senzatie de mentolat-arsura in partea stabga a gatului

08-05-2009
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
Buna ziua. De aprox oluna si jumatate, doua, in unele momente resimt in partea stanga a faringelui o senzatie de arsuramentolat. Mai ales dupa ce beau o cafea sau, ca sa descriu si mai bine, dupa ce mestec o bomboana mentolata si dupa ce senzatie de mentolat trece din toata gura in zona rfespectiva mai ramane cam 20-25 de minute. Nu e obligatoriu sa consum neaparat ceva ca sa si mt acea senzatie. Am fost la policlinica cu plata nr 2 din Bucuresti, unde m-a consultat un venerabil domn medic de 88 de ani (varsta la care te mai lasa si ochii, si interesul pentru profesia ta) si a spus ca nu vede nimic, doar o usoara inflamatie. A mai spus ca eposibil ca aceatsa senzatie sa se datoreze arsurilor alimentare. Drept tratament gargara cu ceai de salvie si picaturi in nas de pinosol. Sunt 4 zile de cand fac acest lucru dar nicio ameliorare. Ma rog, senzatie este foarte usoara, nu ma incomodeaza, afara de starea de neliniste. Uitandu-ma si eu in gat, am observat vreo 3 apilare in zona respectiva, dar uitandu-ma pe forum am vazut ca sunt normale. Alte simptome nu am, nu tu febra, tuse, sange, etc. Me ntionez ca m-am lasat de fumat de vreo 2 luni. Am fumat aproape 2 ani cam 8 tigari in medie pe zi. Cu riscul de a parea ipohondru va cer o opinie. Cu stima, claudiu
2 comentarii
0
08-05-2009, ora 16:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e posibil sa fie o problema gastrica. cu reflux gastroesofagian.. care provoaca acele arsuri.
Tine un regim fara.. acru, rece si acidulat! 10 ziel.. si dac nu trece.. sa mergi la gastrologie!
0
08-05-2009, ora 18:48
rusuclaudiu1988
Nu este medic/terapeut
rusuclaudiu1988
va multumesc frumos...am sa respect indicatiile dvs...sanatate multa si fericire
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.