secretii posterioare vascoase care raman in gat, stari de sufocare

21-01-2013
elisa2712
Nu este medic/terapeut
elisa2712
Stimate domnule Dr. Flueraru,

sunteti ultima mea sansa.
Ma confrunt cu ceva ce nu am mai avut niciodata. Sunt distrusa.
Acum doi ani ne-am mutat in Germania. La scurt timp dupa ce am ajuns aici am inceput sa am niste scurgeri de mucus in gat pe care trebuia sa-l inghit tot timpul altfel aveam senzatia ca ma sufoc. Uneori musculatura nu mai facea fata, altfel ca nu mai puteam inghiti si untram in panica. Aceasta stare a durat din aprilie pana in noiembrie, cand am folosit ulei de catina si cumva senzatia a disparut.A fost totul ok pana anul trecut cand am ramas insarcinata. Inainte de a ramane insarcinata am fost depistata cu hipotiroidie si mi s-a dat tiroxina 25 mg. In timpul sarcinii a fost totul in regula. Sarcina a inceput in luna aprilie. In luna septembrie (luna a 6a de sarcina) am inceput sa am iar acele stari de mucus in gat si cu stari de panica. Dr. ginecolog mi-a dublat doza de tiroxina (50 mg). La scurt timp mi s-a infundat si nasul. Am fost la toti orl-istii din zona, dar nici unul nu-mi spunea ceva concret. Mi se zicea ca ar fi o rinita hormonala. Odata cu aparitia congestiei nazala a disparut senzatia de mucus un gat, dar aveam o sete permanenta (beam 3-4 liztri de apa pe zi). Nu mai aveam nici pofta de mancare, nu dormeam de frica sa nu ma sufoc in somn, eram tot timpul agitata, am luat destul de putin in greutate din cauza stresului - ce sa va spun, a fost ceva de groaza. Avea, m senzatia ca n-o sa pot duce sarcina la bun sfarsit. Am avut si un puseu de hipertensiune 152 cu 82, moment un care m-au nternat. Acolo m-.au vazut si orl-istii care au spus deha ce stiam - rinita hormonala. Mi-au prescris sinupret, glomyrtol si spray nazal cu xilometazolina. Devenisem dependenta de spray-uri. Am incercsat si cu acupunctura, nici o schimbare. Singurul care m-a ajutat cat de cat a fost homeopatul. Puteam cat de cat sa mai respir in timpul zilei, noptea am folosit spray-ul nazal. Asa m-am chinuit toata sarcina. La sfarsitul lui decembrie 2012 am nascut cu gandul cxa aceste stari vor disparea, dar nu a fost asa. Nasul mi se infunda inca, dar ce-i drept pe o singura parte (de obicei pe partea dreapta), si a reaparut acel mucus in gat. Pe langa aceasta senzatie total neplacuta am si gura si buzele uscate. Acum acel mucus din cauza lipsei de saliva este extraordinar de vascos si-mi ramane in gat. Apa beau tot n jur de 3 litri pe zi, dar degeaba.Dupa nastere am folosit doar apa de mare si ser fiziologic. Se desfunda cat de cat dar ce ma supara acum mai tare este senzatia de sete, uscaciunea gurii, nasului, vascozitatea salivei si a secretiilor nazale si acel mucus din gat. Cand mananc se produce saliva, dar cum termin de mancat mi se usuca gura. Glicemia e 80. Am fost la un alt medic orl si mi-a dat trimitere catee radiologie cu suspiciune de sinuzita cronica. Azi am fost si la ginecolog pentru analize hormonale - acestea vor fi gata in 10 zile. Nu-mi mai pot ingriji copiii din cauza acestor stari. Va rog ajutati-ma! Laptele aprope ca l-am pierdut din cauza agitatiei. Incerc sa alaptez in continuare, dar de cate ori alaptez mi se agraveaza senzatia de sete. Va multumesc mult
7 comentarii
0
21-01-2013, ora 19:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise este clar ca ai unele probleme digestive...care afecteaza metabolismul si de aici si starea mucoaselor
ma intereseaza
1 varsta, inaltime, kg, problemele gastrice..., regimul alimentar
2 ce ai citit pe romedic din sfaturile date? / faringite/reflux gastric/nod in gat/mucozitati./...citeste tot..
3 citeste pe google despre...Mucus... si exclude acelevproduse din alimentatie..
0
21-01-2013, ora 19:57
elisa2712
Nu este medic/terapeut
elisa2712
In primul rand va multumesc tare mult pentru rapsunsul rapid.
Am 38 ani, inaltime 1, 58 m, 60 kg (acum ca am nascut, de obicei am undeva intre 50-53 kg). Dimineata mananc amestec din cereale integrale (musli), fulgi de mei si uneori fulgi de drojdie de bere cu iaurt sau lapte de capra, mai mananc cate un sandvis cu cascaval (nu mananc decat foarte rar salamuri etc), omleta o data pe saptamana, pui la cuptor cu cartofi natur sau alte legume, orez brun cu legume, foarte rar mananc o pizza.Imi plac dulciurile, dar incerc sa nu mananc foarte des. Inlocuiesc dulciurile cu o felie de tost prajita cu putin unt si miere sau o pudinca din comert cu foarte putini aditivi, nu mananc prajit, calit, beau o cafea dimineata (o ceasca cu lapte si miere), nu beau nimic acidulat si nici un fel de bauturi racoritoare, doar apa plata. Mananc in general mancare bio. Din gama fructelor mananc mere, mandarine, banane, Kaki. Eu zic ca ma hranesc destul de sanatos.Nu am avut niciodata probleme cu stomacul, nu am avut niciodata reflux (sau cel putin eu nu stiu sa fi avut asa ceva). Nu ma doare stomacul. Din ce stiu am ceva probleme cu fierea. Ma doare uneori in partea dreapta sub coaste, sufar de obicei de constipatie. Uscaciunea gurii poate fi tot de la acest reflux? De ce apare numai uneori senzatia asta. De hranit m.am hranit tot timpul la fel. Nu am facut nimic diferit. In 27 decembrie 2012 am facut a doua cezariana. La maternitatea unde am nascut, inainte de cezariana se administreaza o perfuzie cu penicilina. A treia zi dupa cezariana cand am putut tusi cat de cat si sufla nasul, mi-au iesit secretii verzi foarte multe si din gat si din nas. Oare e vorba totusi de o infectie puternica? Leucocitele mi-au iesit 8, 3 (valorile de referinta fiind intre 4 si 10). Eu simt ca acest mucus imi vine din nas. Despre reflux am citit destul de putin din lipsa de timp, cel mic are 3 saptamani si mai am o fiica de 5 ani. Nu prea apuc sa stau la calculator. Eu m-am axat mai mult pe sinuzite, si nu pe boli de stomac, deoarece nu am sesizat pana acum vreo problema in acest sens, neavand nici o durere sau vreo stare care sa-mi indice vreo problema la stomac. Si problema cu nasul ce cauze are? Va multumesc tare mult pentru sfaturi. Simt in sfarsit ca am o persoana competenta cu care pot vorbi despre problemele mele de sanatate. Aici sunt plimbata din doctor in doctor fara nici un rezultat. Singurul caruia ii pasa de mine este dr homeopat. Ce am uitat sa va scriu, este o alergie la polen care mi-a fost descoperita tot aici. Eu in Romania nu am avut vreo problema de sanatate. Nu stiu ce este aceea febra, sau gripa. Am un organism foarte puternic cu o imunitate puternica. Nu stiu de la ce mi s-.au declansat problemele acestea. Multumesc anticipat!
0
21-01-2013, ora 20:14
elisa2712
Nu este medic/terapeut
elisa2712
Acum doi ani am facut o cura de salina. Avem aici in oras o salina artificiala si am mers o data pe saptamana. Criza cu mucusul in gat a inceput in aprilie si m-a tinut pana in noiembrie. In noiembrie am pus o perioada ulei de catina in nas si in decembrie aceste stari au disparut. De aceea nu am crezut nici o secunda ca ar fi o problema a stomacului. Acele secretii le simt intre nas si gat, ca si cum secretiile in loc sa iasa pe nas mi se scurg in gat.
NU FUMEZ; nu consum alcool niciodata!
0
22-01-2013, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facuta o radiografie saf
sau un ct cerebral.. ca sa excluzi sinuzita
trebuie exclusa si o infectie la radacina dintilor de sus de sub sinus
in paralel tre sa rezolvi problema cu constipatia... este o autointoxicatie...cu toxinele care asteapta sa fie eliminate.
0
22-01-2013, ora 22:11
elisa2712
Nu este medic/terapeut
elisa2712
Multumesc frumos pentru raspuns.
V-am trimis si un mail pe adresa personala.
Am un amalgam de simptome. Nici eu nu mai stiu ce am.
Nasul mi-e din cand in cand infundat, ba nara stanga ba cea dreapta. Daca suflu nu iese nimic, uneori e foarte uscat. Simt ca am ceva in nas si neüutand sa suflu, mi-l trag iar mucusul care imi vine din nas imi aluneca pe gat. Nu pot respira la volumul normal. Nara care spun ca este desfundata nu este nici ea desfundata complet. Cateodata ma si ustura in special nara stanga
Stomacul nu ma doare, doar din cand in cand am arsuri.
Durere simt sub coaste in dreptul ficatului si in spate tot pe partea dreapta si asta mai tot timpul.Si mai am uneoi si dureri de cap.
Gura mi-e uscata chiar daca beau in jur 3 litri de apa.
Si mai este si acel mucus care zic eu ca vine de la nas, pe care trebuie mereu sa-l inghit altfel am impresia ca ma sufoc.
Ce inseamana radiografie SAF? medicul ORL mi-a dat deja trimitere sa fac o radiografie dar fara substnta de contrast pentru ca alaptez. Se poa te vedea ceva pe o astfel de radiografie daca e facut fara substanta de contrast? Mai pot alapta dupa?
Dintii nu ma dor, e posibil totusi sa am ceva probleme cu dantura chiar daca nu am dureri?
Astazi am reusit sa gasesc ulei de rozmarin, de brad alb si ecalipt cu camfor. Vitamina A nu vor sa-mi vanda la farmacie. Cum sa le folosesc pentru nas? Am mai cumparat un praf anti aciditate si ceai antiacid. Tin si regim alimentar. Ar mai trebui sa fac ceva?
Multumesc anticipat. O seara buna!
0
23-01-2013, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
SAF.. radiografie sinusuri anterioare a fetii ( se face fara contrast)
da.. poate radacina dinte;lui sa nu doara.. dar sa dea infectie in sinus ( dintii de sus de sub sinus)
Vit A uleioasa... se pune in nas cu pipeta..dupa spalaturile nazale
dupa ce aveti rezultatul radiografiei.. il atasati pe adresa personala
0
23-03-2013, ora 11:25
liliana92
Nu este medic/terapeut
liliana92
buna,
Am avut si am inca o viroza, laringita, traheita, etc cu simptome identice, doua saptamani de senzatii de sufocare.Am primit antibiotic, cefalosporina, dar se pare ca raspunde mai bine la augmentin. Ce ma ajuta enorm, mucoliticele gen acetil cisteina ACC 600, 200, care fluidifica mucusul si se poate elimina.Puteti lua doua acc 200 dim si 2 seara.
Sper sa va fie bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •