senzatie de nod in git.. Este posibil sa existe un blocaj la nivelul muschilor faringieni?

19-07-2009
dan grig
Nu este medic/terapeut
dan grig
Buna ziua! Numele meu este GRIGORE DANIEL si am virsta de 32 de ani. Recunosc ca ma simt putin jenat pentru ca am apelat la acest mod de informare dar, cind ai probleme si nu reusesti sa le depasesti incerci toate variantele.
In urma cu sase ani, in timp ce eram la serviciu, fara crize in prealabil, mi s-a facut rau. M-am trezit cu o senzatie asemanatoare cu starea de voma si o incordare in zona toracica. Au urmat analize, internari, care nu au relevat probleme de natura organica, diagnosticul fiind tulburare neurovegetativa. Timp de 6 ani am dus aceasta stare pe picioare pina luna aceasta, cind nu am mai rezistat si mi-am facut un nou set de analize (tranzitul cu bariu si endoscopie digestiva superioara, aceasta din urma am facut-o de 4 ori in aceasta perioada.)
Rezultatul analizelor a fost: hernie transhiatala axiala 2 cm, boala de reflux gastroesofagian, esofagita de reflux clasa A, gastrita antrala eritematoasa. Analizele le-am efectuat la spitalul de Urgenta Floreasca din BUCURESTI.
In urma rezultatelor medicul chirurg de la urgenta mi-a propus sa ma operez pentru aceea hernie hiatala si pentru faptul ca ea a dezvoltat celelalte boli.
Mentionez ca in toata aceasta perioada de sase ani am urmat tratament cu omez, motilium fara nici un efect.(pentru aceasta s-a decis interventia chirurgicala). In momentul de fata am 2 saptamini de la operatie.
Ceea ce ma tine intr-o stare de alarma este acel blocaj la nivelul gitului pe care il resimt de 6 ani si pe care nu stiu cum sa-l depasesc: s-a dezvoltat un reflex prin care imi vine inapoi pina la nivelul gitului ce maninc sau beau fara sa vomit. Aceasta se realizeaza printr-o contractie la baza gitului, ca si cum aspir ceva din stomac(la nivelul gitului resimt aceea senzatie de nod in git) Acest act reflex are loc ori de cite ori constientizez acel nod. Am explicat mai primitiv ceea ce simt dar poate e mai bine asa. Inainte de operatie doctorul mi-a spus ca acest simptom este atipic pentru rezultatul analizelor care a reiesit. Recunosc ca nu sunt operat decit de 2 saptamini dar ce ma deranjeaza este faptul ca ceea ce simteam inainte simt si acum referitor la git. Am scris pe forum in urma unor cazuri evidentiate acolo. Ceea ce stiu este faptul ca senzatia de nod in git are la baza mai multe cauze, in primul rind psihice.
In momentul in care s-a declansat treceam printr-o perioada in care aveam probleme la serviciu si pe plan personal. Astept un sfat sau o sugestie din partea dumneavoastra pentru ca este o stare foarte greu de suportat.
Mentionez ca am facut si analize pentru glanda tiroida si mi-au iesit mai multe chisturi pe ea. Este posibil sa existe un blocaj la nivelul muschilor faringieni? Daca da, imi voi reveni vreodata?
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
20-07-2009, ora 00:40
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
Buna. Un raspuns exact n-am sa-ti dau, ci doar sa-ti spun ca si eu simt la fel, acel 'nod in gat' pe care nu-l prea pot explica si intelege. Printre alte analize si diagnostice puse, mi s-a spus ca ar putea fi o lipsa de calciu...asta am vazut ca nu ai mentionat. Cum stai cu calciul?
0
20-07-2009, ora 11:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Duceti-va la un doctor homeopat cat mai repede, caci ma indoiesc ca dupa un tratament inutil si ineficient de 6 ani sa aveti vreun succes cu medicina clasica.

Homeopatia va poate ajuta sa vindecati aceste simptome cat si sa realizati si sa depasiti problema psihica care sta in spatele acestui "nod din gat"

In afara de faptul ca multe simtome pe care le aveti poti fi urmarea directa asupra sistemuli digestiv ale metodelor de diagnoza folosite (barium, este o substanta foarte toxica, cititi prin internet !!!) operatia si hernia probabil ca nu are deaface de loc cu nodul din gat.

Cauza o spuneti singur, "probleme la servici si pe plan personal".
Acest lucru este valabil la toti care au acest nod in gat.
Am doi colegi care au avut aceeai probleme din cauza ca sunt in conflict cu seful si "inghit" tot, dar nu le convine. Solutia este: ori accepti rolul de subaltern ori schimbi slujba.

Nu cautati vindecare acolo unde nu poate sa existe si cu metode care nu au cum sa va vindece !
Un medic homeopat va poate ajuta sa indepartati problema psihica care sta la baza acestei imbaolnaviri.
Singur este mai greu de rezolvat, chiar daca stiti unde este buba, caci apar slabiciuni in corpul eteric (adica in sulfet) pe care omul nu le mai poate depasi din vointa proprie caci si aceasta este slabita.

Discutiile cu un psiholog, un om cu intelegere si cunoastere pe plan sufletesc, cu cineva de incredere, va pot ajuta. Si rugaciunea va poate ajuta foarte mult daca sunteti credincios.

V-ati lasat probabil suprimat de colegi sau sefi, de membri de familie si nu vi s-a datr sansa sa va dati parerea, sa fiti luat in consideratie, sau ati efectuat o munca fara placere intr-un mediu neplacut.

Indepartati aceste cauze prin scimbarea serviciului, a atitudinii si intariti-va sufletul cu ajutorul homeopatie sau al rugaciunii, singurele mijloace care functioneaza si care va pot ajuta, ca si iubirea celo din jurul dumneavoastra !.
Bisturiul si medicamentele chimice NU AJUNG la suflet !
Ce a aparut la tidoida va va disparea tot la fel de usor daca indepartai cauzele, nu va lasati pacaliti din nou de doctori cu alte tratemente inutile care vor dauna acestei glande daca incepeti si cu astfel de tratamente.

Daca timp de 6 ani doctorii nu v-au rezolvat iar dupa operatie aceste simptome inca sunt prezente inseamna ca ABSOLUT TOT ce au facut medicii au dat gres. De ce nu vreti sa deschideti ochii si sa relaizati acest lucru ? Aveti o problema minora a care-i cauze lea-ti spus clar mai sus dar pe care doctorii nu le vor lua in considerare nicodata ! Aceasta problema este usor de rezolvat cand realizezi cum !

Atata timp cat medicii ignora sufletul ei vor incerca in zadar sa vindece trupul cu otrava chimica si bisturiul,
lucru dovedit de fiecare pacient care isi spune oful aici !

Uitati gandul ca "nu va voti reveni niciodata", aveti de fapt probleme minore dar care s-au transformat in depresie doar datorita esecului medicinii si fiindca nimeni nu v-a aratat pana acum unde-i "buba" !

Vreau ca in dupa saptamani sa ne scrieti cat de bine va merge !!! ok ?

Succes !
0
20-07-2009, ora 17:57
dan grig
Nu este medic/terapeut
dan grig
Acum citiva ani am incercat niste sedinte de acupunctura la care mi s-a administrat si calciu intravenos dar fara rezultat(la cabinetul doctorului OVIDIU CHIRIAC). Cit priveste latura homeopata a problemei, daca imi puteti recomanda pe cineva cu traditie in acest domeniu v-as fii recunoscator. Este o varianta de tratament pe care sincer nu am incercat-o. Cu cit am avansat in timp, in ceea ce priveste aceasta boala, cu atit mai mult imi dau seama ca are loc pe un fond psihic. Doar imi doresc sa reusesc sa depasesc acest moment, mai ales ca sint atitea lucruri de facut si am nevoie de liniste si sanatate. Mentionez ca am lucrat in domeniul vanzarilor de 7 ani, am fost director de vanzari la o firma multinationala, am avut oameni in subordine. Stiti ca asta inseamna implicit stres foarte mare, responsabilitati mari. V-am spus aceste lucruri pentru ca, in final, am renuntat la acest serviciu, desi imi oferea satisfactii materiale destul de bune.
Momentan nu lucrez, sint in cautarea unui job mai linistit, daca se mai poate gasi asa ceva in vremurile astea.
0
29-07-2009, ora 17:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu va pot recomanda pe nimeni caci nu stiu pe nimeni in tara personal si nici nu stiu in ce oras locuiti.
Insa orice medic homeopat care a studiat homeopatia clasica va poate ajuta. Daca gasiti unul cu experienta cu atat mai bine. Incercati caci homeopatia este din toate care le aplic si eu cea mai eficienta si mai rapida in efecte ! Dar aveti si rabdare cu tratamentul ca minuni nu exista.
Succes !
0
02-11-2013, ora 13:26
nemrac73
Nu este medic/terapeut
nemrac73
Acest 'nod in gat' il puteti face de la atacurile de panica. Problemele de servici, boala cu care v-ati luptat atatia ani, teama etc. Eu am patit si dupa controale la inima, glanda etc am ajuns la un medic psihiatru, care mi-a prescris un tratament, care a avut efect din primele 2 sapt. Mentionez ca nu am umblat sedata, sau ca mi s-au perturbat activitatile de zi cu zi. Tratamentul l-am facut 6 luni. Psihiatrul nu este egal cu nebunia. Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •