senzatie de ceva in gat, durere in piept

04-10-2011
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Buna ziua.Simtomele au aperut de duminica seara cand imi venea sa ragai dar se oprea in gat, nu a durat mult semsatie cam o ora.Luni mi-a aparut o durere ca de febra musculara in cosul pieptului care se aceentueaza sau dispare in functie de pozitia pe care o am.Luni seara cand inchitem avem senzatia ca mi-a ramas ceva in gat si de cate ori imi venea sa ragai se orea in gat si cu alimente.Azi dimineata m-am trezit tot cu aceleai simptome si mancare imi vine pana in gand.Ce poate fi?Multumesc mult
10 comentarii
0
04-10-2011, ora 08:29
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Am uitat sa mentionez ca durerea in cosul pipului o simt cateodat si in spate si noapte imi pusca tare spatele, durere din spate o simt cam de vreo 3 ani cand am avut o nevralgie intercostala.S-ar putea ca durerile sa nu aiba legatura cu gatul.Si acum cand stau pe burta sa scriu simt cum imi vin alientele pana in gat, sa fie esofagita de reflux?
0
04-10-2011, ora 09:46
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Cred ca am ajuns paranoia dar, m-am uitat in gat sa vad daca se vede ceva si in josul gatului, am vazut ceva alb ca un tub sau ceva asemanator, e normal sa fie acolo, m-am uitat si la altii dar nu vad nimic din cauza amigdalelor sau a limbii prea groase, eu nu mai am amigdale si pot sa vad bine in josul gatului, e nomal sau.?
0
04-10-2011, ora 11:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este problema gastrica care afecteaza si gatul
tre sa mergi la Gastrologie si la ORL
0
04-10-2011, ora 11:18
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
urgent sa merg?nu pot sa merg zilele astea, poate degenera in ceva mai rau?
0
04-10-2011, ora 19:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana ajungi la gastrologie
tii regim strict fara acru( bors, muraturi, otet)
fara bauturi acidulate si fara fructe citrice si acre
faci gargara dupa fiecare masa cu ceai de musetel
si consumi ceai de menta
0
10-10-2011, ora 09:28
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
am fost la doctorul de fam si mi-a zis ca nu e nevoie sa merg nicaieri, dumnealui mi-a dat metoclopramid iar durerile din pip a spus ca sunt de la aerul condititonat si totodata la un simplu consult cu stetoscopul a zis ca a auzis niste extrasistole si mi-a dat betaloc.Eu am mers la o clinica privata la un gastoenterolog si dupa cateva intrbari si ras ca la psiholog mi-a spus sa iau nexium.Am fost si la orl si mi-a spus ca se vede o inflamatie pe gat(nu stiu exact unde), si mi-a dat klacid, ibuprofen, vit a, acc, si ceva de stres.Azi am si o programare la cardiolog.Dar dupa toate aceste medicamente mi-a aparut si o usturime in gat seara dar mai ales dimineta(mentionez ca inghid destul de des di cauza nodului pe care-l simt in gat).Vreau sa mentionez ca am 27 de ani si in ultima vreme am fost stresata si sunt si foarte paranoia cand vine vb de boala, cand am ceva parca ma dor toate si incept sa imi fac tot felul de scenarii si boli.Ce sfat imi dati?
0
16-11-2015, ora 08:49
ALINACER
Nu este medic/terapeut
ALINACER
Buna, am si eu niste probleme de sanatate si as vrea sa ma ajutati cu un sfat.m-am saturat de medicamente luate...am intrerupt emperine ptr cervicala din cauza stomacului, imi venea sa ragai si nu puteam, numai daca imi bagam degetul pe gat reuseam sa elimin aerul din stomac, am luat helide 2 zile si am inceput sa functioneze, dar mai nou nu pot inghiti saliva, gat uscat, tuse seaca, nari uscate, Iau sirop ptr tuse acum...incotr-o sa o mai iau
0
16-11-2015, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 initial citesti ce sa scris pe forum despre faringite
2 este cazul de consult la gastrologie.. acolo fiind problema de baza
gatul este o problema secundara
0
20-05-2016, ora 12:42
ALINACER
Nu este medic/terapeut
ALINACER
Multumesc frumos ptr raspunsul anterior...Buna ziua, am fost la gastro si am facut endoscopie.Am diagnostic de gastrita cronica la care in urma analizelor nu am heliobacterypiroli ceea ce este foarte bine, mi sa dat tratament de gastrofait si esomeprazolum 40 mg ptr 1 luna, dar eu tot nu am pofta de mancare si sunt lesinata de rau.Md meu de familie ma trimis la psihatru ca sa saturat de mn ca tot imi este rau si nu imi revin, psihatru a constatat la randul lui ca nu am o problema mentala si ca corpul meu este epuizat.m-am saturat, incotro sa o mai iau...m-am saturat de iaurt si supe...am fost acum 2 zile la urgente la orl si am facut o candida pe gat, iau tratament...posibil sa il fi facut din cauza imunitatii scazute si lactate..>.>.are rost sa imi fac un esudat faringian sau este suficient constarea ore-listului...multumesc frumos.A-s dori sa stiu unde sa ma mai duc, sa nu mai imi fac analize de care nu am nevoie, sa nu deranjez medicul degeaba si sa iau la medicamente cu plasa
0
22-05-2016, ora 13:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca citeai atent ce am mai scris pe forum .. poate intelegeai ca Iaurtul NU este un aliment sanatos pentru tine
2 nu te ajuta nici analizele si nici exudatul
3 ai o probleme serioasa de digestie, daca organismul NU are digestie.el NU asimileaza tot cei trebuei pentru a functiona normal
in concluzie.. cauta un nutritionist, un medic naturalist..si tratezi corect problemele digestive
medicamente doar la nevoie pentru anumite simptome... restul citeste ce reactii adverse au.. poate satare de rau e de al medicamente???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •