senzatie ciudata in gat

05-07-2009
faby
Nu este medic/terapeut
faby
buna ziua.de cateva zile am o flegma in gat pe care nu o pot elimina, simt nevoia sa-mi dreg vocea(si scot niste sunete ciudate, fiindca simt ceva in gat ).ma ustura gatul cateodata, iar ceea ce am in gat nici nu pot elimina nici nu pot inghiti.despre ce poate fi vorba?mentionez ca nu mai fumez de 1 an.sunt disperata pentru ca ma deranjeaza foarte tare.multumesc mult
5 comentarii
0
05-07-2009, ora 17:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine ca nu fumezi!
mai e cazul sa renunti la acidulate si acru!
pentru inceput.. trebue sa faci inhalatii si gargara !
ACC 200 3 tab pe zi.
Propolis + vit C de supt 4-5 pe zi!
0
06-07-2009, ora 11:14
faby
Nu este medic/terapeut
faby
va multumesc, dl.doctor!o zi placuta!
0
07-07-2009, ora 20:49
JEJE
Nu este medic/terapeut
JEJE
Buna seara si eu am aceiasi problema dar pe langa asta am fost diagnosticat in urma unei radiografii cu deviatie de sept si chist mucoid la nivelul sinusului maxilar stang cu diametrul de 2 cm si o reactie a mucoasei periferice -sinusuri maxilare. Intrebarea mea ar fi cum pot scapa de chistul acela care ma jeneaza la respirat ( daca imping in zona respectiva mi se degajeaza nara si respir normal) ? Se poate scapa fara operatie? Tin sa mentionez ca in nara care este cu deviatia de sept daca pun rinofug respir normal si as vrea sa scap numai de chist pt ca am avut probleme cu atacuri de panica si daca m as opera si de chist si de deviatie ar insemna sa fac crize pana mi ar scoate pansamentele respective si nu cred ca pot sa indur. Actualmente lupt sa scap de atacurile respective prin autosugestie si produse naturiste.Va multumesc anticipat.
0
08-07-2009, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa cauti si la stomatolog.. daca nu este afectat un dinte pe aceiasi parte cu sinusul( pe maxilarul superior)... ar putea fi acel chist legat de radacina unui dinte!
in nas cauta Colargol ( se prepara in farmacie) 1% cate 3-4 pic la 8 ore !
0
08-07-2009, ora 21:08
JEJE
Nu este medic/terapeut
JEJE
Nu am probleme cu vreun dinte insa, caninul de pe partea cu chistul a iesit pe undeva mai sus decat trebuia pt ca la vremea aceea nu ma duceam la dentist si l obtura radacina celui de lapte, iar daca stau si ma uit este iesit cam cu un cm mai sus fata de ceilalti dinti. Problema sa inteleg ca este acest dinte ? Daca este dintele cum scap de chist ? Prin scoaterea dintelui sau prin operatie specifica ORL ? Sinusurile maxilare trebuie operate sau trebuie sa fac tratament ? Va multumesc din suflet pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.