semne si simptome care nu au primit inca un diagnostic

28-12-2014
Anca RM
Nu este medic/terapeut
Anca RM
Buna ziua,

Ma numesc Anca din Brasov, si am o problema medicala, care se pare ca nu-si gaseste rezolvare, in ciuda vizitelor la nenumarati doctori de aici din Brasov. Voi incerca sa fiu cat mai succinta, iar apoi daca va fi nevoie voi mai oferi si alte detalii. De la varsta de 13 ani am inceput sa sufar de dureri de cap, in zona ochilor, mai exact in partea de sus, care la apasare au devenit zone dureroase. Am inceput sa port ochelari. Sufar de miopie care a ajuns acum la 30 de ani, la -6 la ambii ochi. Durerile de cap au continuat in acesti ani. In 2012 mi-am facut un rmn+IRM angio (fara substanta de contrast) iar rezultatul este acesta: modificare de flux la nivelul arterei carotide interne drepte la nivelul sifonului carotidian, vizibila si in secventele axiale, paraselar. Fara modificari de tip anevrismal sau MAV pe secventa efectuata. Dupa acest diagnostic mi-am facut si un eco-doppler iar rezultatul este acesta: examen doppler extra si transcranial in limite normale, hiploplazie usoara a carotida si vertebrala drepte, examen echo-tomo normal normal, imt=0.7.

Dar cam de cateva luni, aproximativ 6 luni am inceput sa am niste simptome extrem de ciudate, pe partea stanga a corpului. Totul a inceput cu un fel de intepatura (durere) in zona inimii, care era destul de puternica si-mi dadea o stare de rau insotita de greata. Precizez ca senzatia s-a extins pe toata partea stanga, inclusiv picior si cap. Am presupus ca este o problema cardiologica, am facut un control, dar nu mi s-a descoperit nimic ingrijorator, in afara de un sindrom hiperchinetic. Am facut o serie de radiografii si ecocardiografia. Nu s-a descoperit nimic. La indrumarea medicului neurolog Falup Pecurariu din Brasov, m-am internat in noiembrie anul acesta, pt o serie de investigatii. Mi s-au facut, analize la sange (doar VSH-ul a iesit putin marit si anume 16), CT cerebral normal, si un EEG (mi s-au spus ca sunt ceva modifcari minore, dar simptomele mele nu se pot datora acestora). Iar la final am facut si un RMN cerebral cu substanta de contrast, care a iesit absolut normal. De data aceasta nu am mai facut si IRM angio. Am fost externata cu urmatorul diagnostic: hemisindrom senzitiv stang paraxistic, sdr. cefalagic cronic. Tratament Quarelin doar la nevoie. Starile mele au ramas insa, pe partea stanga. Iar de o luna piciorul meu stang, gamba mai exact a inceput sa se umfle. Este o durere difuza dar constanta pe toata partea stanga. Am ajuns sa fac si un ecodoppler venos in 13.12.14. Atunci gamba nu mai era umflata, mi s-a spus ca edemul nu mai era. CZ : fara semne de tromboza venoasa, cu modificari incipiente de IVC.( VSI-fara reflux la nivelul ostiumului, perete calibru normal, permeabila, compresibila pana in periferie, perforanta incompetenta in treimea distala gamba).

Vreau sa stiu ce am, de ce am starile acestea, de ce mi se umfla gamba stanga? Imi doresc un diagnostic, o rezolvare a problemei mele, deoarece nu ma simt bine.

Va multumesc pentru atentia acordata,
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.