senzatie de os in gat

13-09-2012
raresn
Nu este medic/terapeut
raresn
In primavara acestui an in timpul unei raceli am simtit pe partea dreapta a gatului in timp ce imi faceam dus o durere surda. mentionez ca aceasta durere o simteam in interiorul gatului dar cand masam pe dinafara acestuia. am cautat sa vad daca am vreun ganglion inflamat sau ceva noduli dar nu era nimic. simteam ca si cum am o intindere dar care se resimtea la interior sub marul lui adam in partea dreapta, aceasta durere accentuandu-se in momentul in care fumam sau beam rece. am luat o gramada de dropsuri mentolate, tantum verde, etc si nimic. dupa un interval de 3 saptamani o luna aceasta senzatie ciudata a disparut de l sine. In urma cu 3 saptamani am resimtit acel disconfort. coincidenta sau nu cu o zi inainte am mancat peste si am socotit acel disconfort pe seama vreunui os ratacit. am mancat coaja de paine, am incercat tot dar nimic, Acel ceva era inca acolo si pe masura ce il zgandaream ma deranja si mai tare. intre timp am racit, am facut o sinuzita pe care am tratat-o cu augmentim. dupa toata povestea asta am simtit in partea stanga a gatului niste ganglioni mici, sunt mobili si nedureros i3 la nr dar pana intr-un centimetru. in continuare in gat simt ceva strain si o arsura usoara in ureche. mentionez ca in urma cu 5 ani am fost diagnosticat cu hernie hiatala. am fost la orl ist dar nu a vazut nimic nelalocul lui spuneti-mi va rog ce ar putea fi, si daca ganglioni se pot inflama de la o esofagita
2 comentarii
0
13-09-2012, ora 13:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect
cred ca de la refluxul gastric ai acele senzatii
trebuie sa tii regimul alimentar corect si sa faci tratamente locale cu inhalatii si gargara
gasesti pe forum multe postari cu sfaturi
0
13-09-2012, ora 14:10
raresn
Nu este medic/terapeut
raresn
Va multumesc mult domnule doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.