sensibilitate a pielii

09-04-2008
partu
Nu este medic/terapeut
partu
cam de 3 saptamani imi apar pe pe corp niste pete rosii de diferite forme cu umflaturi ale pielii in acea pata rosie, insotita de mancaturi dar care dispar la fel de repede cum au aparut si apar in alta zona a corpului.De mentionat este o sensibilitate a pielii, de exemplu daca ma zgariu sau ma intep sau orice atingere mai dura a pielii in acel loc apare instantaneu acea pata rosie insotita de umflatura a pielii.la sfatul medicului de familie am facut o analiza a scaunului care a iesit bine si nu stiu ce sa fac mai departe, nu stiu ce am.Parerea dumneavoastra care ar fi ce ar trebui sa fac?va multumesc
6 comentarii
0
09-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa urmati un regim alimentar si un tratament pentru urticarie cronica.
0
06-11-2008, ora 12:59
ramona_puscasu
Nu este medic/terapeut
ramona_puscasu
Si eu am urticarie de 14 luni, am tot tinut regim, poate nu am tinut corect? Caci sunt la fel, nici o imbunatatire!
Domnule doctor, dati-ne si noua o lista cu alimentele pe care le putem consuma in cazurile de urticarie cronica. Mentionez ca iau zilnic antihistaminice din august 2007.
Va multumesc!
0
08-11-2008, ora 11:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca ai primit mesajul meu.
0
10-11-2008, ora 09:17
ramona_puscasu
Nu este medic/terapeut
ramona_puscasu
Da, va mutlumesc, am primit mesajul, cum este posibil oare pe la atatia doctori am fost si nici unul nu mi-a dat sfaturi in ceea ce priveste regimul alimentar?Unul singur mi-a zis sa nu consum citrice in rest.regimul stabilit de dvs. mi se pare perfect logic.nici de ceiuri nu stiam si beau o 2-3 pe zi insa ceai verde sau negru Lipton. O sa caut ceai de tei la farmacie, ceai de menta beau doar daca am probleme cu stomacul...
Sanatate tuturor!
0
18-02-2009, ora 13:26
ramona_puscasu
Nu este medic/terapeut
ramona_puscasu
Sitimate d-le dr.Dorin Mihalache, urmez regimul indicat de dvs.cam din oct.anul trecut, mancarimile si blandele s-au redus considerabil, insa nu total. Intrebarea mea ar fi oare o sa scap o data de ele definitiv sau o sa fie o problema cu care ma voi confrunta toata viata...?Mai ales ca doresc un bebe in viitorul apropiat si mi-e teama sa nu am vreo criza pe perioada sarcinii...
Va multumesc
0
21-02-2009, ora 17:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa faceti si un tratament antialergic deoarece numai regimul alimentar nu rezolva boala!
Din ce localitate sunteti ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •