sectionare de tendon

29-02-2012
bngion
Nu este medic/terapeut
bngion
buna ziua, miam sectionat cite un tendon extensor de la degetele 3 si 4 ale miini stingi cu un polizor de mina.La aproximativ jumatate de ora am fost operat de urgenta si mi sau reparat tendoanele sectionate.mentionez ca operatia a fost facuta intrun spital din Madrid, iar dupa operatie mina mia fost imobilizata cu ghips pe partea inferioara a miini pina la cot.mi sa spus ca trebuie so tin imobilizata 3 saptamini
Vreau sa intreb daca in timpul asta de 3 saptamini, ma pot ajuta de mina stinga pentru a lucra, pentru ca numi pot permite sa stau fara lucru intro tara straina, iar cind sa intimplat accidentul eram fara contract de munca.
va multumesc anticipat
3 comentarii
0
29-02-2012, ora 22:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
miscarea activa a muschilor de care apartin tendoanele respective, poate produce reruperea tendoanelor.
este de mirare ca l-au pus in ghips numai pentru 3 saptamani, tratamentul corect presupune 6 saptamani de ghips si minimum 2 de recuperare.
tendoanele nu se vindeca in 3 saptamani, indiferent de metoda de reconstructie
0
01-03-2012, ora 17:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara. Recomandarea traditionala este de imobilizare in extensie timp de 3-4 saptamani dupa repararea tendoanelor extensoare( zilele critice in vindecarea tendoanelor sunt zilele 10-14, exista risc de ruptura secundara). Ai putea folosi policele( degetul mare) care nu este imobilizat ( policele asigura 80% din fuctia mainii), numai sa nu rupi atela ; numai bine
0
02-03-2012, ora 19:39
bngion
Nu este medic/terapeut
bngion
multumesc pentru sfat, , intradevar degetul mare asigura mare parte din functia miini
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul