senzatie de presiune in urechi

15-01-2013
jesmina
Nu este medic/terapeut
jesmina
De circa 2 luni ma confrunt cu o senzatie de presiune in urechi, fara zgomote sau alte elemente perturbatoare; mentionez ca am 58 de ani, nu sufar de nici o boala cronica, analizele sunt in limitele valorilor normale cu exceptia colesterolului care este marit (270); aceasta senzatie apare si se mentine cateva ore, dupa care se amelioreaza;mentionez ca nu am hipertensiune;tensiunea masurata chiar in momentele de criza este in jurul valorii de 13/9. Ar putea cineva sa-mi dea o sugestie legata de aceste manifestari, ce ar putea fi si ce investigatii ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde!
12 comentarii
0
15-01-2013, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se incepe cu un consult ORL
deasemenea conteaza si vascozitatea sangelui ( alimentatia si hidratarea) un sange vascos.. chear daca tensiunea e buna.. NU ajunge cum si cat trebuie la urechea interna
0
15-01-2013, ora 14:48
florin000
Nu este medic/terapeut
florin000
cum adaug si eu un subiect?stiu ca n-are legatura..daca poti sa-mi zici..si pt DOMNU DOCTOR am lasat si eu un comentariu la subiectu ameteli PUTERNICE va rog sa va uitati ce am scris
0
15-01-2013, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am gadit subiectul.
scrie aici
0
26-02-2013, ora 22:34
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Va rog indrumati ma unde pot merge.mi se infunda urechile parca as fi in avion.cand las capul in jos se desfunda.nu mai stiu ce sa fac
0
27-02-2013, ora 08:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la ORL
0
27-02-2013, ora 09:32
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Am fost la orl, mi s a spus ca e in ordine, s ar putea o rinita, mi a dat sinupret, amavis dar nimic.vreau sa mentionez ca senzatia aceasta ma macina in fiecare zi.nu pot face efort ca nimic.am facut tomograf a iesit bine.la etimoida putin lichid.cu rezultatul la neurolog mi s a spus ca circulatie prosta cerebrala ceva neurovegetativ.inteleg dar nu exista nici un tratament.am si o presiune parca ma strange cineva de cap.nu am dureri.dar m am hotarat sa merg la doctorul onaca.nu stiu unde.de ce cand stau ca capul in jos se desfunda tot.
0
27-02-2013, ora 10:19
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Senzatia aceasta o am de un an tot mai des.inainte se infundau doar cand faceam sport.acum oricand.recunosc ca mai mult la efort.va rog ajutati ma sunt disperata
0
27-02-2013, ora 14:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tre sa afci diferenta.. intre 2 lucruri care se trateaza separat si diferit
- daca e de la tensiune mica sau mare.. e nevoie de tratament pentru circulatie, schimbarea regimului alimentar su de hidratare
. daca e de ;a sinuzita etmoidala si rinita.. se mai fac la ORL.. audiograma si Timpanograma.. unde se vede clar daca este implicata urechea medie sau nu in acest proces ( mergi la un medic ORL..dotat cu timpanometru si audiometru)
0
27-02-2013, ora 14:28
dimitrissad
Nu este medic/terapeut
dimitrissad
Multumesc pentru raspuns.am sa mai fac un control amanuntit orl pentru a elimina aceasta cauza.apoi merg la neurolog
0
09-03-2016, ora 19:10
vali-iacobescu
Nu este medic/terapeut
vali-iacobescu
Buna ziua Domnule doctor,
Am o problema.Acum o saptamana am inceput sa am acufene continuu in ambele urechi insotite de o presiune sub urechi, in urechi si in zona mandibulei si din cand in cand simt intepaturi-furnicaturi sub urechi si in zona mandibulei care imi trec in 10-15 min. Am si o senzatie de durere foarte difuza in diferite zone ale gatului inclusiv in zona submandibulara.Am nasul infundat cam de o luna.Am devenit obsedat din acest punct de vedere, imi palpez gatul peste tot sa vad daca nu am ganglionii mariti. Tot de ani de zile imi pocneste mandibula dimineata si arunci cand mananc. Precizez ca senzatiile acestea in gat le am de luni bune de zile. Nu am febra, tensiunea este ok, in schimb sunt foarte stresat. Nu am amigdale, nu am avut antecedente de cancer in familie. Am dureri mari de coloana cervicala inca din liceu. fumez de 19 ani.Am 40 de ani, 178cm si 85 kg. Spuneti-mi, va rog, ce poate fi. Ma gandesc la ce e mai rau, adica sa nu fie cancer, sotia mea avand limfom acum 3 ani si devenind foarte speriat de atunci in legatura cu orice durere.
Va rog sa-mi dati un raspuns.
Va multumesc anticipat
0
09-03-2016, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un accident vascular cerebral.. poate fi mai rau decat un cancer
asa ca aveti grija ce Va doriti.., la ce Va ganditi..si ce faceti
Acufenele, zgomotele din urechi..sunt un avertisment
e o problema grava de circulatie cerebrala
poate fi de la alimentatie incorecta cu multe grasimi si multe lactate
poate fi de la hidratare proasta
poate fi de la coloana
asa ca ce ati neglijat pana acum.. poate sa coste
mergeti la ORL... vedeti cauza, duap la balneologie sa rezolvati cu coloana
schimbati stilul alimentar pe unul corect
0
09-03-2016, ora 21:55
vali-iacobescu
Nu este medic/terapeut
vali-iacobescu
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.