semipareza?

06-03-2009
Meghido
Nu este medic/terapeut
Meghido
Buna,
Va scriu in legatura cu mama. Are 65 ani ( arata de 45 ) are un program foarte activ merge zilnic cu bicicleta ( aproape toata ziua ) din punct de vedere sanatos, as putea sa zic ca este foarte sanatoasa.

De cateva zile imi tot spune ca e amortita partea stanga ( a inceput de la coltul stanga al buzelor ) acum s-a extis pe toata partea stanga, mai exact: buza de jos, coltul gurii (stanga), mandibula, si la ureche... citez: "la ureche simt parca e un plasture pe ureche" o senzatie de iti vine sa te scarpini.

A fost la neurologie, i-a facut encefalograma a iesit ok... urmeaza un RMN dar... se pare ca nimeni nu poate da un diagnostic..

Ma puteti ajuta cu o parere?

Multumesc anticipat,
Razvan.
2 comentarii
0
08-03-2009, ora 12:14
Meghido
Nu este medic/terapeut
Meghido
Buna, revin.

Mai nou cica isi musca limba cand vorbeste si o simte umflata. O ustura buza de jos in special in partea stanga in colt... Nimeni nu stie ce sa-i zica si situatia asta este deja de aproape 1 luna...

Ma puteti ajuta cu o parere?

Multumesc
0
22-09-2010, ora 11:42
George_air
Nu este medic/terapeut
George_air
Buna,
Ma cheama George si am 18 ani. Acum 2 saptamani am fost internat in spital cu pareza faciala periferica stanga. Dupa 2 saptamani de chin, pastile multe si kinetoterapie m-au externat. La mine a inceput cu limba (nu simteam gustul pe partea stanga de limba), buza devia ( nu puteam rade normal, toata gura se ducea in partea dreapta ). Ochiul stang nu il puteam inchide complet ( nici acum nu pot ). Eu inca sunt in tratament. Muschii fetei si-au dat drumul dar nu in totalitate. Spranceana dreapta nu o puteam ridica in nici un fel ( acum o ridic, nu mult, dar se ridica ).

Daca te-a ajutat aceasta "povestioara" a mea ma bucur foarte mult. Vreau sa ajut lumea care trece prin aceasta chestie cu paralizia faciala. E foarte urata chestia. Te face sa te simti ca ultimul om de pe planeta. Te distruge mai mult psihic decat fizic.

Iti multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.