secretii purulentecu urme de sange urat mirositoare

28-02-2009
lilgia
Nu este medic/terapeut
lilgia
buna seara. Numele meu este Ligia si am 24 de ani. In urma unui control ORL doctonul mi-a descoperit sinuzita, rinita, deviatie de sept si in fata si in spate ( nu stiu daca este corect). Aveam dureri ingrozitoare de cap si vomam foarte des. Mi-a dat ceva tratament pt sinuzita si rinita si m-a trimis la oftamolog. Am fost suspecta de glaucom si am facut 4 luni tratament cu picaturi. Am fost saptama trecuta iar la control la oftamologie si unul din doctori deja ma programa pentru operatie de glaucom si celalalt era sigur ca am simtomele astea din cauza sinuzitei. Asa cred si eu, deoarece capul a continuat sa ma doara si cu tratamentul pt ochi. Problema mea este urmatoare: am niste secretii purulente de culoare verzuie, am descoperit chiar parti solide care contineau urme de sange. De cateva zile simt un nod in gat care ma deranjeaza foarte tare, am stari de voma din cauza acestui nod. Secretia miroase foarte urat si nu stiu ce as putea sa iau ca sa scap de aceasta problema. Am facut tratament si cu propolis, si tot deageaba. Fac gargara cu apa cu sare in fiecare seara si parca tot mai multa secretie elimin. Daca ma puteti ajuta cu un sfat...Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
01-03-2009, ora 13:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Ai facut o radiografie SAF ( acolo arata daca sinuzita este congestiva si trece cu antibiotic sau este una Purulenta si trebue neaparat punctii ca sa elimini acel puroi si sa.ti introduca antibiotic local)
DAca ai o carie dentara la molar sau premolar.. pe acea parte.. cu sinuzita.. e si mai grav.. caci o sinuzita legata de o infectie la radacina dintelui.. impune si scoaterea acelui dinte.
Trimite radiografia pe mail.. sa vad cum arata sinusul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.