senzatie de nod in gat

02-11-2005
MONIK
Nu este medic/terapeut
MONIK
de cateva saptamani am senzatia de nod in gat sau de o depunere in gat pe care nu reusesc sa o inghit;am fost diagn cu reflux gastroesofagian (desi nu se intoarce mancarea din stomac, poate de 2-3 ori pe an am patit asa ceva; am avut e adevarat cazuri de crize dureroase la stomac sau arsuri in gat dar pe durata de cateva zile intr-un an ) si tratam Lasoprol+Zanocin; dupa 2 sapt de lasoprol (fara zanocin) senzatia nu s-a atenuat; de maine incep si zanocin-ul dar nu cred ca este factor determinant in disparitia nodului din gat; de expl acum simt nodul in gat de ieri seara, alteori apare doar seara sau dimineata apoi trece; multumesc
25 comentarii
0
18-11-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Pt. esofagita de reflux lansoprazolul (Lasoprol) se administreaza timp de 8sapt. S-ar putea insa ca senzatia de "nod in gat" sa vina de la altceva - de ex. o distiroidie. Consultati un endocrinolog.
0
09-06-2007, ora 00:00
siendo
Nu este medic/terapeut
siendo
buna!aceeasi problema o am si eu de vreo 2 luni.am mai trecut pri asa ceva acum vreo trei an.m s-a sus ca e pe fond nervos, am fost la ORL si totul e OK.dar pt mine e un factor de stres aceastasenzatie.o am in timpul zilei si am impresia ca daca fac gargara sau mananc ceva se mai atenueaza, dar de fapt nu-i asa.si eu am senzatia de strangulare, de sufocare.sincr m-am saturat sa merg dn cabinet in cabinet si sa mi se spuna ca nu e nici de la tiroida, ci doar pe fomd nervos.
1
13-06-2007, ora 00:00
litera
Nu este medic/terapeut
litera
Va rog sa-mi raspundeti la acest mesaj. de patru ile am senzatie de nod in gat si e destul de puternica simt ca ma sufoc si trebuie sa inghit mereu.e ca o constrictie laringiana.e pt prima data cand am acest simptom.am fost la endocrinolog am facut un ecograf de tiroida si am facut si calciu gluconic intravenos dar senzatia e aceeasi.AM PROBLEME MARI SI CU ARTICULATIA TEMPORO MANDIBULARA DURERI MARI DE DNTI SI AM AVUT NUMEROASE EXTRACTII DAR DEGEABA DURERILE SUNT ACELEASI.ACUM DOCTORII SPUN CA E SI O NEVRALGIE DE TRIGEMEN BILATERALA DAR NU STIU CU CE SA O MAI TRATEZ SAU CUM DEOARECE AM LUAT MULTE ANTIINFLAMATOARE SI ANTIBIOTICE DEGEABA.MULTUMESC
0
23-01-2008, ora 00:00
mihai65
Nu este medic/terapeut
mihai65
buna, si eu am un nod in gat, si am fost la medic si mia dat trimitre sa fac radiologie cu bariu, acolo mia gasit un diverticol in esofag, un fel de punga de 2 cm, , , ma diagnosticat cu, , diverticol esofagian, , a spus ca nu e cazul de opertaie, mi-a dat sa fac un tratament cu, OMEZ, o luna dupa care sa merg la control, , dar nodul tot nu a disparut, , pana la urma cred ca tot chirurgical o sa dispara
1
24-07-2008, ora 00:00
paunescu
Nu este medic/terapeut
paunescu
senzatia de nod in gat vine 99 % de la stres(depresii)si trece numai cand este indepartata cauza(depresia)
0
28-05-2009, ora 15:57
Alex18
Nu este medic/terapeut
Alex18
Buna ziua!As vrea sa va spun si eu cazul meu...Acum 10 luni cand am baut apa am simtit o durere in gat si dupa aceea inghiteam f greu, park aveam senzatie de un nod in gat.Am fost la medicul de familie si mi-a dat trimitere la bucuresti la Coltea la ORL si la Parhon pt endocrinologie in cazul in kr nu as avea nimic la orl.M-am dus la Coltea si mi-au facut toate analizele inclusiv tranzitul si nu mi-au gasit nimik.orl-istul de la coltea mi-a dat trimitere la un psihiatru, dar acesta a spus k nu am probleme si mi-a dat calciu si sedative.Dupa aceea am inceput sa inghit mai bine, sa mananc, dar totusi si acum mai am unele probleme in sensul k mi se pune nodul acela in gat, nu pot sa inghit nici vreun fel de pastile, am dureri in gat.Ingrijorata de acestea m-am dus din nou la un alt medic orl-ist la bucuresti ; mi-a bagat camera pe nas si mi-a spus k am deviatie de sept si de aceea inghit mai greu si ma doare gatul si sa vin sa ma operez cand am timp.Desi nu am auzit la mai nimeni cu deviatie de sept sa aiba aceleasi simtome ca mine.Acum mi se face din nou frik deoarece am10 luni de cand sunt asa si ink nu mi-a trecut acea senzatie, simt park am un blocaj si nu mai pot sa inghit...Credeti k este de la deviatie de sept sau poate fi altceva?
0
28-05-2009, ora 15:59
Alex18
Nu este medic/terapeut
Alex18
Desi acum sunt cls a XII-A si sunt si foarte stresata...poate o fi doar de la stres sau nu stiu...ma poate ajuta cineva cu vreun sfat?
0
31-05-2009, ora 20:40
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
Stai linistita, si eu tot a XII-a sunt...si cu tot stresul de care se vorbeste tot fac fatza. Nu e nici pe departe atat de puternic stresul, inca sa dea stari atat de persistente, dar deh...asa scapa medicul mai usor. Nu stiu daca te pot ajuta cu mare lucru, si eu tot senzatie de nod in gat am de vreo 10 luni si n-am rezolvat nimic. Astept sa merg acum la endo sa-mi fac toate analizele pt tiroida, calciu, etc.
0
23-10-2009, ora 13:54
IANCUV23
Nu este medic/terapeut
IANCUV23
senzatia de nod in gat este de la glanda tiroida.consulta un medic endocrinolog.asa am avut si eu si acum sunt ok.bafta
0
02-03-2010, ora 02:33
arlezyyana
Nu este medic/terapeut
arlezyyana
Buna seara! Am si eu aceeasi problema, simt un nod in gat, parca a ramas mancare neinghitita. nu ma doare cand inghit, doar simt k am tot timpul ceva in gat. Poate fi cancer esofagian? Sunt tare speriata, mi-e teama sa merg si la control. Ce credeti k as putea avea? Multumesc anticipat pentru raspuns !
0
01-08-2010, ora 17:28
bogdan_89
Nu este medic/terapeut
bogdan_89
Am hotarat sa scriu si eu aicea deoarece am vazut ca sunt foarte multi care au aceasta senzatie de nod in gat si m-am gandit ca o sa va bucurati cand o sa cititi ca mai sunt si care au scapat de acesta senzatie.
Sie eu am avut aceeasi senzatie de nod in gat timp de vreo doua saptamani timp in care am facut tot felul de analize inclusiv pentru tiroida dar nu a iesit nici o neregula iar toti medicii la care am fost au zis ca este pe baza de stres. Asa ca am luat hotararea sa ma dul la acopunctura si dupa doua zile deja ma simteam mult mai bine iar dupa o saptamana senzatia a disparut aproape total. Eu va recomand sa va faceti analize pentru tot ce poate sa dea acesta senzatie iar daca nu iese nimic acopunctura din punctul meu de vedere este cea mai bun solutie. Sper ca a fost de ajutor comentariul meu. Multa bafta si multa sanatate tuturor
0
12-11-2010, ora 20:29
Dumitru Valentin
Nu este medic/terapeut
Dumitru Valentin
Am 42 de ani, si de aproape un an de zile nu mai am serviciu. Am o stare de ametelala, un tremur in tot corpul, mi se pune un nod in gat si mi-se infunda urechile. Mi am facut toate analizele care au iesit destul de bine, dar eu tot rau ma simt. Am incercat si am si consultat un bioenergetician la care tot la fel rezultatele au fost bune. As dori sa stiu care ar putea fi problemele mele si starea de rau. Aceste sunt rezultatele de la ultimele analize HDL este de 32 si LDL colesterol 63, trigluceridele 172, colesterol 129, posibil sa fie din cauza lor? Ce ar mai trebui facut sa ies din starea asta de rau?
Va multumesc si astept un raspuns!!
0
14-11-2010, ora 10:37
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
lucruri care ar putea sa va ajute:

1.discutati problemele si ingrijorarile dvs cu cat mai multi prieteni de incredere, cautati solutii la probleme, chiar daca faceti doar pasi mici, treceti la actiune si incercati sa finalizati problemele mici, rezolvabile; satisfactia obtinuta va va da forta sa va apucati si de cele mari si cu adevarat importante, inconjurati-va de oameni optimisti, cu un bun simt al umorului, evitati televizorul si stirile catastrofice din presa scrisa, mergeti la biserica, rugati-va daca simtiti ca asta va ajuta
2. luati produse naturiste: calmogen, sedatif pc, etc
3.consult la medicul psihiatru
4.reflexoterapie
5.acupunctura
6.sedinte de psihoterapie cu un psihoterapeut cu experienta

vi le-am scris in ordinea crescatoare a efortului financiar, insa ca si eficienta - cele mai utile sunt sedintele de psihoterapie, din pacate sunt f scumpe si dureaza destul de mult

mult succes!
0
15-02-2011, ora 17:05
tudori
Nu este medic/terapeut
tudori
am 41 de ani si am probleme cu tiroida, fac tratament de aproape 10 ani cu eutyrox si de multe ori am niste crize de tiroida.De fiecare data nici-o criza nu este la fel:palpitati, durere in piept, senzatie de sufocare, oboseala, nod in gat.Zilele trecute am avut din nou o criza care m-a speriat cel mai mult: am simtit nod in gat, nu am putut sa inghit, si ptr cateva secunde, nu am respirat.A fost groaznic si de atunci nu pot sa imi revin, Am impresia ca nu pot sa inghit si imi este frica sa nu se intample din nou, De fiecare data, am fost la medic si mi s-a spus, ca este de la tiroida, ca nu am nimic la inima, si totusi, daca este de la inima?Am citit comentarile si putin m-am linistit: se poate sa fie si de la stres, ptr. ca, daca am activitate si uit, dispare nodul in gat.Acum, nu am timp sa merg la doctor, lucrez toata ziua, ce imi recomandati?
0
09-04-2011, ora 00:00
iosifgeorgiana
Nu este medic/terapeut
iosifgeorgiana
da, si eu am acelasi simptom.senzatia de nod in gat..doar ca la mine se intensifica cand mananc si dupa.foarte ciudat si incomod, uneori chiar ma sperii...nu am fost pana acum la un control, pentru ca nu stiam cum sa-i spun doctorului de familie simptomul:), sau imi era rusine, ma gandeam ca nu's eu cu toate tiglele la casa.dar se pare ca nu-i asa.
ce sa zic, multa sanatate va doresc...si numai de bine sa auzim
0
16-10-2011, ora 16:30
Sergiu Radu
Nu este medic/terapeut
Sergiu Radu
va trecut la careva aceasta senzatie?si eu am aceasta senzatie de 5 luni a venit odata cu o raceala, iar de atunci tot asa sunt
0
26-11-2011, ora 04:30
Clonaa
Nu este medic/terapeut
Clonaa
salut
am aceiasi problema ca si voi.. nu are rost sa mai zic ce ma doare ca ne confruntam cu aceiasi probleme...
in timp ce citeam comentariile voastre pur si simplu mia trecut.. aveti perfecta dreptate... totul este in capul nostru...
:)))) imi dau lacrimile de bucurie ca nu am nimic... la fel ca si voi credeam ca o sa fac infart dar pwla sunt sanatos tun...
va multumesc
0
09-12-2011, ora 22:21
gaby_109
Nu este medic/terapeut
gaby_109
Buna seara, as dorii de la domnul doctor un raspuns.Tata a fost internat pe data de 30 noiembrie la Spitalul Coltea cu urmatorul diagnostic.
Pacient in varsta de 74 de ani cunoscut cu formatiune tumorala amigdala dreapta si sant amigdaloglos drept biopsiat, carcinomscuamos mediu diferentiat, cheratozic, infiltrant se prezinta pentru disfagie, odinofagie si scadere in greutate 15 kg in ultima luna.
In data de 30 11.2011 sub AG+IOT se practica traheotomie, bucofaringestomie transjugala dreapta, ablatie formatiune tumorala amigdala palatina dreapta, val palatin si baza de limba, evidare ganglionara jugulo-carotidiana functionala dreapta si ligatura de artera caorotida externa dreapta.
Astazi 9.12.s-a externat urmand sa mergem la control.Intrebarea este ce sanse de supravietuire credeti ca are, daca trebuie facuta radioterapie.Acum inca are sonda nazala si acel buton in gat ramanand sa venim la control pana de sarbatori.va intreb ca domnul profesor care l-a operat Cristian Popescu nu e f comunicativ, mi-a spus doar ca e f bine si ca este viu.Va multumesc mult.
0
20-12-2015, ora 22:47
claudiumichael
Nu este medic/terapeut
claudiumichael
Si eu am fost diagnosticat cu boala de reflux gastroesofagian dupa care am luat tratament cu antibiotice clarind si 500 mg si amox 1000mg plus omeprazol. Am facut tratamentul cu antibiotice 1 sapt dupa care am continuat cu omeprazol.am facut endoscopie si ce.a cu bariu si doctorul mi.a zis ca e bine iar eu dupa tot tratamentul ce l.am facut acum am un nod nenorocit ce nu se duce nicicum si nu stiu ce sa mai fac I.au vitamine b12 calciu omega 3 dar tot degeaba.stomacul nu ma doare ni.ci gitul duar ca am ceva in mijlocul gitului si ma deranjeaza enorm de mult si nu.mi permite sa am o viata normala.Nu am fost niciodata prin spitale duar acum de vre.o 5 luni.De la aceasta boala am facut si 5, 6 atacuri de panica care ma.u speriat enorm acum am tot ginduri gen.se opreste inima.fac infart etc. Daca maninc ceva si ma intind in pat simt cîrîituri in git ca si cind sar desfunda gitul de la ceva.La munca ameteam si ma durea capul tare si simteam un fel de presiune ca sa zic asa Am virsta de 39 de ani si inplor un doctor cunoscator de aceste simtome sa.mi zica ce trebuie facut ca nu stiu cit mai rezist.Locuiesc in germania intr.un sat si decind problema mea merg des la doctor pt controale iar ei mi.au zis ca poate sa fie de la stres dar eu nu inteleg un lucru eu fiind acasa cu familia mea si copii mei ma simt la fel deci sa fie stres sau ce.Am o viata normala in sensul material si fiind si in concediu tot asa ma simt.Deci despre ce stres vb.nu ma enervez acasa sint ok dar nodul nu se duce.Va rog frumos ajutima semnez Claudiu Michael
0
14-02-2016, ora 23:09
Alina1996
Nu este medic/terapeut
Alina1996
Buna, de ceva timp simt un nod in gît, nu ma doare si nu simt disconfort la inghitirea alimentelor doar cind inghit saliva simt ceva uscat si o senzatie neplacuta, la baza limbii am si niste bubite(nedureroase), mi-au aparut exact dupa o tura de antibiotice si limba e putin incarcata cu o substanta alba-galbuie, am luat si un tratament indicat de farmacista pentru reactiile adverse ale antibioticilor, limba mi-a trecut putin dar bubitele au ramas...am inceput sa beau mai mult ceai din buruiene(fara zahar) ca sa-mi detoxifiez organismul, dar bubitele ramin si pe zi ce trece simt tot mai mult disconfortul in gît, la medic nu m-am adresat din lipsa de timp...ce masuri sa intreprind? Ce am?
0
15-02-2016, ora 21:34
ion28
Nu este medic/terapeut
ion28
Buna, poate bubitele de care zici tu sunt papilele gustative...si la mine in lateralul limbi sunt mai mari...am trecut si trec printr-o perioada foarye stresanta cu gatul dar sper sa nu fie nimik maine am iar consult cu medicul sa vad ce mi va zice..multa sanatate!!
0
27-10-2016, ora 22:04
Frisca144
Nu este medic/terapeut
Frisca144
Buna ziua, Aceias problema am si eu, Simt un nod in gat. Dar la mine sa intamplat altfel, Eu intro seara era sa ma inec cu o bucatica de carne ca nu o inghitisem total si mam speriat tare atunci, si mam dus la spital la Coltea si sa uitat pe caile respiratori si nu aveam nimic, si mi-a spus sa ma duc la alt Spital sa fac Endoscopie, si am fost si am facut si nu aveam nimic pe esofac si a fost ok. Am plecat cam 2 3 saptamani am mai simtit nodul, dupa care am inceput sa nu mai bag asa de seama.. am fost plecat si vro 2 luni si nu am mai simtit nimic. Dar acum mai recent de 5 zile, am avut niste arsuri mai puternice si durere in capul pieptului si mam speriat iar destul de tare, si chiar mananc mai putin sa nu mai fac arsuri si sa nu mai pacesc ceva si iar simt un nod in gat, dar nodul in gat il simt de multe ori dupa ce mananc, si pe urma persista cateva ore bune sau cand adorm si ma trezesc dimineata nu il mai simt, doar dupa ce mananc. Probabil sa fie ceva acolo? sau ca ma gandesc mereu la treaba asta si sa fie AuTo Sugestia, Ce parere aveti poate fi ceva grav? Sa ma sufoc din cauza la nodul acesta? Sa imi spuneti si mie ceva, macar sa ma linistesc sau sa ma duc la spital daca este nevoie mai mare.
0
12-11-2018, ora 15:40
Mateflo
Nu este medic/terapeut
Mateflo
Alina1996 eu as zice sa mergi la medic.. e posibil că în urma tratamentului cu antibiotic sa te fi ales cu vreo ciupercă"candida"... Cel mai ok ar fi sa mergi la un consult.
0
12-11-2018, ora 19:28
Mateflo
Nu este medic/terapeut
Mateflo
Frisca144 în aceași situație sunt și eu...mai grav este că am zile in care mi-e teamă să mănânc de frică să nu mă înec din cauza nodului pe care îl simt in gât. Mi-am făcut analizele și au ieșit bune doar calciu și magneziu după o lună de tratament mi au ieșit la limita inferioară... recunosc că nu am luat zilnic...mi am făcut inclusiv tsh și ecografie de glandă dar nu mi-a ieșit nimic. Dr de familie mi-a dat tratament pentru un posibil reflux gastro esofagian dar după 20 de zile de tratament ar fi trebuit să se remedieze dar nimic... La mine problema e că mă sperie rău "nodul" din gât...repet am zile in care de frică ce îmi e că mor înecată nici nu mănânc. Chiar nu știu ce să mai fac...acum merg și la psiholog de ceva timp pentru că psihiatrul mi-a zis că totul e pe fond nervos. Recunosc că m am simțit mult mai bine după câteva ședințe dar prostia mea a fost că de vreo 2 săptămâni nu am mai mers...azi a fost una dintre acele zile horror
0
21-01-2022, ora 16:01
Ali221
Nu este medic/terapeut
Ali221
Ati rezolvat cumva intre timp? Asa ma simt si eu la o luna dupa ce mi a ramas un os pe gat, negasit la endoscopie, se vedea si o candidoza am tratament dar tot nu mi a trecut disconfortul din gat care in unele zile ma dispera cu cat inghit mai mult cu atat ma deranjeaza mai tare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •