senzatie de carcel asupra tendonului din talpa din dreptul degetului mare

08-07-2012
marian67890
Nu este medic/terapeut
marian67890
buna ziua, am mers in urma cu 1 saptamana aproximativ 10 km pe jos, nimic special pana acum am mai facut aceasta distanta si nu am avut niciun fel de problema, ajuns acasa mergand prin casa in piciorul gol fara adidasi am avut acest simptom, nici nu stiu cum sa il descriu este ca un carcel sau nu stiu daca este cea mai buna descriere ca atunci cand te tine pielea, in momentul cand flexsez talpa piciorului si las greutate pe ridicatura/pernuta de dinaintea degetului mare(imi cer scuze nu cunosc termenii medicali ai oaselor piciorului) exact sub aceasta ridicatura in golul talpii am aceasta sennzatie uneori este usoara insesizabila alte ori este dureroasa ca si cum as calca pe ceva sau ca si cum m-ar intepa ceva, durerea nu este permanenta, dispare dupa cativa pasi mai multi sau mai putini, iar dupa un repaos prelungit, dimineata spre exemplu aceasta senzatie este mai redusa, facandu-si aparitia pe parcursul zilei din ce fac mai multi pasi, am mai observat ca apare aceasta senzatie de tinere sau carcel si in momentul cand stau pe loc si las greutatea corporala pe acea ridicatura din talpa de dinaintea degetului mare, am incercat sa flexez si fara greutatea corpului piciorul, am intntins acel tendon tragand de degetul mare cu mana dar senzatia nu apare, apare doar cand las greutatea coprului pe el, din cauza acelei senzatii am ajuns sa calc ori pe partea exterioara a talpii ori sa calc curbat incordand mai multi muschi din talpa care au inceput sa doara fiind tensionati, imi cer scuze daca am scris balarii am incercat sa explic cat pot de bine cu un limbaj care nu are de aface cu termenii medicali,
ce ma sfatuiti sa fac sa merg la un ortoped? stau in repaos, poate fi o simpla intindere? pot spune ca senzatia nu mai este asa puternica ca la inceput cand a aparut dar inca este prezenta, ma gandesc, imi dau cu parerea neavizata ca se vindeca? va rog ce ma sfatuiti sa fac, este o problema care poate fi trecuta cu vederea adica nu imi afecteaza mersul asa mult dar imi este frica sa nu fie altceva mai grav sa degenereze, va multumesc si astept sfaturile dvs
8 comentarii
0
08-07-2012, ora 16:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate aveti o fractura de stress (' oboseala') a sesamoidului medial.
Un examen clinic atent si competent va solutiona problema.
Pana atunci este preferabil sa evitati complet atat sprijinul pe zona afectata, cat si miscarile degetului mare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-07-2012, ora 17:45
marian67890
Nu este medic/terapeut
marian67890
va multumesc pentru raspunsul prompt, in caz ca se adevereste cea ce dvs presupuneti in ce consta recuperarea? trebuie imobilizat piciorul cat timp dureaza refacerea?
va multumesc pentru raspuns
0
09-07-2012, ora 18:42
marian67890
Nu este medic/terapeut
marian67890
am fost azi la un ortoped pentru o consultatie, i.am explicat toate simptomele si nu a pomenit nimic de fractura de oboseala, in schimb mi s.a spus ca sufar de picior plat, aceasta afectiune poate da aceste simptome? am fost uimit de diagnostic deoarece talpa mea nu arata ca una cu platfus acea bolta e prezenta mentionez ca am si ceva kg in plus 115kg la 190cm, simptomele qcesteq sunt prezente la aceasta afectiune?
0
10-07-2012, ora 15:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, in Romania exista aceasta "obsesie"a piciorului plat...Piciorul plat este, de obicei, perfect tolerat si nu determina tulburari functionale.
La polul opus se situeaza piciorul scobit, care determina tulburari functionale importante, printre ele situindu-se fractura de stress a sesamoidului medial (extrem de dificil de diagnosticat pentru un chirurg nefamiliarizat cu problematica ante-piciorului). Simptomele sunt, evident, agravate de cele 30 kg in plus...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-07-2012, ora 23:49
marian67890
Nu este medic/terapeut
marian67890
va multumesc pentru raspuns, dvs ce ati recomanda pentru o vindecare corecta, si cat ar dura aceasta, deja am inceput sa reduc timpul de stat in picioare si mersul cat pot de mult, in ultimele 2-3 zile am stat mai mult in pat iar rezultatele nu intarzie sa apara, chiar daca nu am lasat toata greutatea pe acea ridicatura de dinaintea degetului mare(nu vreau sa fortez prea devreme) senzatia de carcel/durere s-a ameliorat, nu mai e asa puternica se simte mai mult ca ceva care tine dar se simte ca e spre bine/vindecare
care ar fi perioada optima de vindecare si cum ar trebui reluat efortul(doar mersul pentru ca nu sunt sportiv) dupa vindecare sa imi las greutatea treptat pe acel picior sa nu fortez, exista riscul sa reapara in caz ca nu e vindecata complet sau poate reveni mai grav daca nu e vindecata complet, dar netratata, ignorata aceasta fractura de stress la ce fel de probleme poate duce?
imi cer scuze ca va bombardez cu intrebari, si va multumesc pentru raspunsuri, si pentru faptul ca practic dvs tineti forumul acesta
0
10-07-2012, ora 23:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunteti perfect indreptatit sa obtineti raspunsuri, asa ca nu trebuie sa va scuzati atat.
Este mai mult decat evident ca nu va pot sfatui competent, cata vreme nu cunosc diagnosticul (nu v-am examinat si nici nu am capacitati extrasenzoriale).
Este foarte posibil ca mersul sa va fie total interzis in cazul unei deplasari a fracturii, iar uneori este nevoie chiar de interventie chirurgicala...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-07-2012, ora 16:32
marian67890
Nu este medic/terapeut
marian67890
nu vreau sa par deplasat dar mi se pare sunteti in contradictie, normal ca nu aveti capacitati extrasenzoriale, dar din moment ce va pronuntati asupra unui diagnostic "probabil" de ce evitati atat sa va pronuntati asupra unei modalitati de refacere tot probabila, de regula care este perioada de refacere si in ce consta in majoritatea acestor afectiuni, sunt curios de obicei in ce consta refacerea unei asemenea afectiune, si cam cat dureaza
imi cer scuze daca va simtiti lezat de acest mesaj, nu am incercat in niciun fel sa va contest
0
12-07-2012, ora 01:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu sunteti deplasat, dar eu nu ma contrazic deloc.
Chiar daca putem presupune ca am avut dreptate asupra diagnosticului, in functie de tipul fracturii (cu deplasare sau nu), tratamentul poate varia de la unul functional (mers normal) si pana la excluderea sprijinului pe ante-picior (pantof special) sau chiar interventie chirurgicala.
Recuperarea poate dura de la cateva saptamani pana la cateva luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar cârceii?
  • Cum scapi de cârcei
  •