senzatie de apasare la baza gatului

22-07-2011
s_s_119
Nu este medic/terapeut
s_s_119
Buna ziua,
As dori daca sunteti amabili sa imi spuneti o parere cu privirea la urmatoarea problema:
-de 2 luni am o senzatie de apasare la baza gatului (initial a fost si o usoara iritatie), cam in zona glandei tiroide
-am fost la examen ORL unde mi s-a facut laringoscopie, am fost diagnosticata cu laringira si o rinita alergica, nimic anormal in zona, doar corzile vocale usor inflamate si putine secretii. Mi s-a recomandat tratament si sa nu mai fortez eliminarea excretiilor prin tuse voluntara. Tratamentul a constat in citrolin, tantum verde spray, xyzal, decasept, si vitamina A uleioasa. Dupa terminarea tratamentului nu am observat nici un fel de ameliorare, doar ca acea senzatie de iritare din gat s-a mai diminuat (de altfel nici nu era foarte suparatoare)
-am fost apoi sa imi fac ecografie la tiroida - nimic anormal
-mi s-a recomandat sa iau calciu, din cate mi-a spus medicul posibil sa fie pe fond de stres
-senzatia de apasare exista, nu am dureri la inghitit, nu am senzatie de sufocare, nu ma ustura, am din cand in cand tendinta de a imi drege vocea, fara a ragusi..
-mentionez ca sunt fumatoare, le-am mai rarit ce e drept dar nu am renuntat la ele definitiv
Va rog daca este posibil sa imi recomandati ce alte investigatii ar trebui sa fac sau daca este posibil chiar sa fie o reactie alergica mai nou dezvoltata fata de fumul de tigare sau alti factori alergeni

Multumesc frumos
2 comentarii
0
23-07-2011, ora 17:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate ar fi totusi de investigat tiroida, dar prin analize de sange. Consulta un endocrinolog si intreaba daca in afara de TSH, T3, T4, ar mai trebui sa faci si altele.
Daca toate ies bine, poate fi pe fond psihic. Sunt persoane care din cauza unor frustrari neconstientizate, stresului pot acuza astefel de simptome.
Sanatate!
0
24-07-2011, ora 20:29
s_s_119
Nu este medic/terapeut
s_s_119
Medicul mi-a spus ca nu e cazul sa fac si alte analize pentru tiroida, iar daca vreau eu musai, eventual sa fac analize pentru calciu si magneziu dar nici astea in mod obligatoriu. Recunosc ca in ultimele luni am avut ceva stari de anxietate si de asemenea am mai avut probleme legate de somatizare pe fond de stres in urma cu vreo 2 ani.
Senzatia este jenanta, nu doare, nu deranjeaza la inghitit..doar exista acolo...poate ca nu m-am exprimat corect si e vorba de acel "nod in gat".
Multumesc totusi pentru sfatul acordat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.