mi s-ar bloca sinusurile...ca si cum as fi in permanenta racita..ce se poate face?
7 comentarii
0
24-04-2009, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se administreaza picaturi nazale( rinofug, olynt), cate 2-3 pic la nevoie 3-4 zile.
se fac inhalatii cu ceai de musetel+ 4-5 pic de INHALANT.
sinupret 2 tab la 8 ore 10 zile.
0
28-04-2009, ora 17:54
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
Multumesc frumos. De asemenea, aud si un tiuit in ambele urechi, uneori sub forma unui vajait..sa fie tot din cauza nasului infundat? Totusi, am urmat tratament pt otita seroasa, dar nu e nicio ameliorare cu privirela zgomotul pe care il aud...am facut audiograma si e in regula..auzul nu este afectat, tenesiunea e buna...ce sa mai fac?
0
28-04-2009, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iinitial trebue sa te lamuresti Ce ai ?
O otita seroasa se caracterizeaza cu.. prezenta lichidului in spatele Timpanului. De aici vine..senzatiea de ureche infundata.. si la Audiograma.. se aude pe casti mai rau decat pe os.
daca ai facut audiograma si a esit OK. deci NU ai otita seroasa.
Nasul.. da, poate sa afecteze auzul.. fiindca prin nas si Trompa lui eustachii trece aer pana in spatele timpanului. !
trebue sza faci tot posibilul sa respiri bine pe nas.. si urechile n.o sa te mai chinue!
0
28-04-2009, ora 20:07
ancutza24
Nu este medic/terapeut
ancutza24
La audiograma, intr-adevar se auzea zgomotul mai puternic...dar doctorul a zis ca este in regula..nu mai stiu ce sa inteleg. De ce aud in continuare tiuitul in urechi? Diagnosticul pus de acelasi medic a fost otita seroasa, atunci cand am facut si audiograma.
0
28-04-2009, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca poti sa repeti audiograma. sa faci o Timpanograma.. si sa le trimiti pe mail
sau pe fax 0232 719020
0
03-05-2009, ora 21:54
auradumitrescu
Nu este medic/terapeut
auradumitrescu
Am urmat un tratament cu claritomicină si eurespal timp de 4 zile, am folosit cam des olynt, pentru ca nu puteam respira, am luat in acelasi timp si seretaid(mi s-a pus diagnostic de bronsita asmatiforma)si m-am trezit cu senzaşie de limbă arsă, afte, rosată accentuată a cerului gurii si gâtului.Ce poate fi
0
04-05-2009, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
reactie la claritromicina!
se intampla la persoane cu probleme gastrice.
mergi al Gastrologie !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Urechi înfundate
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •