senzatie arsura la ochi

30-07-2013
mpop23
Nu este medic/terapeut
mpop23
Buna ziua! Acum ceva timp am facut o operatie lasik pt corectare de miopie medie. La un an dupa aceasta operatie au aparut simptomele: senzatie de arsura, usturime, sensibilitate la lumina puternica, pleoape inflamate, vedere incetosata.Mentionez ca inainte de operatie am purtat lentile de contact si aveam aceste simptome dar mult mai rar si trecator.
Am incercat multe tipuri de lubrifiante: Eyestill, Systane, Sensivit, Oculotect, Ocuvite etc, Blephagel de mai mult timp, dar fara un rezultat de ameliorare. As dori un sfat! Va multumesc.
4 comentarii
0
30-07-2013, ora 13:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati si ceai de albastrele.
Este singurul dezinfectant natural pt ochi.
0
30-09-2013, ora 11:48
mpop23
Nu este medic/terapeut
mpop23
Buna ziua!
As dori sa precizez mai exact care sunt simptomele mele: durere in spatele ochilor si fotofobie la lumina TV sau ecranul calculatorului, senzatie arsura, vedere usor neclara.
Folosesc picaturi pentru ochi uscati dar simptomele nu dispar.
As dori un raspuns.Va multumesc.
0
06-10-2013, ora 18:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti ceaiul de albastrele de 3 ori pe zi (dati pe ochi cu fasa sterila) + ochelari cu lentila antireflex + reduceti perioada in care stati in fata calculatorului (nu mai mult de o ora pe zi), faceti consult oftalmologic pentru a vedea daca nu vi s-au schimbat dioptriile.
0
05-06-2014, ora 13:21
popescugabriel720
Nu este medic/terapeut
popescugabriel720
Aceleasi probleme le am si eu.Si eu am facut aceiasi operatie la o clinica din Brasov iar acum regret enorm.Dupa sase luni de la operatie am fost diagnosticat cu Keratoconus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: