senzatie de corp strain si punct negru

24-10-2011
gaby_79dei
Nu este medic/terapeut
gaby_79dei
de o saptamana am inceput sa am probleme cu ochiul drept.la inceput vedeam un punct negru iar dupa cateva zile a inceput sa imi dea senzatia ca asi avea ceva in ochi.mentionez ca lucrez la calculator 8 ore pe zi.sper sa nu fie ceva grav dar ma deranjeaza foarte tare
1 comentarii
0
24-10-2011, ora 20:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Iti recomand un consult oftalmologic complet: determinarea acuitatii vizuale, examen al polului anterior( examenul atent al conjunctivei plapebrale in vederea depistarii unui eventual corp strain, examenul corneei; exista si secretii conjunctivale?, eventual un test Schirmer), cicloplegie si refractie, examen fund de ochi; daca stai 8 ore la calculator, iti recomand ochelari cu filtru pentru calculator care sa aiba si dioptriile corespunzatoare daca refractia dupa cicloplegie arata un viciu de refractie; daca dupa corectie mai apare senzatie de corp strain, este vorba si despre un sindrom de ochi uscat si iti recomand si lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic( de exemplu, Afomill lubrifiant), in amandoi ochii 1 picatura la nevoie; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.