senzatie de mancarime si iritatie in zona genitala

12-01-2009
camy88
Nu este medic/terapeut
camy88
Ce ar putea insemna din punct de vedere medical senzatia de mancarime si iritatie in zona vaginului si pe partea interioara a labiilor? De cateva saptamani am aceste simptome, am crezut ca este probabil o iritatie din cauza sapunului sau a produselor de igiena, am asteptat o perioada sa vad daca exista o ameliorare dar trecuse o saptamana si nu s-a schimbat nimic, abia dupa 2 sapt nu prea am mai simtit acea senzatie de disconfort. Insa in timpul contactului sexual simteam o senzatie ciudata si intensa de usturime si intepaturi in interiorul vaginului, senzatie pe care nu am mai simtit-o niciodata, am partener stabil si niciodata nu am avut vreo BTS, doar la examenul de secretie vaginala de acum 1-2 luni mi-au aparut niste bacili doderlein pt care am primit si urmat tratamentul cu ovule. Momentan nu am timp sa merg la ginecolog si as avea rugamintea sa-mi spuneti ce tratament as putea urma pana la momentul cand voi merge la doctor, in sensul sa nu se agraveze. Ce as putea avea? BTS sunt excluse pt ca in acea perioada nu am avut niciun contact, am avut sapt asta, prima data dupa 5 luni. Exista ovule sau unguenti care sunt indicate pt acest gen de probleme?
39 comentarii 12 Înainte ›
0
08-02-2009, ora 17:08
canarinca
Nu este medic/terapeut
canarinca
Draga camy88
Scriu aceste randuri nu pentru ca as avea un raspuns pentru tine, ci mai degraba sa-ti spun ca si eu ma confrunt cu cava aproape identic.De 3 luni am niste mancarimi in zona vaginala care se intind si spre anus.Daca ma scarpin incep niste usturimi cumplite care se accentueaza cand ma spal (mai ales cand dau cu dusul), apoi ma si doare.Ciudat este ca nu am nici un fel de scurgere, iar pielea in acaeasta zona este perfect curata si arata normal.BIneinteles ca am fost la doctor-intai la ginecolog, dar analizele de secretie au iesit bune, medicul a spus ca nu vede ce ar putea fi, nu se vede nimic anormal.Apoi am crezut ca am hemoroizi-mi-am facut un control si acolo-tot nimic.Am ajuns sa nu fiu crezuta de cei din jur, ca si cum m-as preface.Doctorita mea de familie se uita la mine ca la un zombi si nu stie ca sa-mi faca-mi-a dat ovule, creme, pastile de durere si nimic nu are efect.La contactele sexuale, simt exact ce simti si tu.Sunt disperata.Unde sa gasim niste raspunsuri?
0
10-02-2009, ora 13:13
camy88
Nu este medic/terapeut
camy88
Eu sincer te inteleg pentru ca stiu cum e, mie mi s-a intamplat asta pentru prima data, pana acum nu am avut nimic si mi-am inceput viata sexuala de 2 ani jumate, dar am avut si am in continuare acelasi partener, deci nu are legatura cu asa ceva pentru ca el e perfect sanatos. In perioada cand am postat mesajul nu puteam sa ma duc la ginecolog pt ca eram ocupata cu facultatea ( paradoxal sau nu, sunt studenta la medicina si in mare parte stiu ce se petrece cu corpul unui om dar la problema cu care m-am confruntat nu stiam ce sa fac) de aceea am apelat la acest forum, dar nu mi-a raspuns nimeni. Asa ca acum 2-3 saptamani am fost la ginecolog si mi-a facut un papanicolau si un examen bacterian pentru ca am fost si racita mult timp, am avut sistemul imunitar slabit si am luat multe antibiotice, iar in astfel de imprejurari era foarte posibil sa fi facut o candidoza. M-am interesat sa vad cam care sunt simptomele acestei boli si erau exact ca cele pe care le aveam eu, cu usturimi si toate cele.Exact ca in cazul tau, nu mi-a aparut nimic, decat o inflamatie nespecifica ASC-US la Papanicolau, mi-a dat niste ovule Poligynax (6 zile, unul pe zi), si ungunet Nidoflor, si mi-au trecut toate simptomele, desi senazatia de manacarime trecuse cu putin timp inainte sa merg la ginecolog dar tot am folosit Nidoflor timp de 10 zile(de 2 ori pe zi, dimineata si seara, numai in zona aceea si la exterior). In timpul contactului sexual nu mai simt niciun discomfort, decat foarte rar si foarte putin in anumite momente dar nu ma incomodeaza, intr-un fel e si normal, depinde si de lubrifiere, etc. Incearca si tu asta, macar ungunetul, poate iti va face si tie bine. Mi-a recomandat sa folosesc si Lactacyd femina, este o emulsie ca un gel intim, gasesti la orice super-market, pt igiena intima, se foloseste numai la exterior, dar nu in fiecare zi, cam de 2-3 ori pe sapt ca sa nu dezechilibreze flora vaginala. Sa nu folosesti alte prostii de igiena intima, geluri, servetele, de la alte firme, etc pt ca exact ele iti fac rau, cand nu ar trebui sa fie asa, multa lume spune asta. Si poti sa te speli si cu bicarbonat de sodiu luat de la farmacie.Incearca asta si sper sa aud numai de bine...
0
10-02-2009, ora 13:20
camy88
Nu este medic/terapeut
camy88
Si nu te mai scarpina pt ca faci mai rau, incearca sa induri si sa nu mai bagi in seama senzatia aia de mancarime, desi nu intotdeauna se poate pt ca e foarte chinuitoare, dar straduieste-te. Si in timpul tratamentului cu ovule sa nu ai contact sexual, ca sa-si faca efectul bine...
0
11-02-2009, ora 16:22
canarinca
Nu este medic/terapeut
canarinca
Camy, multumesc de raspuns,
din pacate la mine nu a iesit nimic la analize.Creme si tot felul de ovule am folosit si eu dar degeaba, ma mananca cumplit, parca as avea raie si nu se vede nimic, totol e cura tsi in regula.Nu stiu ce sa fac.
0
25-05-2010, ora 19:04
corinacory
Nu este medic/terapeut
corinacory
buna, cu aceeasi problema ma confrunt si eu de ceva timp, adica am mai avut o data aceeasi satre de mancarimi, usturimi si o secretie abundenta albicioasa, si disconfort in timpul actului sexual, dupa o perioada a disparut aceasta problema insa a reaparut si nu inteleg de ce, c cauzeaza asta, din pacate nu am timp sa merg la un dr ginecolog.va rog sa im dati voi un sfat.ca eu nu mai suport starea asta!astept raspunsul vostru.multumesc anticipat!
0
24-06-2010, ora 11:42
your_little_kitthy
Nu este medic/terapeut
your_little_kitthy
Buna! Si eu am in mare parte aceleasi probleme. Diferenta este de varsta si faptul ca eu nu mi-am inceput viata sexuala. In schimb, in zona vaginului am o zona rosie, mancarime si o secretie albicioasa groasa. Am citit si m-am informat pe mai multe forumuri. Pentru problema ta te sfatuiesc sa te dai cu crema de galbenele in zona vaginului, pe toata portiunea pe care ai mancarimi. Crema va hidrata zona si mancarimea iti va disparea. Daca nu incearca sa iti schimbi medicul, probabil daca iti refaci analizele la alt medic o sa iasa diferit. Sper sa aud numai de bine!
0
29-06-2010, ora 17:40
rayscody
Nu este medic/terapeut
rayscody
am o problema de o zi am inceput sa am mancarimi in zona vaginului din ce cauza ????
0
13-08-2010, ora 11:37
suzysuzy20
Nu este medic/terapeut
suzysuzy20
de ieri seara ma confrunt si eu cu aceeasi problema.nu mai pot...mancarimile ssunt groaznice si deja sunt disperata.mi-am inceput viata sexuala de un an si am partener stabil; ultimul contact sexual l-am avut acum 4 zile. am exact aceleasi simptome pe care camy88 le-a descris. Adevarul e ca ma cam ingrozeste gandul sa merg la ginecolog din simplul fapt ca nu am mai fost la nici-un control pana acum. Credeti ca e vb de candidoza? si camy88 imi recomanzi sa iau acelasi tratament ca si tine?...adica nu e pe reteta, nu?...chiar nu stiu ce sa fac...gandul ca as putea avea ceva grav ma ingrozeste...am vazut la tv reclama aia pt candidoza si cica chiar si unii detergentii sau anumite tipuri de lenjerie intima pot favoriza aparitia acesteia...nu stiu ce sa fac...astept niste sfaturi de la voi.
0
10-09-2010, ora 13:20
LaviniaB
Nu este medic/terapeut
LaviniaB
Buna ziua! O problema similara am avut si eu, insa am descoperit ca fac alergie la sapunul din gelurile intime, cu cat ma spalam mai des cu atat era mai rau... am fost la ginecolog si mi-a recomandat gelul intim LACTACID... nu contine sapun, nu mai am nici o problema de cand il folosesc! Poate va ajuta cu ceva si experienta prin care am trecut eu! Bafta!
0
18-10-2010, ora 09:26
intis
Nu este medic/terapeut
intis
Buna fetelor. Am avut si eu problema pe care ati abordat-o mai sus. M-am dus la doctorul ginecolog destul de repede dupa ce mi-au aparut simptomele demoralizata fiind ca s-ar putea sa am o infectie cu Candida albicans sau Trichomonas vaginalis. Din fericire a fost vorba doar despre o Dermatita alergica vulvara pentru care mi s-a prescris pentru 5 zile (cu aplicare dimineata si seara) Fluocinolon (costa 7 lei la farmacie). Ideea este urmatoarea - duceti-va la doctor, nu incercati sa va tratati singure pentru ca puteti sa va aplicati o medicatie gresita; nu incercati sa va puneti diagnosticul singure... Uitati un pasaj dintr-un articol de specialitate : "Iritatia alergica feminina nu este o boala cu transmitere sexuala, insa simptomele sunt asemanatoare cu cele provocate de Candida albicans sau Trichomonas vaginalis. Pentru a diferentia cele trei afectiuni, este bine de stiut ca dermatita alergica nu este insotita de o secretie urat mirositoare asa cum se intampla in cazul afectiunilor micotice." Va pup si sanatate.
0
23-11-2010, ora 20:00
Candelaria
Nu este medic/terapeut
Candelaria
Fetelor, eu dupa lungi investigatii, am descoperit care este problema. Si eu ma confrunt cu aceeasi senzatie periodic. Mi-am dat seama ca mancarimea si usturimea apare intotdeauna cu un disconfort la vezica. Este posibil sa aveti nisip la rinichi care se elimina, iar urina devine mai tare, astfel incat creeaza iritatii si mancarimi. Folositi multa crema, si aveti rabdare.
1
13-03-2011, ora 12:26
Laura210
Nu este medic/terapeut
Laura210
Buna fetelor, m-am confruntat si eu cu problema mankrimilor vaginale si disconfortat...cum a-ti mai mentionat in momentul knd vrei sa te scarpini este groaznik...am avut acum 2 ani in urma...nu era de vb de nici o infectie sau BTS am avut un singur partener toata viata cu care m-am si casatorit, totul era de la tampoane, niciodata nu am folosit Ob-uri, dar pana si cele normale k always sau altele m iritau fara sa stiu, ginecologul mi-a recomandat doar unguentul LOMEXIN, il gasiti la orice farmacie este ff bun si pu=i putin si inauntru, scapi in cateva ore, mai tarziu mi s-a confirmat faptul cu tampoanele de kte o prietena ff buna casatorita de ani de zile 35 de ani, si de verisoara mea 15 ani. Crema aceasta nu are cu ce sa va dauneze chiar dak aveti infectie sau altceva doar va calmeaza starea de mancarime si disconfort asta pana va contactati ginecologul:) sper sa va fie de folos
0
28-04-2011, ora 08:21
alesica
Nu este medic/terapeut
alesica
buna...eun am aceeiasi problema si ma confrunt cu ea de vreo 3 luni...timp in care am fost la 2 medici ginecologi diferiti si am facut 2 tratamente dar fara nici un rezultatat...din punct d vedere sexual disconfortul a ajuns deja durere insuportabila...are cineva vreun sfat...?pt ca deja nu mai stiu ce sa fac
0
30-04-2011, ora 23:06
aliii
Nu este medic/terapeut
aliii
@Candelaria am aceeaşi problemă, tot periodic. am crezut că e alergie la absorbante, le-am încercat pe toate de pe piaţă, niciun rezultat. am schimbat săpunul, gelul de duş, lenjeria intimă. mi se întâmplă destul de des şi la fel ca marea majoritate de aici, rezultatele testelor au fost bune. în ceea ce priveşte rinichii, ştiu că am nisip la rinichi de câţiva ani, cred chiar că a evoluat şi mi-e teamă că s-ar putea să am pietre, din cauza unor crize recente. simptomele tale apăreau doar când urinai, sau şi în rest?
0
10-05-2011, ora 21:44
adriana19
Nu este medic/terapeut
adriana19
buna!am si eu o problema in zona intima...de ceva timp aproape in fiecare luna am mancarimi ingrozitoare iar cand urinez ma ustura pe langa, iar in timpul actului sexual ma ustura in interior.ce as putea avea?ce as putea face?astept raspuns cat de repede se poate.
0
10-05-2011, ora 21:50
adriana19
Nu este medic/terapeut
adriana19
am uitat sa precizez ca am niste scurgeri..un lichid alb care se branzeste..
1
16-05-2011, ora 18:45
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
daca secretia se branzeste inseamna ca este candida, care da toate manifestarile descrise.in primul rand ti-as spune sa mergi la medic, dar pana una alta fa spalaturi ale organelor genitale cu bicarbonat de sodiu (o lingurita la 1 l de apa fiarta si racita, dar eu sa iti spun drept am pus o lingurita la 1/2 l de apa) si atentie nu folositi sapunuri, geluri etc pentru igiena intima in exces si nici apa foarte calda pentru ca aceasta candida se dezvolta la caldura excesiva.cand eram adolescenta o moasa din sat mi-a spus sa ma spal doar cu sapun facut in casa, natural fara adaosuri de coloranti sau alte chimicale, dar din pacate astazi nu se mai gaseste lumea mai pune ba un detergent frumos mirositor ba un pic de clor... oricum asta este pentru o prima faza pentru ca numai medicul poate sa stabileasca un tratament corect si eficient care de obicei este de lunga durata.succes!
0
26-06-2011, ora 10:39
cristina cismaru
Nu este medic/terapeut
cristina cismaru
buna fetelor, am si eu aceeasi problema de cateva zile, adica mancarimi in zova genitala si putin iritata, spuneti-mi ce sa fac ca ma mananca ingrozitor.va multumesc din suflet
0
06-11-2011, ora 20:49
mihateodora
Nu este medic/terapeut
mihateodora
buna, am am si yo mancarimi, iritatii si este rosie zona inginal am folosit calesten crema dar pana acuma nu a dat rezultate, nu stiu ce sa fac astept un sfat, pt ca la ginecolog nu am fost.
0
08-02-2012, ora 16:28
capsunika
Nu este medic/terapeut
capsunika
Buna de cateva zile miau aparu si mie mancarimi si chiar usturimi in zona vaginului...nustiu ce sa fac ce sfat imi puteti da????
0
08-05-2012, ora 14:59
lori92
Nu este medic/terapeut
lori92
am si eu problema asta de mult..mi'am inceput viata sexuala acum 2luni si parca e mai rau..ma spal cu niste prafuri tantum rosa, folosesc alifie de galbenele si parca e mai bine da imi este foarte frica pt ca mi'a intarziat menstruatia..este din cauza asta?:s
0
27-05-2012, ora 02:30
roxana enea
Nu este medic/terapeut
roxana enea
buna am si eu o problema asemanatoare acum cateva zile mi-au iesit niste basici in zona inghinala iar acum arata ca si cand ar fi rani.poate sa sie acest lucru si cauva unei iritati ?
0
27-05-2012, ora 18:08
Candelaria
Nu este medic/terapeut
Candelaria
Dupa cum va spuneam, am crezut ca problema cu mancarimea provine de la rinichi, insa nu a fost asa. In urma unor invesigatii am descoperit ca am avut bacteria Helicobacter Pylori, iar dupa tratamentul corespunzator cu 2 antibiotice puternice a disparut si problema mancarimilor in zona genitala. Deci degeaba m-am dus la medici ginecologi, deoarece nici unul nu mi-a descoperit cauza mancarimilor. Eu ma gandesc ca a fost Candida, iar in urma tratamentului pentru Helicobacter a fost distrusa si aceasta. In concluzie problema mea a fost rezolvata de medicul de familie, nu de ginecolog.. Acum ma intreb: Oare de ce ginecologii nu au descoperit nimic desi eu aveam probleme serioase? Este ciudat...
0
13-07-2012, ora 22:56
Ella2001
Nu este medic/terapeut
Ella2001
Sall. va rog sa ma ajutati cu o parere. am de cam 2 saptamani o mancarime in zona genitala. Nu am probleme nici cand ma urinez, iar mancarimea nu e foarte grava, adica in timpul zilei cand am altele de facut chiar uit de ea...de abia seara cand ma pun in pat o simt.iar at cand ma spal mancarimea chiar dispare pentru cateva ore bune. nu mi se pare sa fie chiar asa de grav si as avea nevoie de un tratament naturist, pt k nu vreau sa ajung la ginecolog..va rog ajutatima.
0
23-07-2012, ora 11:14
mika24
Nu este medic/terapeut
mika24
Buna tuturor ! Am si eu o problema similară...nici nu stiu cu ce sa încep. Sunt o persoana mai sensibilă in zona genitala, daca schimb sapunul sau detergentul la haine, daca nu sunt limpezite suficient hainele, daca mă asez pe wc după cineva ( chiar si din familie ) am probleme. De faza cu mancarimile am trecut spalandu-mă cu apa si bicarbonat insa mă confrunt cu o alta problema. Problema fiind prietenul meu si intr-o mica măsura si eu. Avem o viata sexuală normala, protejată ( prezervativ ), la anticonceptionale am renunţat de mult, insa problema cea mare este ca uneori (foarte rar ) renuntam la prezervativ. A doua zi, are o mancarime si bineinteles ii apar nişte zgrabunte roşii care după câteva spalari dispar. De aceste lucruri am aflat abia acum (s-a simţit jenat sa-mi spună) dar s-ar fi întâmplat cam de 3 ori. Ideea este ca astea se întâmpla de cand am plecat din tara (in tara, zice ca nu a avut nici o problema). Am mai avut o problema aici cu secretie urat mirositoare dar fiind departe, fara acte (nu aveam acte atunci) si fara asigurare medicală m-am tratat de capul meu cu antibiotic (amoxicilina, ca asta aveam) si nistatin. Acum am si un disconfort in timpul actului sexual, la început, o usturime. De multe ori am dat vina pe lubrefiere. Ştiindu-mă o persoana cu probleme (mama zice ca eu mi le provoc ca mă tot gândesc ) cand mi-a trimis pachet din tara i-am zis sa-mi cumpere ovule clotrimazol. As vrea doar sa stiu daca careva din voi v-ati confruntat cu asa ceva. O sa consult si un medic, dar sunt speriata de moarte sa nu fie ceva grav. Va multumesc anticipat, numai bine !
0
08-08-2012, ora 14:42
laurabea
Nu este medic/terapeut
laurabea
Buna ziua. @candelaria din ce oras esti ? m-ar interesa medicul la care ai fost deoarece am fost la 6 pana acum si 2 mi-au spus de candida, am facut tratament si degeaba iar restul ca nu am abosult nimic. Intradevar spalatul cu diferite produse afecteaza mai alesi zilnicele pe care eu cel putin le folosesc in exces, dar Lactacidul chiar esti cel mai bun pentru ca contine acid lactic.
Iar pentru @mika24 sunt de parere ca ai o autosugestie foarte puternica, gandeste mai pozitiv, am trecut si eu prin asta si chiar a functionat gandirea pozitiva.
0
19-08-2012, ora 17:24
Candelaria
Nu este medic/terapeut
Candelaria
Laurabea, sunt din orasul Ploiesti, iar medicul care m-a vindecat este cel de familie: Andronache Doina. Sunt dezamagita ca in orasul asta nu gasesc un medic ginecolog bun, care sa-mi fi dat tratament astfel incat sa scap de Candida.. Toti la care am fost imi dadeau ovule in zadar, pe cand eu aveam nevoie de antibiotice. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am scapat de aceasta problema, si va doresc si voua acelasi lucru! Multa sanatate!!!!
0
05-10-2012, ora 00:50
ioana_moise
Nu este medic/terapeut
ioana_moise
buna.din cate vad sunt foarte multe femei care se confrunta cu aceasta problema a mancarimi.si eu am aceiasi problema.mancarimea este insuportabila cate odata.in interiorul vaginului m-i sa format un fel de pasta branzoasa.am observat doar dupa un contact sexual.nu este ca o scurgere propriu zisa, nu miroase urat, sau daca imi curge pe lenjerie, arata cat se poate de normal, dar atunci este mancarimea mai puternica.am fost la mai multi doctorii ginecologi, in decursul a 2 ani, si mancarimea tot apare.ultimul tratament pe care l-am facut a fost cu penicilina, si un unguent numit canesten.problema este ca prietenului meu, iau aparut niste bubite rosiatice.il ustura..imi este teama sa mai am un contact sexual cu el, tocmai pt a preveni aceasta inflamare.doctorul mi-a spus ca si el trebuie sa foloseasca aceasta crema, canesten, dar tot ii apar la un anumit timp.nu am idee ce fel de tratament sa mai fac, sau la ce doctor sa ma duc pt a scapa.sunt pur si simplu disperata.in plus, nu stiu daca are vreo legatura, dar la orice contact sexual am dureri.mentionez ca am o relatie stabila de 5 ani.va rog din suflet da-ti un sfat ceva.multumesc
0
20-01-2013, ora 19:32
IuliaStrat
Nu este medic/terapeut
IuliaStrat
Buna, si eu am avut aceeasi problema ca si voi. Am avut niste mancarimi ingrozitoare urmate de senzatii de usturime la contactul sexual. Am consultat un medic ginecolog care mi-a spus ca am aceste mancarimi din cauza unei bacterii (din pacate nu mai stiu cum se numeste). Ideea e ca mi-a recomandat pe baza unei retete, uzul de ovule( cervucid), Lomoxin, si Ciprinol. Pe mine ciprinolul nu m-a ajutat cu nimic, in schimb crema si ovulele au fost excelente. La numai o saptamana de la folosirea acesora senzatia de mancarime s-a ameliorat semnificativ. Off-topic, e ok sa folositi si infuzia de ceai de musetel. Eu ma spalam cu ceai de musetel, dupa care foloseam ovulul si in cele din urma crema, ijn fiecare seara inainte de culcare. Daca simptomele nu se amelioreaza eu zic sa consultati un ginecolog. Sper ca v-am putut fi de ajutor. :)
0
11-02-2013, ora 21:48
marinela2
Nu este medic/terapeut
marinela2
Buna seara,
Am avut si eu probleme asemanatoare cu mancarimi foarte intense, dar care cedau la apa fierbinte.
S-a intamplat acum vreun an si culmea, cel care m-a ajutat nu a fost medicul dermatolog, ci un chirurg-vascular care mi-a recomandat un tratament cu Wobenzym pentru o insuficienta venoasa si varice. In urma tratamentului cu Wobenzym am scapat si de mancarimi. Poate a fost o coincidenta, oricum mancarimile au disparut.
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Usturimi vaginale - cauze și tratament
  •