senzatie de intepatura puternica in ochi

10-02-2008
AnaArina
Nu este medic/terapeut
AnaArina
Am simtit la ochi intepaturi moderate ca si cum as fi avut gene in ochi...m-am controlat si nu aveam...de precizat ca eram machiata mult..ma gandesc sa nu fi fost un fel de alergie la rimel sau dermatograf.dar peste alte 2 zile, fara sa fiu machiata, am simtit o intepatura, de data asta f. puternica incat m-am speriat, in ochiul drept.ma gandesc ca poate e o reactie la faptul ca stau mult cu ochii in calculator.dar daca stiti ca aceste senzatii pot avea si o alta cauza va rog sa imi spuneti.multumesc!
1 comentarii
0
10-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Daca stai mult la calculator, este posibil sa apara senzatia de uscaciune, prin clipitul mai rar care expune mai mult timp suprafata oculara; se evapora o cantitate mai mare din filmul lacrimal si de asemenea este afectata redistribuirea secretiei bazale lacrimale pe suprafata corneana; Ar fi bine sa folosesti lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic 1pic in AO de 4 ori pezi sau gel, de preferat, pentru ca se aplica o data pe zi in sacul conjuctival inferior AO. De asemenea foloseste ochelari cu strat antireflex sau speciali pentru calculartor; Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.