senzatie de asfixie innec noaptea-n somn

11-02-2013
fsoare03
Nu este medic/terapeut
fsoare03
salut!
acum cateva saptamani am avut niste crize de respiratie destul de socante, si bruste (aparute din senin, ne-fiind astmatic sau probleme cu respiratia, plamanii!), si se manifesta in special noaptea, in timpul somnului! nu sforai, nu fluier, nu-mi suiera plamanii, n-am probleme cu inima (generale sa spunem, ca ma duc sa-mi fac si un examen cardiologic...);
dorm, sau adorm normal, dar dupa vreo 2 ore ma trezesc, brusc, din somn din cauza faptului ca nu mai pot respira! ca mi se blocheaza caile respiratorii!! primul acest fel de atac a fost cel mai crunt, de-am crezut ca ma duc, norocul fiind ca am trezit un coleg de munca, din cauza horcaielilor pe care le scoteam, incercand sa respir, si prin metoda Heimlich, mi-am revenit! am crezut ca m-am innecat cu ceva, cu saliva sau vreo bucatica mica de mancare ramasa pe undeva...
bun, n-am mai avut nimic vreo 3-4 zile dupa aia!
insa au revenit, si acum le am in fiecare noapte, ca un facut! vreau sa spun ca nu-mi vine sa mai dorm de frica! sau sa nu mai dorm in pat cel putin, ci doar in pozitie sezand!
am fost la pneumolog, facut testul acela de respiratie, nimic iesit din comun! fost si la orl, verificat, cautat, nimic iesit din comun!
ramane de luni incolo sa merg sa fac niste teste alergologice, sa vad poate oi fi, deodata, alegic la ceva, de-a declansat astmul, sa spunem...
habar nu mai am!
treaba este ca este o chestie foarte traumatica, psihica vorbind, si pentru mine, si pentru cei din jurul meu!!
lucrez in mediu inchis, asta insemnand ventilatie sau aer conditionat, in jur de 3-400 de oameni! si la munca, si dupa munca, de ani buni! si ma gandesc ca poate asta mi-a declansat un fel de alergie, sau astm!
rog frumos sa-mi dati ceva sfaturi, idei, sau daca a mai patit cineva asa ceva...
oricum am mers si voi merge in continuare la medic, pana depistez, daca voi putea, cauza acestui simptom!
am fost la orl, mi s-a spus ca-s ok...
am facut o spirometrie, acelasi rezultat!
acum, in ultimul timp, m-am mai linistit, dar am o tuse seaca, si-n momentul in care tusesc, parca mi se-nchid iarasi caile respiratorii... fiind ziua, constient, imi revin, dar ce fac daca ma apuca noaptea-n somn? si incerc sa inspir, dar parca nu mi se umplu plamanii cu suficient aer... ramane undeva pe la jumatate! nu este foarte des, dar totusi imi da de gandit faptul ca nu pot respira normal!
luni o sa merg sa mai fac o radiografie la plamani (nu neaparat pentru problema asta, ci mai mult pentru serviciu...), si ma gandesc sa ma programez si la un alt orl-ist, ca sa mai cer o a 2-a parere...
am rasfoit tot topicul de la orl, care din pacate este inchis, si de aceea am re-deschis eu acest subiect (fiind postat initial la alergologie...)! cred ca tine totusi de orl!
in momentul de fata tratez, daca se poate spune, cu symbicort 160, si singulair... la recomandarea medicului pneumolog! am terminat un tratament cu antibiotice, epicef, la indicatiile medicului, si acestea! nu pot spune ca se observa vreo imbunatatire... dar nici o inrautatire!
deocamdata sunt acasa, in concediu, dar la sfarsitul lunii o iau de coada, iar, si parca n-as vrea s-o iau de la capat cu problema mea de sanatate! sper sa nu re-apara, si de aceea va cer sfatul, atata tot! tot la medic voi apela luni, in Bucuresti, dar stiu ca si aici pe forum sunt persoane calificate in domeniu!
multumesc!
3 comentarii
0
11-02-2013, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa cum descrii problema.. mai degraba este UN REFLUX GASTRIC in somn...
in momentul cand acidul gastric ajunge in faringe..irita muciasa.. poate provoca laringospasm..
1 e nevoie de investigatii la gastrologie
2 schimbi regimul alimentar.. NU mai mananci nimic acru ( otet, muraturi, fructe citrice, sucuri, beri, apa minerala)
seara mananci usor ceva pe la 18.00 si atat, faci o plimbare de 30 minute inainte de culcare
3 trebuei sa tii cont.. ca probemele fizice au stransa legatura cu psihicul omului..
asa ca impacate cu sine.. impacate cu cei din jur.. nu tinea suparare, manie pe nimeni..si nici NU e cazul sa.ti fie frica de ceva
Frica in sine.. poate baga otganismul in stres oxidativ si a produce diverse stari patologice
0
11-02-2013, ora 20:25
fsoare03
Nu este medic/terapeut
fsoare03
Reflux gastric... nu stiu ce sa spun, nu cred... dar dupa 2 controale la ORL, in doua clinici diferite / medici diferiti, cred ca-i momentul sa mergem mai departe! Gastrologie...
cu plimbarea mai vedem, e frig seara...;)
Iar de frica nu poate fi vorba, nu ma sperii chiar asa de usor, chit ca primul atac a fost destul de traumatizant, atat pentru mine, cat si pentru cei din jur!
multumesc pentru sfaturi!
0
12-02-2013, ora 12:33
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Simptomele sunt de astm bronsic, faptul ca spirometria a iesit normala nu inseamna ca nu este inflamatie bronsica. Trebuie sa faceti un test de provocare pentru a sti sigur daca este sau nu astm. Testul se numeste test de provocare sau de bronhoconstrictie cu Metacolina; sau daca nu puteti face acest test in orasul dvs. faceti PEF-metrie. Pentru asta va trebui sa va consulte medicul alergolog sau pneumolog. De asemenea teste alergice la alergenii din aer, pentru a exclude cauza alergica. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  •