secretii nazale purulente, pneumococ si moraxella catarallis.

31-03-2014
ana miron
Nu este medic/terapeut
ana miron
in atentia d-lui dr. Flueraru
Buna ziua,
Am o fetita de 4 ani, merge la gradinita cu program prelungit. Cam din luna noiembrie si pana acum nu reusim sa scapam de secretiile nazale purulente, din cauza carora avea o tuse incarcata, chiniutoare noaptea, dar fara febra. In februarie am fost la ORL, medicul i-a facut fibroscopie, nu are polipi, s-au vazut clar acele secretii. A urmat tratament 2 sapt. cu aerosoli ( seara)cu gentamicina+ser fiziologic+bixtonim+dexa in proportiile indicate, prospan sirop, aerius... Parea sa fie mai bine. Dar nu a fost asa. Secretiile au reaparut. Am fost din nou la acelasi medic ORL... ne-a spus sa continuam cu CIPLOX si pt imunizare Lantigen B. Niciun rezultat. Precizez ca de cateva ori pe zi ii curatam bine nasul cu ser fiziologic, doar asa vedeam cat de verzi sunt secretiile. Pe 15 martie i-am facut exudat nazofaringian s-a depistat pneumococ (+)( sensibil la amoxicilina, amox.+acid clavulanic, ceftriazon, cloramfenicol, ofloxain, trimetropim + sulfametoxazol, vancomicina) si moraxella cataralis (+) in nas.
Medicul de fam a recomandat biseptol 10 zile + picaturi cu rifampicina. Am urmat trat. dar iarasi spre sfarsit secretiile au aparut la fel verzi, chiar daca cantitativ mai putine. Nu stiu cum sa mai procedez... bineinteles ca m-am programat din nou la ORL. Nu inteleg ce nu fac bine. Stiu cat de importanta este toaleta nazala, saracuta de ea s-a saturat de cat ser fiziogic ii tot pun in nas si sufla foarte bine. I-am facut si aerosol cu ser + ulei de eucalipt+prospan Acum inca nu tuseste, nu face febra, totusi mi-e teama de acest pneumococ, si de faptul ca sunt 5 luni in care nu am scapa de mucii verzi. CE este mai eficient: trat local sau general? si cu ce?
3 comentarii
0
31-03-2014, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
totul conteaza
1. alimentatia.. rebuie excluse alimentele producatoare de Mucus
2 tratamentul local.. cu aerosoli cu fluimucil, aspiratia secretiilor nazale,
tratament cu Colargol 10 ziel pe luna, aromoterapie cu ulei volatil de eucalipt
3. tratamentul general trebuie sa sa fie cu sinupret sirop, echinaceea sirop
2 sau 3 saptamani lunar
tratamentul cu antibitic.. NUmai in cazul acutizarii, cand este febra
si atunci se administreaza 10 zile..cu regim la domiciliu si tratament local mai intens
0
01-04-2014, ora 09:02
ana miron
Nu este medic/terapeut
ana miron
Va multumesc mult d-le doctor.Am citit ca printre alimentele producatoare de mucus sunt si produsele lactate, dar si iaurturile? Ca nu m-am clarificat in privinta asta. Cat timp pot sa-i fac fara intrerupere aerosoli cu fluimucil? In cazul in care nu se gaseste pe piata fluimucil/ACC poate fi inlocuit cu alceva? Stiu ca in ultima perioada nu se mai gaseau aceste fiole in farmacii, cel putin in Bacau.
Anul trecut a fost primul an de colectivitate, cei drept gradinita cu program normal, si nu au fost probleme, dar anul acesta este la program prelungit, copii mai multi si din pacate si imbonavirile dese.
0
01-04-2014, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.http://frumoasaverde.blogspot.ro/search/label/Totul%20despre%20lapte
2. pentru aerosoli se poate folosi pliculete de fluimucil..se dizolva in 100ml apa calda..s eea 10 pentru aerosoli..restul se bea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •