seminte de chia

04-04-2016
Gabriel.Teodose
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Teodose
in ce cantitate, de cate ori pe zi si pentru ce perioada pot consuma seminte de chia? am citit pe net ca daca consumi seminte de chia creste riscul de a face cancer de prostata, este adevarat ?
4 comentarii
0
04-04-2016, ora 10:25
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua!

Chia este un aliment hranitor, bogat in minerale (calciu, fosfor, magneziu, seleniu, fier, etc.), vitamine (vitaminele B3, B1, B2, acid folic, etc.), acizi grasi esentiali Omega-3, fibre si multiple substante cu rol antioxidant.

Majoritatea acestor componente contribuie la mentinerea sanatatii organismului, iar multe dintre ele prezinta un posibil rol in prevenirea unor afectiuni cronice (boli cardiovasculare, diabet zaharat tip 2, unele tipuri de cancer).

Pentru a beneficia de aceste efecte pozitive insa, semintele de chia trebuie incluse in cadrul unui plan alimentar sanatos si variat. O dieta monotona (consumul zilnic al unui aliment sau de mai multe ori pe zi) poate induce diverse deficite de micronutrienti, lucru care ar putea fi evitat prinr-o alimentatie diversificata. Este indicat sa se alterneze consumul semintelor de chia cu alte alimente (seminte si fructe oleaginoase, leguminoase, etc.).

O portie= 30 grame.

Chia este un aliment „la moda”, promovat drept un „superaliment”. Cu toate acestea, el trebuie consumat cu moderatie, Orice aliment „sanatos” poate deveni „daunator” daca este consumat in exces.

Conform surselor stiintifice consultate nu am regasit informatii cu privire la cresterea riscului de cancer de prostata. Insa, dupa cum am mentionat anterior, doza (portia) face diferenta intre efectele pozitive si cele negative asupra organismului.

Consumul MODERAT de alimente bogate in vitamine si minerale si alte substante cu rol antioxidant, printre care si semintele de chia, a fost asociat cu un risc redus pentru aparitia anumitor tipuri de cancer, in contextul unei alimentatii sanatoase (per ansamblu, si nu datorita unui aliment sau nutrient izolat) si al unui stil de viata sanatos (activitate fizica moderata, gestionarea stresului, statusul de nefumator, etc.).
0
04-04-2016, ora 10:44
Gabriel.Teodose
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Teodose
Buna ziua, multumesc pentru raspuns; va rog daca puteti sa-mi spuneti ca si volum cat inseamna 30 g de seminte de chia (1-2 linguri)? precizez ca eu consum de o saptamana seminte de chia, perioada in care am mancat cate o lingura in fiecare zi, dimineata amestecate cu musli sau fulgi de ovaz ! pot alterna consumul de seminte de chia cu seminte de in?
0
04-04-2016, ora 10:49
Gabriel.Teodose
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Teodose
de cate ori pe saptamana pot consuma seminte de chia ?
0
04-04-2016, ora 14:01
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Aproximativ 2 linguri rase = 30 g (la fel si in cazul semintelor de in)

Nu exista o recomandare cu privire la consumul saptamanal al semintelor de chia.

Fructele si semintele oleaginoase trebuie incluse in dieta noastra de 2-3 ori pe saptamana, insa aceasta nu reprezinta o regula (o portie = 30 g; maxim 50 g). Alimentatia trebuie sa fie cat mai diversa!

Puteti alterna semintele de chia cu seminte de dovleac, in, floarea soarelui, susan, nuci, etc.

Datorita continutului bogat in fibre al semintelor de chia si in, trebuie sa va hidratati corespunzator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.